15 jubileusz Centrum Badań Edyty Stein

Fot. Adrian Wykrota

W Auli Lubrańskiego odbywają się obchody 15 rocznicy powołania Centrum Badań im. Edyty Stein. Wśród gości zauważyliśmy między innymi profesor Hannę Suchocką i byłego rektora UAM prof. Stanisława Lorenca. Podziękowanie i gratulacje w imieniu społeczności akademickiej na ręce dyrektor Centrum prof. Anny Grzegorczyk, złożył Rektor UAM Andrzej Lesicki.

- Od maja 2003 roku Edyta Stein  "zagościła" w Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i stała się patronką działającego w uczelni Centrum Badań.  Ma ono charakter interdyscyplinarny i wpisuje się swoją działalnością w misję uniwersytetu, który za rok będzie obchodził swoje stulecie. Powołanie do życia takiej jednostki w ramach uczelni oznaczało wzmocnienie  refleksji nad kulturą z perspektywy wartości, których zakwestionowanie doprowadziło do głębokiego kryzysu współczesności – mówiła profesor A. Grzegorczyk. - I tak od piętnastu lat regularnie odbywają się w ramach jego działalności konferencje, zwane potocznie w Poznaniu "fenomenami".

Prowadząca spotkanie podkreśliła, że oprócz zorganizowania 14 konferencji, Centrum wydało 18 monografii poświęconych wartościowo-twórczym zjawiskom kulturowym, osiem tomów zeszytów naukowych. - Zrealizowaliśmy sześć cykli semestralnych i wykładów otwartych. Gościliśmy wielu wybitnych naukowców z uniwersytetów w Polsce i z zagranicy. We współpracy z nami powstało wiele interesujących dokumentów poświęconych Edycie Stein – mówiła dyrektor Centrum.

Profesor A. Grzegorczyk przypomniała też postać świętej Edyty Stein.

- Gdy przed dwudziestu laty, jedenastego października 1998  papież Jan Paweł II ogłaszał Edytę Stein świętą, nie przypuszczano, iż za kilkanaście miesięcy wyniesie ją do godności współpatronki Europy. Do filarów chrześcijańskiej tożsamości kontynentu, jaką tworzyli, zgodnie z zamysłem papieskim,  święci Benedykt z Nursji, oraz Cyryl i Metody, dołączyły trzy święte kobiety - Brygida Szwedzka, Katarzyna ze Sieny i Edyta Stein.  Grono mistyczek, odważnych kobiet europejskiego średniowiecza,  uzupełniła  filozof - uczona, stawiająca swe pierwsze kroki u  twórcy fenomenologii, Edmunda Husserla, niemiecka Żydówka.  Kim była ta kobieta, którą Jan Paweł II, późniejszy doktor honoris causa, naszego Uniwersytetu,  zaproponował Europie jako źródło inspiracji, poszukiwań i odnowy?