Treść
Prof. M. Sikorski, kierownik Zakładu Spektroskopii i Magnetyzmu, jest jednym z sześciu profesorów z Wydziału Chemii UAM, którzy otrzymali status profesora wizytującego na Northwest Normal University w Lanzhou. Są tego efekty, a dotyczą badań w jaskiniach Mogao w Dunhuang stanowiących istotną część dziedzictwa kulturowego Chin z czasów sprzed dynastii Qin, tj. ponad 1600 lat temu.
Oto w prestiżowym Heritage Science, poznański naukowiec wraz z kolegami z Northwest Normal University (NWNU), Lanzhou, oraz z National Research Center for Conservation of Ancient Wall Paintings and Earthen Sites, Dunhuang opublikował ciekawe wyniki badań modelowych i badań rzeczywistego fragmentu muralu z Jaskini Mogao 196.
W badaniach zaproponowano nowo zbudowany układ pomiarowy i unikatową metodę identyfikacji barwników oraz metodę określania ich grubości. Jaskinie Mogao w Dunhuang, położone w chińskiej prowincji Gansu są uznawane za światowy szczyt sztuki buddyjskiej, a miejsce to obejmuje ponad 2000 malowanych rzeźb, około 735 jaskiń i w 1987 r. zostało uznane przez UNESCO za obiekt światowego dziedzictwa.
Praca opublikowana w Heritage Science jest efektem współpracy zainicjowanej przez partnera z Chin. Po udanej wizycie naukowców z UAM na NWNU w roku 2023, konsultacjach i wygłoszonych tam wykładach, praca w Heritage Science to przykład konkretnych efektów nawiązanej kilka lat temu współpracy z prof. Duixiong Sun oraz z prof. Denghong Zhang. Jest to też druga publikacja prof. M. Sikorskiego z grupą z NWNU, a kolejne są w przygotowaniu i w planach.
Czytaj też: Flavus znaczy żółty