Życie Uniwersyteckie. Październikowy numer już gotowy!

Życie Uniwersyteckie - numer wrześniowy, fot. Adrian Wykrota

Zachęcamy do lektury nowego numeru „Życia Uniwersyteckiego”. Październikowe wydanie jest już dostępne na stronie: https://www.uniwersyteckie.pl/archiwum/zycie-uniwersyteckie-nr-10-2023.

W miesięczniku obszerna rozmowa z JMR prof. Bogumiłą Kaniewską pt. „Sięgajmy po europejskie granty”, w której pani rektor podsumowuje trzy lata swojej kadencji. W wywiadzie między innymi o tym, że już niebawem w Instytucie Nadnoteckim UAM w Pile powstanie kierunek lekarski, a także o idei Uniwersytetu Poznańskiego, która w najbliższym czasie nie ma szans na realizację. Jest też sporo o finansach UAM i zadaniach na najbliższy rok akademicki.

O tym, że tworzy coś wyjątkowego, nie trzeba nikogo przekonywać! Doktor Przemysław Kieliszewski, dyrektor Teatru Muzycznego, animator kultury oraz absolwent Wydziału Prawa i Administracji UAM, opowiada o swojej drodze zawodowej.

„Jestem zaczytana” – deklaruje prof. Mariola Walczak-Mikołajczakowa z Instytutu Filologii Słowiańskiej. Pani profesor opowiada między innymi o tym, jak to się stało, że zainteresowała się bułgarystyką, dlaczego kocha Bałkany i gdzie napisała swoją pierwszą książkę.

Profesor UAM Monika Bakke z Wydziału Filozoficznego zabiera nas na wycieczkę do leżącego w sercu Poznania Stadionu im. Szyca. Zdaniem pani profesor te ruiny to idealna przestrzeń dla parku ciszy. Co to takiego – o tym przeczytają Państwo na naszych stronach.

W numerze ponadto:

• 1 października swoją działalność rozpocznie Wydział Etnolingwistyki. O początkach nowego wydziału opowiada p.o. dziekana prof. UAM Piotr Nowak,
  •  o trudnych doświadczeniach Afropolaków mówią Amerykanin Bryan L. Green i prof. UAM Monika Bobako z Wydziału Psychologii i Kognitywistyki,
  •  profesor Maciej Kozak opowiada o nowej linii pomiarowej, którą w Narodowym Centrum Promieniowania Synchrotronowego „Solaris” w Krakowie buduje UAM,
  •  profesor Waldemar Kuligowski z Wydziału Antropologii i Kulturoznawstwa przypomina, dlaczego warto mówić „dzień dobry”,
  •  profesor UAM Michał Klichowski, dyrektor Centrum Neuronauki Poznawczej, wyjaśnia, jakie skutki dla naszego zdrowia mogą mieć binaural beats,
  •  socjolog dr Krzysztof Mączka opowiada o konsultacjach społecznych dotyczących wycinki drzew, w której wykorzystana została innowacyjna metoda o nazwie Q-deliberacja,
  •  na koniec studentki Wydziału Studiów Edukacyjnych: Aleksandra Jędrzejczak, Zuzanna Kicka, Zuzanna Koczorowska i Julia Kwaśny, autorki książki „Przedsiębiorcza Puszcza, czyli ekonomia dla dzieci w edukacji wczesnoszkolnej”. W numerze rozmawiamy o tym, jak powstał podręcznik i dlaczego zwierzątka są doskonałymi nauczycielami ekonomii.

Czytajcie: https://www.uniwersyteckie.pl/archiwum/zycie-uniwersyteckie-nr-10-2023

Nauka Ogólnouniwersyteckie