Wersja kontrastowa

Inauguracja Uniwersytetu Otwartego UAM

Żródło YouTube
Żródło YouTube

Uniwersytet Otwarty po raz kolejny zainaugurował swoją działalność. Tym razem w przestrzeni wirtualnej, ale w wyjątkowym składzie. W uroczystości uczestniczyło dwóch rektorów, jeden prorektor i szerokie grono słuchaczy – wszyscy przed ekranami swoich komputerów.

21 października o godz. 18.00 rozpoczęła się transmisja „uroczystości”. Ze względu na pandemię musiała ona odbyć się w warunkach dużo skromniejszych niż przyzwyczaiły nas do tego edycje wcześniejsze.

- Nasze nadzieje, że z nowy rokiem akademickim  wrócimy do tradycyjnej formy prowadzenia zajęć, nie sprawdziły się. Wirus nie ustąpił a ostanie dni przyniosły kolejne obostrzenia. Nie wolno nam jednak ustąpić . Pandemia nie może ograniczać działalności Uniwersytetu Otwartego. Jesteśmy przez cały czas do Państwa dyspozycji, ruszamy – mówił prof. UAM Witold Mazurczak, pełnomocnik rektora ds. Uniwersytetu Otwartego

Czwarty rok działalności Uniwersytetu otworzyła JMR prof. Bogumiła Kaniewska. Zauważyła ona, że inauguracja ta, mimo - a może nawet dzięki - okolicznościom zewnętrznym, stała się uroczystością niezwykłą. Nigdy wcześniej nie obfitowała w tyle wystąpień rektorskich.  

-  Z jednej strony witam Państwa ja, a już za chwile będziecie Państwo świadkami niezwykłego wydarzenia, jakim będzie wystąpienie prof. Andrzeja Lesickiego, który jest biologiem, malakologiem, ale będzie mówił o czymś zupełnie innym niż jego zainteresowania naukowe. Będzie opowiadał o swojej pięknej pasji. Państwo także przychodzicie do UO ze względu na swoje pasje. Życzę Państwu, żeby nawet w zdalnej formie te pasje miały szanse się rozwijać, aby ten czas spędzony z nami był dla Was czasem ciekawym i inspirującym i abyśmy w przyszłym roku akademickim spotykali się znowu. Tym razem w pięknym gmachu Collegium Minus.

Następnie głos zabrał prorektor prof. Zbyszko Melosik, nowo wybrany przewodniczący Rady Programowej UO UAM. Nazwał on nową ofertę dydaktyczną „antidotum na covidowe obostrzenia”.

Uniwersytet Otwarty działa  od 2016 roku oferując mieszkańcom Poznania i okolic możliwość uzupełnienia wiedzy a także podniesienia kwalifikacji i rozwijania pasji. Kursy, które w trybie trymestralnym przedstawia swoim słuchaczom, maja formę zajęć akademickich.

Rok akademicki 2019/2020 obfitował w wiele niecodziennych wydarzeń. Przede wszystkim dzięki  dofinansowaniu uzyskanemu w ramach programu POWER uruchomione zostało KOLaboratorium. W jego ramach powstał najdroższy, jak do tej pory, kurs „Jak zapanować nad mikrobami. Praktyczny kurs mikrobiologii”, prowadzony przez prof UAM dr hab. Joannę Mokracką, prof. UAM dr hab. Edytę Konecką i dr Jakuba Baranka.

Również wyniki rekrutacji na kursy w ubiegłorocznej edycji obfitowały w niespodzianki. Dwa razy pobity został rekord w ilości zgłoszeń na kursy. W semestrze jesiennym zaproponowano 79 kursów, na które zapisało się aż 2048 osób a w semestrze wiosennym  na 69 zajęć zgłosiło się aż 2050 chętnych. W semestrze zimowym pojawił się też pierwszy kurs zdalny prowadzony we Wrześni oraz kurs zamawiany.

W trakcie uroczystości ogłoszone zostały wyniki na wykładowcę, który zgromadził największą liczbę słuchaczy. Zwyciężczynią okazała się prof. UAM Hanna Mamzer, która prowadziła zajęcia z psychologii.

Niewątpliwie największą atrakcją tego wieczoru był wykład prof. Andrzeja Lesickiego.

- Wykład inauguracyjny ma być przypomnieniem, że w UO mamy nie tylko kursy podwyższające kwalifikacje zawodowe, ale też zajęcia dotyczące: sztuki, architektury, ogrodnictwa a nawet historii jazzy czy twórczości Boba Dylana. Na dzisiejszy wieczór wybraliśmy The Beatles. Nie tylko dlatego, że w tym roku przypada 60-lecie utworzenia zespołu, ale przede wszystkim dlatego, że mamy wśród naszych profesorów  wybitnego znawcę i kolekcjonera płyt tego zespołu. Dowiedzieliśmy się o tym z wywiadu prasowego.

Prof. Andrzej Lesicki  w jednym z wywiadów, który udzielił zaraz po wybraniu na Rektora UAM, opowiedział o swojej pasji, jaką jest muzyka zespołu The Beatles. Wspomniał wówczas, że ma w swojej kolekcji blisko 2165 płyt winylowych tego zespołu.  

Wykład dotyczył płyt, które zostały wydane w Wielkiej Brytanii

zob też. 

 

Nauka Ogólnouniwersyteckie

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.