Wersja kontrastowa

WNGiG: Sposób na czystą wodę

fot. dr inż. Grzegorz Borkowski
fot. dr inż. Grzegorz Borkowski

Mieszkańcy Wolsztyna, Swarzędza i Zbąszynia będą cieszyć się czystymi kąpieliskami. Prof. Zygmunt Młynarczyk i dr inż. Grzegorz Borkowski z Katedry Turystyki i Rekreacji Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych opracowali i opatentowali metodę tworzenia kąpielisk w jeziorach.

Naukowcy z WNGiG wymyślili sposób na budowanie kąpielisk z czystą wodą w akwenach, które w całości nie spełniają wysokich norm jakości wody. Trzy gminy – Swarzędz, Wolsztyn i Zbąszyń są zainteresowane powstaniem takich miejsc w ich jeziorach.

Zobacz: Profesor Chojnicki ma swoją salę na WNGiG

- Jako naukowcy przekazujemy nasze propozycje i wyniki badań. Po zawarciu umów z radami miejskimi udzielimy licencji na powstanie kąpielisk – informuje prof. Zygmunt Młynarczyk. 

 

Jezioro Wolsztyńskie

 

Badacze, którzy od lat współpracują z wielkopolskimi gminami podpisali już listy intencyjne z radami miejskimi, wykonali generalne badania m. in. wody i osadów w Swarzędzu i Zbąszyniu. Do końca września badania potrwają na Jeziorze Wolsztyńskim, a potem na Jeziorze Berzyńskim. Polegają one na opracowaniu szczegółowego planu batymetrycznego jeziora, wykonaniu wierceń w dnie zbiornika w celu rozpoznania miąższości, rodzaju i składu chemicznego osadów, a także wykonaniu pomiarów przepływu i mętności wody. Badania prowadzone są z wykorzystaniem najnowocześniejszego sprzętu m. in. akustycznego dopplerowskiego przepływomierza profilującego, echosondy z sonarem, a także specjalistycznej łodzi do poboru próbek osadów.

 

Badania na Jeziorze Wolsztyńskim

 

Oprócz prof. Zygmunta Młynarczyka i dr. inż. Grzegorza Borkowskiego w pracach uczestniczy również mgr. Remigiusz Tritt.

Gdy gminy otrzymają wszystkie potrzebne zgody i pozwolenia będą mogły rozpocząć starania o dofinansowanie i zrealizować inwestycje.

Nauka Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.