Wersja kontrastowa

WP-A UAM w Kaliszu. Wydziałowa mozaika

WP-A UAM w Kaliszu. Fot. Gabriela Jaśkiewicz
WP-A UAM w Kaliszu. Fot. Gabriela Jaśkiewicz
Obraz

Pracownicy naukowi WP-A w Kaliszu stanowią o jego sile. Pokusiliśmy się o przedstawienie najważniejszych osób z naszego grona.

 

Po angielsku

Prof. dr hab. Mirosław Pawlak – prowadzi badania nad różnymi aspektami uczenia się i nauczania języka obcego, m.in. nad problem nudy w procesach dydaktycznych. Jest autorem ponad 350 publikacji, z których wiele ukazało się w renomowanych wydawnictwach i wiodących pismach lingwistycznych. Jest założycielem i redaktorem naczelnym „Studies in Second Language Learning and Teaching”, jednego z najlepszych czasopism językoznawczych na świecie. Kieruje Zakładem Filologii Angielskiej. 

 

Prof. UAM dr hab. Artur Skweres – jego zainteresowania obejmują literaturę i film, ekologię medialną, klasyczne i współczesne gatunki komedii oraz rysunek. Uczestnik wielu znaczących konferencji międzynarodowych, był jednym z gości zaproszonych do udziału w Global Village Day, intelektualnym maratonie zorganizowanym z okazji 110 rocznicy urodzin Marshalla McLuhana. Jego pracę, opublikowaną przez wydawnictwo Springer, „McLuhan’s Galaxies: Science Fiction Film Aesthetics in Light of Marshall McLuhan’s Thought” nominowano do nagrody Media Ecology Association Awards. 

 

Z batutą i buławą 

Prof. UAM dr hab. Beata Szymańska – założycielka i dyrygentka Chóru Kameralnego WPA UAM. Chór koncertuje zarówno w kraju, jak i za granicą (m.in. w Niemczech, Szwecji, Macedonii, Hiszpanii, Rumunii czy we Włoszech), zdobywając liczne nagrody na festiwalach i w konkursach. W tym roku odebrała kolejne zaszczytne wyróżnienie – Srebrny Medal na 42. Międzynarodowym Festiwalu i Konkursie Chóralnym w Prevezie w kategorii chórów kameralnych. 

 

Prof. UAM dr hab. Joanna Piech-Sławecka – dyrygentka, specjalistka emisji głosu i logopedii, oboistka, artystka chóru. Pracuje z zespołami: Chór Kameralny UAM, Studencki Chór WPA UAM (wcześniej prowadzony m.in. przez prof. UAM dr hab. Agnieszkę Sobczak – kierowniczkę Zakładu Edukacji Muzycznej), chór ProVocalis, zespół Sanctimonialis Autem Femina, Chór parafii św. Jadwigi w Poznaniu. Współpracowała m.in. z Teatrem Gorkiego w Berlinie. Trenerka wokalna w projekcie CHÓR KOBIET. Wicedyrektorka Międzynarodowego Festiwalu Universitas Cantat w Poznaniu.  

 

Prof. dr hab. Andrzej Ryłko – uznany w Polsce i za granicą dyrygent (m.in. Nagroda Prezydenta Parlamentu Europejskiego, Prezydenta RP, złoty medal Gloria Artis). Oprócz pracy dydaktycznej spełnia się, prowadząc dwa chóry: Męski Chór „Echo” Ostrowskiego Centrum Kultury oraz Akademicki Chór Uniwersytetu Łódzkiego. Prowadzi warsztaty dla dyrygentów i chórzystów, m.in. w Niemczech, Argentynie, Chinach czy we Włoszech. Juror ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów chóralnych. Kierownik Zakładu Muzyki Organowej i Sakralnej. 

 

Prof. dr hab. Mirosław Kordowski –  specjalista w zakresie dyrygentury orkiestr dętych. Prezydent Sekcji Polskiej WASBE. Dyrygent/kapelmistrz i tamburmajor Młodzieżowej Orkiestry Dętej Kujawia z klubu 1. Pomorskiej Brygady Logistycznej w Bydgoszczy. Laureat kilkudziesięciu międzynarodowych konkursów. Juror międzynarodowych konkursów. Specjalista master class dyrygentury orkiestr dętych symfonicznych.

 

Międzynarodowo 

Prof. UAM dr hab. Kornelia Ćwiklak – zajmuje się polsko-niemieckimi relacjami w literaturze współczesnej, studiami postkolonialnymi i postzależnościowymi oraz badaniami regionalistycznymi. Autorka m.in. pracy „Literackie podróże do Polski i Niemiec. Studia imagologiczne”, wiceprezeska Ostrowskiego Towarzystwa Naukowego, współredaktorka „Rocznika Ostrowskiego Towarzystwa Naukowego”. 

