Iga Skrzypczak analizuje zjawisko milczenia, pojawiające się w poezji twórców awangardowych dwudziestolecia międzywojennego. To temat w niewystarczającym stopniu zbadany przez językoznawców. Projekt studentki może wypełnić tę lukę.
- W twórczości awangardzistów dochodzi do istotnego przełomu w sposobie wykorzystania tej kategorii semiotyczno-strukturalnej, która pozostaje immanentnym elementem dzieł, ujawniającym się na różne sposoby w indywidualnych idiomach poetyckich – wyjaśnia Iga Skrzypczak. Lauretka Diamentowego Grantu uporządkuje refleksję teoretyczno-literacką nad milczeniem, rozproszoną w licznych publikacjach, a także zaproponuje nowe, funkcjonalne narzędzia badawcze m.in. własną terminologię w zakresie wersologii. Sprawdzi wypracowane narzędzia w konfrontacji z literacką praktyką. W rezultacie dokona szeregu pogłębionych interpretacji oraz nowych odczytań wierszy awangardowych, ujawniających nieodkryte dotąd sensy.
Czytaj też: Dr Jakub Nowosad. Oprogramowanie dla lasu
Grant otworzył przed laureatką obiecujące perspektywy. – Korzystając z możliwości skrócenia ścieżki kształcenia, którą daje Diamentowy Grant, złożyłam aplikację do Szkoły Doktorskiej. W ciągu najbliższych czterech lat pracy chciałabym więc uzyskać stopień doktora i zapracować na możliwość kontynuowania kariery naukowej na uczelni – mówi Iga Skrzypczak. Otrzymane dofinansowanie umożliwi przeprowadzenie m.in. krajowych i zagranicznych kwerend bibliotecznych, wyjazdy na ogólnopolskie i międzynarodowe konferencje, wydanie monografii podsumowującej badania.
Iga Skrzypczak studiuje filologię polską w ramach Międzyobszarowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych i Społecznych (MISHiS). Interesuje się poezją XX i XXI w. oraz teorią literatury. Na I roku studiów dzięki programowi Best Student Grant zrealizowała własny projekt badawczy, poświęcony poezji lingwistycznej pisanej przez kobiety, natomiast w trakcie studiów licencjackich jako wykonawczyni wzięła udział w grancie NPRH Julian Przyboś – edycja tekstów rozproszonych i niepublikowanych. W tym roku otrzymała Stypendium im. dr. Jana Kulczyka będące nagrodą za całokształt osiągnięć.
Poza literaturą interesuje się filmem, sztuką oraz przekładem. – W zeszłe wakacje miałam okazję uczestniczyć w szkole letniej organizowanej przez uniwersytet partnerski w Szanghaju (Shanghai International Studies University), co sprawiło, że zainteresowałam się również kulturą Chin oraz podjęłam naukę języka chińskiego – podsumowuje Iga Skrzypczak.