Wersja kontrastowa

Nagroda im. Marcina Antczaka razy dwa

Nagroda im. Marcina Antczaka została wręczona 13 października 2021 r., fot. Adrian Wykrota
Nagroda im. Marcina Antczaka została wręczona 13 października 2021 r., fot. Adrian Wykrota

Laureaci szóstej i siódmej Nagrody im. Marcina Antczaka odebrali wyróżnienia na Wydziale Biologii UAM. Nagrodę otrzymali dr Katerina Sam i dr Paweł Mirski.
 

Po przerwie wywołanej pandemią Nagrodę im. Marcina Antczaka wręczono dr Katerinie Sam (laureatce szóstej edycji) oraz dr. Pawłowi Mirskiemu (laureatowi siódmej edycji). Wyróżnienia wręczyła Dziekan Wydziału Biologii prof. Beata Messyasz. Gratulacje laureatom złożył prof. Tomasz Osiejuk, przewodniczący Międzynarodowej Kapituły.

 

Prof. Tomasz Osiejuk, przewodniczący Międzynarodowej Kapituły

 

Nagroda im. Marcina Antczaka przyznawana jest corocznie za wybitny i inspirujący artykuł ornitologiczny opublikowany w poprzednim roku w recenzowanym czasopiśmie. Nagrodę przyznaje Dziekan Wydziału Biologii na wniosek Międzynarodowej Kapituły.

 

Kandydat musi spełnić określone warunki - to naukowiec do 37. roku życia, którego prace opierają się na badaniach przeprowadzonych w Polsce, Czechach lub Słowacji. Przedstawione w nagrodzonym referacie idee muszą być silnie związane z dziedziną ornitologii; preferowane są studia nad trudnymi i charyzmatycznymi gatunkami (lub tematami). Nominowany musi być jedynym lub wiodącym (pierwszym i korespondencyjnym) autorem pracy wieloautorskiej i powinien odegrać znaczącą rolę w kształtowaniu publikacji.

 

Dr Katerina Sam, laureatka szóstej edycji Nagrody im. Marcina Antczaka, fot. Adrian Wykrota

 

Dr Katerinę Sam nagrodzono za dwa artykuły opublikowane w Journal of Biogeography i Journal of Tropical Ecology dotyczące tematyki ekologii społeczności ptaków i ich wpływu na sieci pokarmowe. Ornitolog skupia się w swoich badaniach na oddziaływaniach tritroficznych i komunikacji roślin, owadów oraz ptaków poprzez związki lotne zarówno w klimacie umiarkowanym, jak i tropikalnym. 

 

Laureatka pracuje w Centrum Biologii Akademii Nauk Republiki Czeskiej oraz na Uniwersytecie Południowych Czech w Czeskich Budziejowicach. Po obronie pracy doktorskiej dołączyła do zespołu Rogera Kitchinga i Nigela Storka na Uniwersytecie Brisbane (Australia). Na Papui Nowej Gwinei prowadzi ogólnokrajowe badania ptaków. Współpracuje też z czeskim Netflixem w zakresie popularyzowania nauki. W czasie uroczystości dr Sam wygłosiła wykład zatytułowany “Ptaki - ich zmysły i znaczenie ekologiczne”.

W szóstej edycji Kapituła postanowiła wyróżnić Lilianę Kreslinkę, Abla Soriau oraz Veronikę Gvozdikovą Javourkovą. 

 

 

Dr Paweł Mirski, laureat siódmej Nagrody im. Marcina Antczaka, fot. Adrian Wykrota

 

Laureata tegorocznej edycji Nagrody dr. Pawła Mirskiego wyróżniono na trzy artykuły opublikowane w IBIS, Landscape Ecology oraz w Urban Forestry & Urban Gardening. Jego prace łączą ruch ptaków drapieżnych z pejzażem. Naukowiec wykazał, że wpływ na wykorzystanie przestrzeni przez orlika krzykliwego ma płeć, klimat i lokalne wzorce krajobrazowe. 

 

Dr Paweł Mirski jest zatrudniony na Uniwersytecie w Białymstoku oraz Estońskim Uniwersytecie Przyrodniczym. Naukowiec działa również w dziedzinie ochrony przyrody jako wiceprzewodniczący Komitetu Ochrony Orłów. Naukowiec otrzymał dwa granty z National Geographic. Dr Mirski w swoim wykładzie mówił o wykorzystaniu danych o ruchu ptaków drapieżnych w ekologii krajobrazu.

 

W siódmej edycji Nagrody Kapituła wyróżniła również Vojtecha Brlika i Michała Korniluka.

 

Laureaci otrzymali nagrody pieniężne oraz unikalne, ręcznie wykonane odznaki srebrnej dzierzby. 

Zobacz też: Absolwent UAM z Nagrodą im. Marcina Antczaka

Nauka Wydział Biologii

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.