DrLigia Henczel – absolwentka Centro Linguistico Italiano per Stranieri „Dante Alighieri” we Florencji. Autorka kilkudziesięciu publikacji dotyczących polskiego dziedzictwa kulturowego w Italii, związków naukowych i kulturalno-społecznych między Polską a Włochami. Nagrodzona za działalność kulturalną i naukową w Międzynarodowym Konkursie „Polak Roku we Włoszech i na świecie”. Prezeska Stowarzyszenia Polonia-Italia w Poznaniu, członkini Zarządu Międzynarodowego Stowarzyszenia Odważne Kobiety. Kieruje Zakładem Informacji Naukowej. 

 

Dr Magdalena Zdrowicka-Wawrzyniak – autorka książek „Między kropkami/ Between The Dots” oraz „Rola społecznika/aktywisty w ochronie dóbr kultury w Kaliszu”. Pełnomocniczka dziekana ds. komunikacji medialnej WP-A ostatnich dwóch kadencji, społeczniczka. Prowadzi zajęcia z zakresu dziennikarstwa i PR zarówno dla studentów, jak i otoczenia społecznego Wydziału. Dawniej reporterka TVP, dziennikarka „Głosu Wielkopolskiego”, obecnie koordynatorka ds. promocji naukowej Wydawnictwa Naukowego Silva Rerum, prezes Stowarzyszenia Slow Jogging Kalisz. 

 

Głosy 

Prof. UAM dr hab. Dorota Całek – śpiewaczka i pedagożka. Wieloletnia solistka Warszawskiej Opery Kameralnej (1994-2009), występuje obecnie w repertuarze oratoryjnym i pieśniarskim, a jej płyta „Vocal music by Romuald Twardowski” nagrana z pianistą Antonim Lichomanowem otrzymała w tym roku nominację do Nagrody Muzycznej „Fryderyk”. 

 

Mgr Małgorzata Biniek – specjalizuje się w muzyce rozrywkowej. Wraz z jazzowym kwartetem wokalnym The Sound Pack wydała płyty „On Air” i „Żyj kolorowo”. Koncertuje na scenach jazzowych w Polsce i za granicą. Finalistka konkursu wokalnego „Pamiętajmy o Osieckiej” w Warszawie. Wiceprezeska Stowarzyszenia TRYTON przy PSM w Kaliszu oraz członkini Stowarzyszenia Cultura Pro Omnibus, które promuje kulturę i sztukę. 

 

Mgr Adam Michalak – tenor, wszechstronny wokalista, który nie boi się wyzwań muzycznych. Występował jako solista w setkach koncertów, licznych festiwalach i prestiżowych uroczystościach w Polsce i za granicą – m.in. „United for Peace” i „Nothing More Beautiful than the Heavens” w Carnegie Hall w Nowym Jorku. W dorobku wydania płytowe: „Kolędy na Fryckową nutę”, „Zakochany Asnyk”, „PER ASPERA AD ASTRA”. 

 

Z nut i o nutach 

Prof. UAM dr hab. Joanna Kaczmarska Bieżyńska, pianistka, solistka i kameralistka. Prowadzi działalność koncertową na terenie kraju i za granicą, kursy mistrzowskie i warsztaty pianistyczne. W dorobku ma płytę z sonatami L. van Beethovena i F. Schuberta, album z muzyką francuską „Barwy fletu” zarejestrowany wspólnie z Urszulą Janik oraz nagrania utworów kompozytora B. K. Przybylskiego. Założyła duet fortepianowy Per Quattro z prof. UAM dr hab. Robertem Adamczakiem, prezentujący bogaty repertuar klasycznej literatury fortepianowej na cztery ręce. 

 

Dr Beata Michalak-Konieczna – muzykolożka, stypendystka Orff-Zentrum München – Staatsinstitut für Forschung und Dokumentation, autorka pracy „Schulwerk Carla Orffa. Idea muzyki elementarnej i jej recepcja”. Jej projekt „Tajniki muzyki renesansu – cykl trzech audycji muzycznych dla uczniów klas VI i VII kaliskich szkół” był wyróżniony w programie Kultura-Interwencje przez MKiDN. Prezeska fundacji Pro Arte Christiana, przewodnicząca Kapituły Międzynarodowego Konkursu Artystycznego im. W. Pietrzaka. Koordynatorka Uniwersytetu Otwartego. 

