Wersja kontrastowa

Prof. Anna Grzegorczyk. Fenomen tego, co nadchodzi

Prof. Anna Grzegorczyk, fot. Ewa Konarzewska-Michalak
Prof. Anna Grzegorczyk, fot. Ewa Konarzewska-Michalak

Prof. Anna Grzegorczyk: - Czy pogłębiający się rozziew między postępem cywilizacyjnym a duchowym regresem jest jeszcze możliwy do opanowania? - pytała dyrektor Centrum Badań im. Edyty Stein UAM, organizatorka  konferencji "Fenomen tego, co nadchodzi. Między humanistyką a medycyną na Wydziale Antropologii i Kulturoznawstwa".

- Refleksja nad tym co nadchodzi może przybrać bardzo ważną i odpowiedzialną postać - kontynuowała prof. Anna Grzegorczyk, podczas inauguracji konferencji. - Co więcej, pójść w kierunku próby całościowego ogarniania naszej rzeczywistości, w której ścierają się rozmaite sprzeczne tendencje wynikające z rozpędu technologicznego i paradoksalnie duchowego ubożenia, zaniku wrażliwości metafizycznej. Mam nadzieję, że zarówno przedstawiciele przyrodoznawstwa, medycyny i humanistyki wszelkie zagrożenia i profity, wynikające z rozwoju prezentowanych dyscyplin nam przedstawią, abyśmy wyszli z naszych obrad świadomi. Abyśmy nie żywili lęków Alberta Einsteina, który pisał: "obawiam się dnia, kiedy technologia weźmie górę nad stosunkami międzyludzkimi. Świat będzie miał wtedy pokolenie idiotów".

 

Czytaj też: 15 jubileusz Centrum Badań Edyty Stein

 

Prof. Anna Grzegorczyk

Wydarzenie otworzyła prorektor, prof. Beata Mikołajczyk. Zebranych powitał również prodziekan Wydziału Antropologii i Kulturoznawstwa, prof. Rafał Koshany. Dwudniową konferencję zorganizowano we współpracy z Katedrą Nauk Społecznych Uniwersytetu Medycznego oraz ze Szpitalem Klinicznym "Przemienienia Pańskiego" w Poznaniu.

prof. Anna Grzegorczyk

Czwartkową sesję rozpoczęto refleksją humanistyczną - prof. Jerzy Kopania wygłosił wykład "Chrześcijański wymiar projektów ulepszania człowieka", w którym zastanawiał się m.in., czy transhumanizm może mieć oblicze wartości chrześcijańskich. Kolejny prelegent, dziekan Wydziału Historii, prof. Kazimierz Ilski mówił o "Przeszłości przedstawionej jako przyszłość" sięgając do historii starożytnej. Profesor przedstawił m.in. koncepcję czasu cyklicznego, o jakiej pisali filozofowie greccy i rzymscy, a także wprowadzoną przez judaizm i chrześcijaństwo koncepcję czasu linearnego.   

prof. Anna Grzegorczyk

Referaty przygotowane na tegoroczną edycję dotykały zagadnienia przyszłości. Między innymi przyszłości opieki zdrowotnej, postępowania onkologicznego, kobiet chorych na raka, jak również przyszłości w ludowej wizji świata, czy też przyszłości naszej planety w obliczu zmian klimatu. 

Centrum Badań im. Edyty Stein UAM powołanie do życia 16 lata temu, co roku organizuje konferencje, zwane potocznie w Poznaniu "fenomenami" przedstawiające skłaniające do refleksji nad kulturą i nauką z perspektywy wartości chrześcijaństwa.

 

Nauka Wydział Antropologii i Kulturoznawstwa

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.