Dr Jakub Szymkowiak z Pracowni Ekologii Populacyjnej odebrał nagrodę Dziekana Wydziału Biologii UAM im. dra Marcina Antczaka. Kapituła przyznała mu wyróżnienie za dwa inspirujące artykuły ornitologiczne poświęcone świstunce leśnej, opublikowane w opiniotwórczych czasopismach naukowych.
Nagrodę przyznano po raz czwarty. - Dra Marcina Antczaka wyróżniała niezwykła zdolność do obserwacji zwierząt, którą nie wszyscy badacze posiadają. Nagroda ma to odzwierciedlać – jest przyznawana za prace, które są opublikowane w bardzo dobrych ornitologicznych czasopismach naukowych i za badania, które wymagają dużego nakładu pracy w terenie – powiedział prof. Przemysław Wojtaszek, dziekan Wydziału Biologii UAM.
Zobacz: Cudowne ziele nie tylko na raka
Wyróżnienie mogą otrzymać naukowcy badający ptaki w Polsce, Czechach i Słowacji czyli w krajach, gdzie pracował dr Antczak. Dr Jakub Szymkowiak, którego nominowano do nagrody po raz trzeci, jest pierwszym badaczem z UAM wśród dotychczasowych laureatów. Każdy z nich jest wiodącymi młodym naukowcem w swoim kraju. W tym roku zgłoszono 480 prac, z czego wyłoniono 11 najciekawszych.
Dr Szymkowiak opublikował dwa artykuły w prestiżowych czasopismach ornitologicznych – w Journal of Avian Biology i Behavioural Ecology. Jeden z nich mówi o eksperymentalnym wykazaniu znaczenia tempa śpiewu świstunki leśnej jako sygnału agresywnego w obronie terytorium, drugi pokazuje życie świstunek w szerszym kontekście informacyjnym – jak ptaki te wykorzystują informacje socjalne pochodzące od innych gatunków po to, by osiedlić się we właściwym miejscu.
Podczas uroczystości wręczenia nagrody laureat wygłosił wykład podsumowujący wyniki badań nad świstunką, również te najnowsze, jeszcze nigdzie nie publikowane. Dr Szymkowiak jest autorem kilkunastu artykułów naukowych, otrzymał też nagrodę I stopnia Rektora UAM za działalność naukową i stypendium Start Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.
W listopadowym numerze Życia Uniwersyteckiego ukaże się wywiad z laureatem.