Wersja kontrastowa

Prof. Jassem. Laniqo - pierwsi na UAM

Prof. Krzysztof Jassem. Fot. A. Wykrota
Prof. Krzysztof Jassem. Fot. A. Wykrota

 

Profesor Krzysztof Jassem, dyrektor Centrum Sztucznej Inteligencji UAM, oraz dr Artur Nowakowski, kierownik Zespołu Tłumaczenia Automatycznego CSI, są współtwórcami Laniqo – spółki działającej w branży tłumaczenia automatycznego. Jest to pierwszy spin-off, który powstał na naszym uniwersytecie, w ramach spółki celowej AMU Innovation.  

 

Spółka Laniqo powstała jako efekt komercjalizacji badań prowadzonych w Centrum Sztucznej Inteligencji. Inwestorem w spółce jest niemieckie wydawnictwo PONS Langenscheidt GmbH, wiodący europejski wydawca publikacji do nauki języków obcych.  

Mówi prof. Krzysztof Jassem: 

– Jednym z zadań, jakie postawiliśmy sobie, powołując do życia CSI, była komercjalizacja wyników badań prowadzonych w ramach centrum. Ten cel realizujemy poprzez komercjalizację bezpośrednią i pośrednią. Pierwszy rodzaj polega na wykonywaniu usług, które odpowiadają profilom prowadzonych przez nas badań, na zlecenie podmiotów gospodarczych. Natomiast forma pośrednia polega na zakładaniu spółek typu spin-off z udziałem spółki celowej AMU Innovation. W tym właśnie scenariuszu 1 lipca bieżącego roku powstała firma Laniqo. 

Jak tłumaczy prof. Jassem, tworzenie spółki Laniqo było działaniem wieloetapowym. Najpierw wyłoniono zespół specjalistów w zakresie badań nad tłumaczeniem automatycznym. Kolejnym ważnym krokiem był zakup nowoczesnej infrastruktury – serwera obliczeniowego dużej mocy. Pozwoliło to informatykom z CSI startować w międzynarodowych konkursach z tłumaczenia automatycznego. Jednym z nich był odbywający się w Abu Dhabi General MT Shared Task, w którym młody zespół z UAM pod kierunkiem Artura Nowakowskiego zajął pierwsze miejsce w konkursie na opracowanie translatora między językami czeskim i ukraińskim, pokonując takich gigantów, jak zespoły Google, Yandex czy Microsoft. 

– Ten fakt nie pozostał niezauważony – komentuje prof. Jassem. – Podpisaliśmy umowę z firmą Allegro, dla której w ramach współpracy prowadzimy badania i prace wdrożeniowe nad tłumaczeniem tekstów z dziedziny e-commerce.  

Sukcesy naukowców z CSI sprawiły, że zainteresowało się nimi niemieckie wydawnictwo PONS Langenscheidt GmbH. Pierwszym krokiem do współpracy było wykonanie zadania zleconego przez wydawnictwo. 

– Polegało ono na automatycznym wyodrębnieniu słownika odpowiadających sobie terminów specjalistycznych z tłumaczonych tekstów – wyjaśnia prof. Jassem. 

Zlecenie zostało wykonane bardzo dobrze, co przypieczętowało decyzję o współpracy w ramach jednego przedsiębiorstwa. Pierwszym zadaniem, jakie stawia sobie spółka, jest przygotowanie translatorów między piętnastoma głównymi językami stosowanymi w Europie.  

zob. też. Prof. Krzysztof Jassem. Po CSI Nowy Jork czas na CSI Poznań

 

Na sukces, jakim było powołanie spółki Laniqo, wpłynęło wiele czynników. Jak podkreśla prof. Jassem, jednym z nich była skuteczna komercjalizacja badań, jakie prowadził zespół CSI.  

– Wydaje mi się, że inwestora najłatwiej przekonać do współpracy, wskazując przykłady wcześniej wdrożonych badań. Niekiedy inwestor, przed podjęciem decyzji o zaangażowaniu większych środków finansowych, zleca opracowanie prototypu lub rozwiązania typu „proof of concept”. 

Jak podkreśla prof. Jassem, dla osiągnięcia sukcesu w dziedzinie tłumaczenia automatycznego przełomowa okazała się decyzja o zakupie serwera obliczeniowego. Ten zakup był możliwy dzięki wsparciu uniwersytetu i przekazanym na ten cel środkom z programu ID-UB. Obliczenia wykonywane na nowym sprzęcie znacząco przyczyniły się do zwycięstwa w konkursie General MT Shared Task. 

W dziedzinie sztucznej inteligencji postęp technologii następuje między innymi poprzez otwarte międzynarodowe konkursy. Uczestnicy rywalizują ze sobą w celu opracowania najlepszego rozwiązania postawionego problemu. Wyniki konkursów są dostępne publicznie i stanowią potwierdzenie kompetencji uczestników. Potencjalne sukcesy decydują o zauważalności zespołu na arenie międzynarodowej i mogą stanowić poważny argument dla inwestora o współpracy w ramach spółki spin-off.  

 

Nauka Wydział Matematyki i Informatyki

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.