Wersja kontrastowa

Dr Mikołaj Baranowski. Nauka czy komercja?

dr Mikołaj Baranowski Fot. Jagoda Haloszka
dr Mikołaj Baranowski Fot. Jagoda Haloszka

Dr Mikołaj Baranowski z Wydziału Fizyki UAM opowiedział nam o konieczności łączenia pracy naukowej z komercją i możliwościach jakie ono stwarza.

 

Czy naukowcom łatwo komercjalizować wyniki badań?

Realizując zadania, które nie są ściśle naukowe i zmierzają w kierunku opracowania produktu, który ma odnieść rynkowy sukces należy kompletnie zmienić sposób myślenia. Od naukowca stać się inżynierem. Jest to bardzo trudne zadanie. Należy mieć świadomość, że taka działalność przez dłuższy czas może nie przynieść publikacji naukowych co stanowi podstawę do rozliczenia pracy naukowca. Poza tym część prac zwyczajnie powinna pozostać tajna tym samym nie będzie możliwości ich upublicznienia w formie prac naukowych.

Jak ważne jest doświadczenie grupy badawczej?

Uświadomiliśmy sobie jak ważne jest interdyscyplinarne doświadczenie grupy badawczej. Niemniej istotne a nawet bardziej jest przepływ wiedzy od starszego pokolenia do młodszego. Pamiętam, jak niejednokrotnie przychodziłem do mojego mentora prof. K. Jurgi z „genialnym” pomysłem, który jak się okazywało, po krótkiej rozmowie został przez niego rozpracowany zanim się urodziłem. Dlatego możliwe było wykonanie kroku naprzód i wdrożenie nowych, wcześniej nierozważanych rozwiązań. Ponadto ważnymi cechami są naukowa zawziętość, nieprzejmowanie się przeciwnościami i niepowodzeniami, które są integralną częścią realizacji tak skomplikowanego projektu. Założenia ustalone przy stole projektowym nie zawsze udawało się zrealizować w z góry określonym czasie.

 

Czy studenci mogą ubiegać się o staż w firmie Novilet?

Kilku studentów z Wydziału Fizyki (z różnych kierunków) odbyło staże i szkolenia w Novilet. Ponadto do tej pory trzech zostało zatrudnionych.

Wydaje się, że realizacja zadań naukowych i równoczesna praca nad komercjalizacją się wykluczają…

W moim przypadku było to możliwe. Obecnie prace naukowe znacznie przyspieszyły, mamy działający tomograf co pozwoliło przy współpracy z prof. M. Muriasem z Uniwersytetu Medycznego na zebranie wyników in vivo oraz ich publikacje w renomowanych czasopismach. Mam nadzieję, że to dopiero początek. Należy wspomnieć też o zgłoszeniach patentowych i patentach, których jestem współautorem.

Jakie cechy studentów przychodzących na praktyki są najbardziej cenione?

Bardzo ważny jest otwarty umysł oraz wiedza z zakresu fizyki, elektroniki, mechaniki, nie mniej ważne są umiejętności programowania, modelowania przestrzennego, symulacji elektromagnetycznych, rozwiązywania problemów z wykorzystaniem pakietów Matlab i LabView. Korzystanie z najnowszych technologii, drukowania przestrzennego, tworzenia programów CAM, korzystania z CNC. Nie można też nie wspomnieć o umiejętnościach manualnych, są one szczególnie istotne przy konstrukcji prototypów. Na różnych etapach realizacji projektów, zwłaszcza w dziale R&D niezbędne umiejętności ulegają zmianie. Dlatego należy nieustannie się dokształcać. Sporo czasu poświęca się czytaniu literatury oraz publikacji naukowych oraz późniejsze ich omawianie i dzielenie się wiedzą z zespołem. Doświadczenie pokazuje, że jest korzystnym łączyć wiedzę z wielu dziedzin.

 

Czytaj też: Naukowcy UAM współtworzą tomograf ERI

Nauka Wydział Fizyki i Astronomii

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.