Wersja kontrastowa

Absolwent UAM z Nagrodą im. dr Marcina Antczaka

Dr Łukasz Jankowiak, fot. Jagoda Haloszka
Dr Łukasz Jankowiak, fot. Jagoda Haloszka

Dr Łukasz Jankowiak absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i obecnie nauczyciel akademicki Uniwersytetu Szczecińskiego otrzymał V Nagrodę Dziekana Wydziału Biologii im. dr Marcina Antczaka. Kapituła przyznała mu nagrodę za serię artykułów o kosach, które zostały opublikowane w prestiżowych czasopismach.

Rozstrzygnięto piątą edycję Nagrody im. dr Marcina Antczaka. W tym roku, kapituła konkursowa nominowała do finału trzynaście prac. Większość z nich dotyczyła gatunków, które żyją w strefie tropikalnej, bądź subtropikalnej. 

- Do konkursu mógł zgłosić się amator lub zawodowy naukowiec w wieku do 37 lat, który pochodzi z Polski, Czech lub Słowacji; lub może pochodzić z dowolnego innego kraju, jeśli badania, na których oparty jest ten artykuł, zostały przeprowadzone w jednym z wyżej wymienionych krajów. Idee przedstawione w nagrodzonej pracy musiały być silnie powiązane z dziedziną ornitologii; preferowane będą badania nad trudnymi i charyzmatycznymi gatunkami (lub tematami) - podkreślał prof. dr hab. Tomasz S. Osiejuk. 

Główna nagroda trafiła do dr Łukasza Jankowiaka, który uzyskał stopień doktora w 2013 r. Na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu (Polska). Jego praca doktorska dotyczyła związków troficznych między drapieżnikami w krajobrazie rolniczym i została wykonana pod nadzorem Piotra Tryjanowskiego. Po uzyskaniu doktoratu dołączył do zespołu Dariusza Wysockiego na Uniwersytecie Szczecińskim i wraz z innymi współpracownikami kontynuował badanie. Interesuje się biologią ptaków drapieżnych, kaczek i Charadriiformes. Był także zaangażowany w badania parazytologiczne pcheł i kleszczy. Dr Łukasz Jankowiak jest już autorem ponad 35 recenzowanych artykułów opublikowanych między innymi w takich czasopismach jak m.in. w Auk, Behavioral Ecology, Bird Study, Ecological Research, Ibis czy Journal of Avian Biology.

Łukasz Jankowiak

 Podczas gali wręczenia nagrody laureat wygłosił wykład pt. "Seks Starzenie się i przeżywalność w wielkim mieście - z perspektywy kosa", podczas którego opowiedział m.in. o hipotezie zanikania fenotypów oraz ostatniej szansy, rozwodach i związkach kosa oraz o tym czy para, która jest wierna ma większe szanse na przeżycie.

Czytaj także:Nagroda im. dra Marcina Antczaka dla naukowca UAM

Oprócz głównej nagrody przyznano dwa wyróżnienia dla: Patra Mikuly z Uniwersytetu Karola w Pradze oraz Pavela Pipka również z Uniwersytetu Karola w Pradze. 

Nauka Wydział Biologii

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.