Jarosław Gowin, Minister Szkolnictwa Wyższego i Nauki wziął udział w ósmej edycji Kongresu Kół Naukowych na WNPiD. - Pierwszym celem jaki postawiliśmy reformie to poszerzenie autonomii uczelni. Siłą świata akademickiego i urodą życia jest pluralizm i wewnętrzna różnorodność – podkreślił minister.
- Siłą świata akademickiego i urodą życia jest pluralizm i wewnętrzna różnorodność – dodał Jarosław Gowin. - Dlatego postanowiliśmy od samego początku dać uczelniom szerszą wolność, również po to, by zaczęły się między sobą różnić.
Ustawa 2.0 ma doprowadzić do wyrwania polskiej nauki z pułapki średniego wzrostu. Minister szerzej omówił nowe regulacje odnosząc się do myśli przewodniej tegorocznej edycji kongresu brzmiącej „Nauka w nowoczesnym społeczeństwie”. Jego zdaniem podstawowe założenia reformy - dialog, większa wolność uniwersytetów i pięcie się stromo w górę pomogą odtworzyć czołowym uczelniom pozycję uniwersytetów kształcących narodowe elity. Natomiast nowy mechanizm finansowania sprawi, że zacznie się opłacać uprawianie nauki na najwyższym poziomie.
- Filozofia wolnościowa stwarza uczelniom zachęty, żeby wykorzystywać wolność w sposób otwarty. Drugim filozoficznym fundamentem tej ustawy było przekonanie, że państwem trzeba rządzić w sposób partycypacyjny, trzeba wciągać do współrządzenia jak najszersze kręgi społeczne. Metodą postępowania mądrego, uczciwego państwa jest dialog, dlatego zaproponowaliśmy go środowisku akademickiemu.
Czytaj też: Prof. Naskręcki - Jeden UAM, cztery szkoły
Debatę dotyczącą kondycji polskiego szkolnictwa wyższego moderował Prorektor UAM prof. Ryszard Naskręcki. Dyskusja toczyła się wokół young scientists, osób rozpoczynających dopiero zawodową przygodę z nauką.
- Ustawa pozwala nam przedefinować kształcenie - powiedziała Prorektorka UAM. prof. Beata Mikołajczyk. - Łączy ewaluację wyników badań z autonomią tworzenie kierunków studiów. Wolność skorelowana ze świetnymi badaniami jest dla mnie bardzo ważna.
Prof. Marek Kwiek, globalista naukowy i, jak powiedział minister Gowin, najwybitniejszy znawca szkolnictwa wyższego Polsce uważa, że ustawa powstała dla młodych.
- Dała możliwość spojrzenia w przyszłość z optymizmem. Jako młody naukowiec dokładnie wiem, co mam robić, gdzie publikować, jakie granty zdobywać, żeby w tym systemie doskonale się odnaleźć. Jeśli w swoich badaniach będę lokalny, polski, krajowy bez finansowania konkurencyjnego to się nie odnajdę. Nauka w tej ustawie, ale globalnie również, jest okrutnie konkurencyjna. Daje szansę ludziom, którzy dokładnie wiedzą, co by chcieli robić. Nie wierzcie Państwo w bajki, że młodzi ludzie trochę się rozglądają, mają jeszcze dużo czasu. Świat nauki wygląda zupełnie inaczej. Pierwsze 10 lat pracy definiuje kolejnych 20-30 lat – podsumował prof. Kwiek.
Kongres Kół Naukowych, pierwotnie organizowany przez studentów na Wydziale Prawa i Administracji pod opieką prof. Zbigniewa Pilarczyka, od dwóch lat odbywa się na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa. Patronuje mu Prorektorka UAM prof. Bogumiła Kaniewska.