Wersja kontrastowa

Projekt Kolegiata: Patrycjusze spoczną w Farze

fot. Ewa Konarzewska-Michalak
fot. Ewa Konarzewska-Michalak

Pogrzeb poznaniaków, których szczątki wydobyto podczas prac archeologicznych na Placu Kolegiackim odbędzie się w najbliższy piątek w Farze. Ceremonia będzie miała uroczysty charakter – podczas mszy świętej zabrzmi Requiem J. Paszkiewicza.

W krypcie w kościele farnym będzie pochowanych 120  znaczących i zamożnych mieszczan poznańskich. Przez kilkaset lat ich szczątki spoczywały pod Placem Kolegiackim, gdzie niegdyś stała największa świątynia w mieście – Kolegiata św. Marii Magdaleny. Zostały one odkryte i przebadane podczas prac prowadzonych przez archeologów UAM pod kierownictwem prof. UAM dr. hab. Marcina Ignaczaka w ramach Projektu Kolegiata. Badacze szacują, że pod placem znajduje się ok. 4 tysięcy pochówków, które po zakończeniu prac pomogą odpowiedzieć na wiele pytań dotyczących społeczności żyjącej w tu setki lat temu.

fot. Ewa Konarzewska-Michalak

- Jest to wydarzenie wyjątkowe. Z należnym szacunkiem, wdzięcznością pochowamy szczątki wybitnych poznaniaków w krypcie kościoła farnego – powiedział Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania na konferencji prasowej, która odbyła się na Placu Kolegiackim.

Zobacz też: Archeologiczne cuda na Kolegiackim

- Jeszcze do niedawna nie zdawaliśmy sobie sprawy, że stąpamy po miejscu będącym nekropolią – podkreśliła prof.dr hab. Hanna Kóčka-Krenz. - Tu spoczywają członkowie patrycjatu, ludzie, którzy tworzyli miasto od jego lokacji. Przyszło nam przywrócić o nich pamięć.

fot. Ewa Konarzewska-Michalak

Patrycjusze będą pochowani w krypcie wyremontowanej dzięki staraniom proboszcza Fary oraz Miejskiego Konserwatora Zabytków. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w piątek 9 listopada o godz. 17.00. Mszę świętą odprawi ks. kanonik Mateusz Misiak, prepozyt Kapituły Kolegiackiej Poznańskiej. Podczas ceremonii zabrzmi „Requiem” j. Paszkiewicza. Utwór powstały prawdopodobnie dla jednego z wybitnych mieszkańców miasta pochowanego w kolegiacie odkryła prof. Alina Mądry z Instytutu Muzykologii UAM. Należał on do zbioru rękopisów i druków muzycznych zachowanych po kapeli działającej od 1668 roku przy kolegiacie.

 

Nauka Wydział Archeologii

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.