Wersja kontrastowa

W CZT UAM o komercjalizacji wiedzy

W Centrum Zaawansowanych Technologii UAM odbyła się konferencja pt. Skuteczne formy komercjalizacji wiedzy. Spotkanie zorganizowało AMU Innovation, Spółka Celowa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i Uczelniane Centrum Innowacji i Transferu Technologii.

 

Konferencja stanowiła okazję do zapoznania się z działalnością UCITT oraz spółki celowej UAM i ofertą wsparcia skierowaną do naukowców i całej społeczności akademickiej naszego Uniwersytetu. W jej trakcie prezes Amu Innovation Justyna Cięgotura i dyrektor UCITT Alicja Ostrowska Leszczyńska przybliżyły tematykę uniwersyteckich spin-offów oraz opowiedziały o wzajemnej współpracy.

Na scenie pojawili się również prezesi - założyciele pierwszych spółek typu spin-off naszej uczelni, którzy zaprezentowali swoje firmy i podzielili się doświadczeniem z procesu ich tworzenia.

- W ostatnim czasie otwarto na UAM pierwsze spółki typu spin-off. Są to nowe przedsiębiorstwa, które powstają na bazie badań naukowych prowadzonych na uniwersytecie. Spin-offy są zakładane przez naukowców lub pracowników instytucji, którzy wykorzystują swoje know-how do stworzenia nowego produktu lub usługi. Uniwersytety mogą być udziałowcami w tych firmach poprzez na przykład własną spółkę celową – mówił niedawno na naszych łamach prof. Michał Banaszak, prorektor UAM ds. cyfryzacji i współpracy z gospodarką.  - I tak też jest na UAM: spółka AMU Innovation wspólnie z UCITT pomaga tworzyć spin-offy oraz obejmuje w nich udziały. Mamy w tej chwili na UAM dwa spin-offy: jeden w obszarze sztucznej inteligencji – Laniqo, a drugi w obszarze biotechnologii – SpinBionic. Są również ogromne szanse na powstanie kolejnych. Warto mocno podkreślić, że powstanie Laniqo jest przede wszystkim zasługą prof. Krzysztofa Jassema oraz jego zespołu z Centrum Sztucznej Inteligencji UAM, a powstanie SpinBionic to zasługa prof. UAM Jakuba Rybki i jego zespołu z Centrum Zaawansowanych Technologii UAM.  

 

Spółka Laniqo powstała jako efekt komercjalizacji badań prowadzonych w Centrum Sztucznej Inteligencji. Inwestorem w spółce jest niemieckie wydawnictwo PONS Langenscheidt GmbH, wiodący europejski wydawca publikacji do nauki języków obcych.  

- Jednym z zadań, jakie postawiliśmy sobie, powołując do życia CSI, była komercjalizacja wyników badań prowadzonych w ramach centrum – stwierdza prof. Krzysztof Jassem. -  Ten cel realizujemy poprzez komercjalizację bezpośrednią i pośrednią. Pierwszy rodzaj polega na wykonywaniu usług, które odpowiadają profilom prowadzonych przez nas badań, na zlecenie podmiotów gospodarczych. Natomiast forma pośrednia polega na zakładaniu spółek typu spin-off z udziałem spółki celowej AMU Innovation. W tym właśnie scenariuszu 1 lipca bieżącego roku powstała firma Laniqo. 

- Władze UAM pomogły nam w zawiązaniu naszej spółki i, co więcej, mocno nam kibicują. –  uważa prof. Jakub Rybka ze spółki SpinBionic. - Zamysł powstania naszego spin-offu sięga 2020 roku i testu immunodiagnostycznego, nad którym wówczas pracowaliśmy. Do tego doszedł biotusz przeznaczony do biodruku łąkotki. Nasze laboratorium skupia się na aplikacyjności prowadzonych badań. Chcemy, aby to, co robimy, miało realny efekt. Także komercyjny.  A na zyski trzeba poczekać. Na razie korzystamy ze wsparcia UAM, który pomaga nam nawigować na naukowo-biznesowych szlakach. Tu szczególne podziękowania dla pani rektor oraz prorektorów, prof. Michała Banaszaka i prof. Przemysława Wojtaszka. Niewątpliwie kluczowa jest też współpraca z Uczelnianym Centrum Innowacji i Transferu Technologii dysponującym bazą potencjalnych klientów

 

Przypomnijmy, że w najnowszym wydaniu Życia Uniwersyteckiego opisujemy pierwsze spin-offy na UAM i tym samym odsyłamy do niego: TUTAJ

Nauka Ogólnouniwersyteckie

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.