Wersja kontrastowa

Poznają tajemnice Sierpca

Wykopaliska w Sierpcu
Wykopaliska w Sierpcu
Obraz

Ekipa archeologów i studentów UAM odkrywa ostatnie tajemnice zamków w Sierpcu. Budowle, o których mówią legendy istniały naprawdę. 

Trwające od kilku lat badania wykazały, że istniały dwa zamki w Sierpcu (województwo mazowieckie), co świadczy o dużym znaczeniu miejscowości w regionie. Archeolodzy znaleźli m. in. pozostałości większej budowli położonej nad brzegiem rzeki Sierpienicy, m. in. mury i zabudowę z XIV w.

Zobacz: Odkrycia diamentowego archeologa

 - To, co udało się do tej pory ustalić, to poszczególne etapy zabudowy i funkcjonowania tego obiektu. Myślę, że niesłychanie ciekawą rzeczą jest odkrycie wieży Jaśka Pilika, pierwszego prywatnego właściciela Sierpca – powiedział TVP3 Warszawa dr Artur Różański z Instytutu Archeologii UAM.

fot. Szukamy zamku dla kasztelana

W tym sezonie badania skupiają się na określeniu ostatecznej zabudowy zamkowej i odkrywaniu kolejnych jej elementów. Sierpiec istniał już w pierwszej połowie XI w., a czasy jego świetności przypadły na XIV i XV w. Zamki należące do rodu Sierpskich funkcjonowały do XVII stulecia. Trzy pożary i potop szwedzki sprawiły, że ośrodek stracił na znaczeniu.

fot. Szukamy zamku dla kasztelana

Gmina Sierpc zamierza wpisać odkryty obiekt do strategii rewitalizacyjnej miasta i udostępnić go zwiedzającym.

Więcej informacji o wykopaliskach w Sierpcu na fanpage'u  Szukamy zamku dla Kasztelana

 

Źródło: TVP3 Warszawa

 

Nauka Wydział Archeologii

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.