 

Pędzlem i rysikiem 

Prof. UAM dr hab. Izabela Rudzka – jest autorką ponad 60 wystaw indywidualnych malarstwa i uczestniczką kilkudziesięciu ekspozycji zbiorowych w Polsce i za granicą. Projektuje rzeźby ze szkła we współpracy z hutami na Murano, niedaleko Wenecji. Autorka licznych międzyśrodowiskowych projektów artystyczno-naukowych w Polsce, Chinach, Niemczech i we Włoszech, jak również trzech monografii naukowych. Dwukrotnie nagrodzona rocznym stypendium twórczym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

 

Prof. UAM dr hab. Maciej Guźniczak – koncentruje się na grafice warsztatowej, interesuje się projektowaniem graficznym i fotografią. Autor 36 wystaw indywidualnych i monografii „Graficzne lustra osobowości, Matryce wyobraźni, Portret odwzajemniony”. W stacji polarnej UAM „Petuniabukta” wygłosił referat i przedstawił cykl grafik „W poszukiwaniu prymarnej bieli”. Organizator plenerów, juror konkursu Międzynarodowe Biennale Małej Formy Graficznej i Ekslibrisu w Ostrowie Wielkopolskim. Kierownik Zakładu Edukacji Plastycznej i prodziekan WP-A ds. sztuki i współpracy międzynarodowej ostatnich dwóch kadencji. 

 

Mgr Katarzyna Maniewska – łączy zainteresowanie badawcze z zakresu malarstwa oraz witrażu. Prowadzi Galerię im. prof. Andrzeja Niekrasza na WP-A UAM, gdzie zrealizowała ponad 80 wystaw i wydarzeń artystycznych m.in. międzynarodowy, interdyscyplinarny projekt „Zjednoczeni sztuką”, „Grafika” w ramach 27 edycji konkursu im. Tadeusza Kulisiewicza oraz wystaw pokonkursowych „Ars Universitatis”. Prowadzi zajęcia z malarstwa dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Kaliszu. 

 

Zmagania z materią 

Prof. UAM dr hab. Hanna Maria Ograbisz-Krawiec – rzeźbiarka z ponad 30 wystawami indywidualnymi w kraju i za granicą. Pracuje w różnych materiałach, tworząc specyficzny environment. Obecnie zajmuje się tworzeniem imponujących rzeźb-instrumentów z masy papierowej. Niezwykły projekt-koncert z użyciem wyłącznie tych instrumentów, zrealizowany z grantu ID-UB został zaprezentowany publiczności w Berlinie i w polskich ośrodkach. Kieruje Pracownią Arteterapii. 

 

Prof. UAM dr hab. Monika Izabela Kostrzewa – artystka plastyczka, projektantka, uprawia sztuki projektowe w dyscyplinach: tkanina, ubiór, wzornictwo, kształtowanie otoczenia. W dorobku ma wiele warsztatów artystycznych, wykładów, wystaw, pokazów, happeningów w kraju i za granicą. Autorka publikacji naukowych i artystycznych, koordynatorka międzynarodowych projektów: „Mosty Sztuki/ Art Bridges”, „Od kreacji do rzeczy/ From Creation to Things”, konferencji „Mosty Sztuki – struktury (Nie)codzienności/ Art Bridges – (Un)Common Structures”. 

 

Prof. UAM dr hab. Beata Kotecka – rzeźbiarka, stypendystka programu ID-UB, Erasmus plus i Uniwersytet Jutra, w ramach których realizuje autorskie projekty artystyczno-badawcze „Touch-See-Feel”, „Być mną – Być obcym”. Gościła z wystawami na uniwersytetach w Hiszpanii, Portugalii, Ammanie, Egipcie, Serbii, na Węgrzech i ASP w Warszawie. Obecnie zaangażowana w projekt z Centrum Zaawansowanych Technologii UAM. Prezes Kaliskiego Stowarzyszenia Edukacji Kulturalnej Schola Cantorum. 

 

Kreatorzy i krytycy 

Prof. UAM dr hab. Bianka Rolando – zajmuje się sztuką i literaturą i ich wzajemnymi relacjami, artystka współpracująca z Galerią Foksal, wystawia swoje prace wizualne w Polsce i za granicą. Poetka, autorka książek: „Rozmówki włoskie”, „Biała książka”, „Modrzewiowe korony”, „Podpłomyki”, „Łęgi”, „Pascha”, „Stelle”, „Ostańce”, „Abrasz”, „Absyda” oraz dwóch książek teoretycznych popularyzujących sztukę: „Mała książka o rysunku” i „Nasze Zakopane”. W tym roku została zaproszona do prestiżowych projektów-rezydencji w Pekinie i Nowym Jorku. 

 

Prof. UAM dr hab. Paweł Sawiński – specjalizuje się w historii starożytnego Rzymu, autor monografii w prestiżowych wydawnictwach zagranicznych (Peter Lang Verlag, Routledge): „The Succession of Imperial Power under the Julio-Claudian Dynasty (30 BC – AD 68)” oraz „Holders of Extraordinary Imperium Under Augustus and Tiberius. A Study into the Beginnings of the Principate”. Redaktor pracy (wraz z A. Ziółkowskim) „Germanicus Caesar. History and Memory”. Jest ekspertem w teleturnieju „Giganci historii” w TVP Historia, gościem audycji radiowych TOK FM, publikuje teksty dotyczące starożytności na łamach tygodnika „Polityka”. 

