Jubileusz Uniwersytetu Poznańskiego już za 11 dni

Wielkimi krokami zbliża się kulminacja obchodów jubileuszu Uniwersytetu Poznańskiego. Na konferencji prasowej z udziałem rektorów czterech uczelni poznaliśmy bogaty program majowych wydarzeń.

Otwierając konferencję rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, prof. Andrzej Lesicki przypomniał dwa ważne kwietniowe wydarzenia: uchwałę Senatu RP w 100. rocznicę powstania UP oraz stanowisko w sprawie jubileuszu Rady Miasta Poznania.

- Miałem zaszczyt uczestniczyć w uroczystości w Senacie, która była niezwykle serdeczna. Odbyła się debata, na której wielu senatorów zabrało głos. Zabrzmiało wiele bardzo ciepłych słów o ludziach uniwersytetu, o ludziach, którzy się z niego wywodzą i samym uniwersytecie. Jako rektor czułem się bardzo wzruszony, bo była to podniosła uroczystość, oddająca chwałę dla naszych uczelni. Dziś dostałem list od ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosława Gowina, w którym składa serdeczne gratulacje.

Czytaj też: Uniwersytety w poszukiwaniu doskonałości

Majowe obchody zapoczątkuje międzynarodowa konferencja „Uniwersytety w poszukiwaniu doskonałości”, która odbędzie 6 maja w Auli UAM. Wydarzenie naukowe organizują uczelnie obchodzące jubileusz.

- Weźmie w nim udział siedmioro wybitnych uczonych, doktorów honoris causa trzech poznańskich uczelni (UAM, UMP, UPP). Odpowiedzą oni na pytania na temat działań i wyzwań, jakie stoją przed uczelniami – powiedział prof. prof. Jan Pikul, rektor Uniwersytetu Przyrodniczego.

W pierwszej części konferencji wystąpią doktorzy honoris causa: chirurg prof. Maria Siemionow, która dokonała jednej z najbardziej spektakularnych operacji przeszczepu twarzy, matematyk prof. Béla Bollobás, twórca metod kombinatoryki, prof. Hans Wolfgang Spiess to jeden z najwybitniejszych w świecie specjalistów w dziedzinie badań polimerów metodami magnetycznego rezonansu jądrowego, prof. Krzysztof Matyjaszewski, prawdopodobny kandydat do Nagrody Nobla z chemii, prof. Cheong Byung-Kwon, tłumacz „Pana Tadeusza” na język koreański, prof. Andrzej Dubas twórca poznańskiej szkoły agronomii oraz światowej sławy specjalista z planowania przestrzennego miast, prof. Peter Nijkamp.

Po południu odbędzie się dyskusja panelowa z udziałem światowej sławy uczonych. Wydarzenie skierowane jest w pierwszym rzędzie do młodych naukowców.

Główne uroczystości jubileuszowe odbędą się 7 maja. Nie jest to data przypadkowa - tego dnia sto lat wcześniej rozpoczęła pierwszy rok akademicki Wszechnica Piastowska. Program wydarzenia przedstawił prof. Jan Tykarski, rektor Uniwersytetu Medycznego. Uroczystości otworzy msza święta w Katedrze Poznańskiej, którą będzie koncelebrował metropolita poznański arcybiskup Stanisław Gądecki przy współudziale prymasa arcybiskupa Wojciecha Polaka. Z Ostrowa Tumskiego uczestnicy przemaszerują na Stary Rynek, gdzie rektorzy odbiorą z rąk prezydenta Jacka Jaśkowiaka symboliczne klucze do miasta. Pochód zakończy się w Auli UAM, gdzie będzie miało miejsce uroczyste posiedzenie senatów czterech uniwersytetów wyrosłych z Uniwersytetu Poznańskiego. Tam też zostaną wręczone medale 100-lecia UP, a wieczorem filharmonicy z udziałem chórów zagrają koncert „Od Paderewskiego do Pendereckiego”.

- Jednym z ważnych wydarzeń z punktu widzenia przyszłości będzie zakopanie kapsuły czasu. Będzie ona swoistym listem do przyszłych pokoleń – zapowiedział prof. Dariusz Wieliński, rektor Akademii Wychowania Fizycznego.

W skrzyni wykonanej ze stali nierdzewnej umieszczonej w betonowym sarkofagu i przykrytej sześcianem z litego kamienia znajdą się wspólne uniwersyteckie artefakty m.in. list czterech rektorów do przyszłego rektora UP z roku 2119, deklaracja federacyjna uczelni, studenckie indeksy rektorów oraz znaczki z logotypami uniwersytetów. Każdy z uniwersytetów zamieści swoje przedmioty: UAM – kawałek meteorytu z Moraska, zapis archiwalnej dokumentacji architektonicznej Collegium Minus, UMP – receptę prof. Tykarskiego na zdrowe życie oraz współczesny stetoskop, UPP – medal stulecia oraz nasiona roślin oleistych: soi i lnianki, AWF – współczesne buty sprinterskie z kolcami oraz pałeczkę sztafety pokoleń z przesłaniem wartości olimpijskich dla następnych pokoleń.

Przewodniczący Uczelnianego Komitetu Organizacyjnego ds. Obchodów Stulecia Uniwersytetu Poznańskiego, prorektor UAM prof. Tadeusz Wallas zaprosił do obejrzenia gry w pierścieniówkę.

- Przygotowując program obchodów UP pragnęliśmy zaproponować wydarzenia zróżnicowane, dlatego w programie znalazły się wydarzenia naukowe, kulturalne, sportowe, a nawet rozrywkowe. Ważne wydarzenie sportowe będzie miało miejsce 8 maja. Cztery uczelnie będą świętować Dzień Sportu w ramach, którego będą rozgrywane zawody w różnych dyscyplinach, również w zapomnianych.

Tego dnia o godz. 19.00 w auli WNPID na Morasku odbędzie gala Akademickich Mistrzów Sportu UP. Z AWF-u zaproszonych zostało ponad 40 olimpijczyków, w tym 11 medalistów olimpijskich, a także 13 wybitnych trenerów szkolących olimpijczyków

Rektorzy serdecznie zaprosili mieszkańców do udziału w majowych wydarzeniach.

Ogólnouniwersyteckie