Zapraszamy do lektury grudniowego numeru „Życia Uniwersyteckiego”.
Tematem głównym wydania jest Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu. Powstała w 1919 roku i od początku służyła naszej uczelni – najpierw jako Wszechnicy Piastowskiej, następnie jako Uniwersytetowi Poznańskiemu, a od lat pięćdziesiątych XX wieku stanowi jednostkę organizacyjną UAM. Obecnie to nowoczesna instytucja, która buduje platformę cyfrową zbiorów specjalnych, a także zamierza wprowadzić nowy system biblioteczny.
W numerze, który znajdą państwo tutaj:
- „Lubię być odkrywcą” – rozmowa z chemikiem, prof. wiz. Arturem Ciesielskim. Laureat wielu nagród naukowych i szef laboratorium ISIS w Strasburgu realizuje w Centrum Zaawansowanych Technologii projekt Caffeine. Razem z prof. Xuecheng Chenem chce zamienić fusy z kawy i ligninę w komponenty nowoczesnych systemów magazynujących energię.
- Geografka prof. UAM Katarzyna Marcisz z Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych razem z dr. Samborem Czerwińskim i dr. Lukiem Andrewsem prowadzi pionierskie badania torfowisk na grenlandzkiej wysepce Disko. – To są zupełnie nowe rzeczy, których jeszcze nie ma z czym porównywać w literaturze przedmiotu z tego obszaru – mówi badaczka.
- Psycholożka prof. UAM Katarzyna Zawadzka, kierowniczka Laboratorium Badań Eksperymentalnych nad Pamięcią i Metapoznaniem na Wydziale Psychologii i Kognitywistyki, opowiada o tym, jak skutecznie się uczyć, i o swoich najnowszych odkryciach w tej dziedzinie.
- Ile jest Galla w Gallu? – na to pytanie potrafi odpowiedzieć tylko mediewista prof. Tomasz Jasiński (Wydział Historii), który odkrył pochodzenie kronikarza Galla Anonima. Rezultatami swoich odkryć podzielił się na wykładzie w ramach Szkoły Nestorów Nauki.
- Los wskazuje granice człowieczej autokreacji, uczy pokory – uważa teolog prof. Krzysztof Stachewicz (Wydział Teologii), z którym rozmawiamy o jego książce „Myśleć los człowieka. Studium filozoficzne”, nominowanej do Nagrody im. Prof. Tadeusza Kotarbińskiego.
Oprócz tego w grudniowym numerze: dr Eystein Dahl i prof. UAM Krzysztof Stroński (Wydział Neofilologii), prof. UAM Monika Kostrzewa i prof. UAM Beata Kotecka (Wydział Pedagogiczno-Artystyczny w Kaliszu), dr Julia Wesołowska, absolwentka Wydziału Historii, prof. Arkadiusz Józefczak (Wydział Fizyki i Astronomii), Joanna Dembińska, Klaudia Łęcka, Karolina Domagalska-Nowak i Hanna Janonis-Kubicka, pracowniczki administracji UAM, prof. UAM Michał Urbańczyk z Wydziału Prawa i Administracji, dr Maciej Behnke z Wydziału Psychologii i Kognitywistyki, a także Hanna Sybilska, absolwentka Wydziału Chemii.
Zapraszamy na łamy.