Wymiana poglądów i proponowanie nowych rozwiązań w temacie traktowania zwierząt to główne cele zorganizowanej po raz trzeci ogólnopolskiej konferencji „Praktyki wobec zwierząt w XXI wieku”. W tym roku dyskusja toczyła się wokół bezpieczeństwie i zniewolenia.
Interdyscyplinarne wydarzenie cieszy się dużym oddźwiękiem społecznym i co roku przyciąga naukowców różnych dyscyplin z całej Polski. Tym razem do Poznania przyjechali reprezentanci 15 ośrodków naukowych, zarówno zootechnicy, hodowcy, lekarze weterynarii, jak i humaniści – socjologowie, psychologowie, filozofowanie, kulturoznawcy, a nawet językoznawcy.
- Dyskusje czasem bywają dramatyczne, ale bardzo się staram, żeby były naukowe i miały charakter racjonalnej polemiki opartej na faktach – mówi główna organizatorka dr hab. prof. UAM, Hanna Mamzer. - Możemy się bardzo dużo nauczyć od siebie pod warunkiem, że odłoży się emocje na bok. Na konferencjach naukowych nie jesteśmy po to, by spierać o wyższość wartości moralnych.
Zobacz: Konferencja o projektowaniu dzieciństwa
Podczas dwudniowego spotkania, w którym uczestniczył również znany przyrodnik, ornitolog, dyrektor warszawskiego ZOO, dr Andrzej Kruszewicz, rozmawiano m. in. o dobrostanie zwierząt zarówno dzikich, zamieszkujących ogrody zoologiczne, jak i domowych oraz gospodarskich. Dużo uwagi poświęcono kolosalnemu problemowi, jakim jest produkcja zwierzęca.
- Cieszę się, że przebłyski innego myślenia, nawet antropomorfizującego, przenoszą się na nauki biologiczne i inżynieryjne. Z drugiej strony my humaniści nie mamy fachowej wiedzy na temat produkcji zwierzęcej, dlatego to ważne, by pogłębiać znajomość tej tematyki - podkreśliła socjolog z UAM.
Prof. Mamzer wygłosiła prelekcję dotyczącą warunków, w jakich żyją zaprzęgowe psy na Svalbardzie (archipelag norweskich wysp w Arktyce) – pokłosie tegorocznej wizyty badaczki m. in. na Spitsbergenie.
Za rok konferencja będzie poświęcona kulturowym uwarunkowaniom traktowania zwierząt. Wydarzenie od trzech lat organizuje Instytut Socjologii UAM, ale nie mogłoby się ono odbyć bez wsparcia lokalowego oraz finansowego Uniwersytetu Medycznego. W przygotowanie wydarzenia zaangażowani są pracownicy UMP - dr Agnieszka Żok i mgr Piotr Białas.