 

Dr Bohdan Głębocki – historyk, interesują go relacje polsko-żydowskie w okresie międzywojennym („Wszędzie i zawsze… Żydzi. Obraz społeczności żydowskiej w prasie i publicystyce obozu narodowego w Polsce w latach 1930–1939” – wyróżnienie Gaudeamus, nagroda SWSW), informatyk, bada wpływ nowoczesnych technologii na życie społeczne, w szczególności szerzenie dezinformacji oraz metody i środki jej zwalczania. Autor powieści z pogranicza sensacji i fantastyki (seria „Musza Góra”), panelista na konwentach miłośników fantastyki. 

 

Wiele wymiarów 

Prof. UAM dr hab. Anita Stefańska – pedagożka, certyfikowana arteterapeutka, edukatorla i animatorka polskiego i międzynarodowego ruchu arteterapii. Autorka 2 monografii i ponad 60 artykułów naukowych, redaktorka prac zbiorowych, współautorka podręcznika dla studentów i osób zajmujących się terapią przez sztukę. Współzałożycielka i prezeska Stowarzyszenia Arteterapeutów Polskich KAJROS, członkini North American Drama Therapy Association. Członkini Zespołu ds. naukowo-badawczych arteterapii klinicznej i promocji zdrowia psychicznego na rok 2024/25. 

 

Prof. UAM dr hab. Juliusz Grzybowski – filozof, filolog klasyczny, choreolog. Jego monografia „Państwo Tańczące. Mitologiczne źródła Platona nauki o tańcu” była nominowana do nagrody im. Jana Długosza. Jest prezesem Polskiego Forum Choreologicznego, jedynego polskiego stowarzyszenia naukowego zajmującego się tańcem.  

 

Dr Agnieszka Raubo – filolożka polska, literaturoznawczyni, absolwentka studiów podyplomowych z zakresu ochrony własności intelektualnej. Pełnomocniczka Rektora UAM ds. rzetelności naukowej. Odbyła staż specjalizacyjny w Office of Teaching and Learning Coventry University, pod opieką dr Irene Glendenning, wybitnej badaczki metod prewencji nierzetelnych zachowań w środowisku akademickim. Prowadzi szkolenia, warsztaty oraz zajęcia z rzetelności naukowej. 

 

Dr Radosław Nawrocki – pedagog w specjalności socjologia edukacji i filozofia wychowania, absolwent College Niekonwencjonalnych Inicjatyw Edukacyjnych we Wrocławiu. Współautor (wspólnie z prof. dr. hab. Sz. Wróblem) książki „Szkoła jako fikcja i inne szkice z filozofii edukacji” oraz monografii Kultura demokracji w szkole”. Kierownik Departamentu Projektów Edukacyjnych w Europejskim Centrum Edukacji dla Demokracji, Członek Komisji ds. wspierania rozwoju młodych badaczek i badaczy Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN. Prodziekan WP-A ds. nauki i rozwoju kadry ostatnich dwóch kadencji. Kierownik Zakładu Nauk o Edukacji. 

 

W obiektywie 

Prof. UAM dr hab. Maciej Szymanowicz – historyk sztuki specjalizujący się w historii fotografii. Był kierownikiem renomowanej Galerii Fotografii „pf” w Poznaniu oraz członkiem rady programowej Biennale Fotografii w Poznaniu. Jest aktywnym kuratorem wystaw historycznej i współczesnej fotografii. Współpracował między innymi z The Museum of Modern Art (MoMA) w Nowym Jorku. Wspólnie z prof. Piotrem Łuszczykiewiczem zredagował fotoksiążkę „Jazz in Calisia”. Prezes Naukowego Towarzystwa Fotografii z siedzibą w Poznaniu. 

 

Dr Adrian Wykrota – artysta-fotografik, pomysłodawca i współzałożyciel Fundacji Pix.house. Absolwent Instytutu Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie oraz kulturoznawstwa/medioznawstwa i filologii angielskiej w Poznaniu. Wybrany przez agencję Magnum Photos jednym z trzydziestu najlepszych na świecie fotografów przed trzydziestką. Jego książka „NIE – NOT” znalazła się w kolekcji książek artystycznych londyńskiej galerii Tate Modern, a publikacja „Sztuka poza sztuką? Fotografia dokumentalna w Polsce” zdobyła w tym roku główną nagrodę w konkursie na Najlepszą Książkę Popularnonaukową. 

 

Czytaj też: Prof. UAM dr hab. Piotr Łuszczykiewicz. Podążamy za nazwą

 

Ludzie UAM Wydział Pedagogiczno-Artystyczny w Kaliszu

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.