Wersja kontrastowa

Jean Marie Lehn doktorem honoris causa UAM

Medal UAM dla Jean Marii Lehn'a  Fot. Maciej Męczyński
Medal UAM dla Jean Marii Lehn'a Fot. Maciej Męczyński

Senat Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu nadał tytuł doktora honoris causa profesorowi Jean-Marie Lehnowi – laureatowi Nagrody Nobla w dziedzinie chemii, jednemu z najwybitniejszych uczonych.

 

- Żaden z chemików czytających te słowa nie powinien mieć cienia wątpliwości, że z naukowego punktu widzenia Profesor Lehn jest niekwestionowanym kandydatem do tego szczególnego wyróżnienia jakim jest doktorat honorowy - podkreślił w swojej recenzji prof. dr. hab. Janusz Jurczak z Instytutu Chemii Organicznej Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. - Sama możliwość pisania opinii o Laureacie Nagrody Nobla z chemii, jednym z twórców naprawdę nowej chemii XX wieku, chemii supramolekularnej, wizjonerze i przewodniku pokoleń chemików jest czymś niezwykłym - zaznaczył prof. dr. hab. Maciej Kubicki z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Jean-Marie Lehn urodził się w 1939 roku w Rosheim, w Alzacji. Studia chemiczne na Uniwersytecie w Strasburgu, pod opieką prof. Guy Ourissona, zaowocowały w 1963 roku doktoratem.

Po dysertacji prof. Lehn wyjechał do USA, gdzie na Uniwersytecie Harvarda spędził roczny staż podoktorski, pod opieką Noblisty, prof. Roberta Woodwarda. Pracował nad totalną syntezą witaminy B12, a także wykonywał pierwsze obliczenia kwantowomechaniczne z prof. Roaldem Hoffmannem. Po powrocie do Francji prof. Jean-Marie Lehn zaczął tworzyć własną grupę badawczą. W budowanym od podstaw laboratorium uniwersyteckim w Strasburgu rozpoczął studia nad rozpoznawaniem kationów nieorganicznych i organicznych przez syntetyczne receptory zwane kryptandami. Na podstawie wyników tych badan oraz głębokich przemyśleń związanych z relacjami międzycząsteczkowymi typu gość-gospodarz, prof. Lehn uznał, że należy wprowadzić nowy system interpretacyjny dla procesów biologicznych i złożonych układów chemicznych, uwzględniający dynamikę tych oddziaływań. To odkrywcze narzędzie interpretacyjne nazwał chemią supramolekularną, którą w sposób kompletny wyposażył w stosowne pojęcia i definicje, za co w 1987 roku uhonorowany został Nagrodą Nobla. Nagroda przyznana została prof. Lehnowi, a także Donaldowi J. Cramowi i Charlesowi J. Pedersenowi, za “stworzenie i zastosowanie cząsteczek zdolnych do specyficznych oddziaływań z dużą selektywnością”.

 

Prof. Jean-Marie Lehn jest przyjacielem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Absolwenci UAM przygotowywali w Strasburgu prace doktorskie, odbywali tam staże. Naukowiec wspierał starania poznańskiej uczelni o granty, był w nich konsultantem. Jest również laureatem Medalu za Zasługi dla UAM. Decyzja Senatu o przyznaniu mu tytułu doktora honoris causa zapadła jednogłośnie.

W tej chwili nie wiadomo, ze względu na pandemię, kiedy odbędzie się uroczystość wręczenia przyznanego dziś tytułu.

 

Nauka Ogólnouniwersyteckie

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.