Wersja kontrastowa

Historycy spotkali się po latach

- Cieszymy się, że Państwo zechcieliście się spotkać z nami, z tym nowym budynkiem i przede wszystkim z historią, z którą podtrzymujecie kontakt – powitał zebranych Dyrektor Instytutu Historii, prof. Józef Dobosz.

Prowadzący spotkanie prof. Rafał Dobek, jeden z organizatorów Dnia Absolwenta, wezwał zebranych do uczczenia minutą ciszy zmarłych niedawno pracowników instytutu: prof. Macieja Serwańskiego, dr. Marcina Grabana i dr Anny Bitner-Nowak.

Prof. Danuta Konieczka-Śliwińska, Wicedyrektor ds. dydaktycznych zachęcała absolwentów do częstszych wizyt i kontaktowania się z naukowcami.

- Dla naszych absolwentów drzwi są zawsze otwarte. Dla nas nie tylko studenci są ważni, również ci, którzy skutecznie ukończyli studia i pokazują, że historyk zawsze się odnajdzie i spełnia wysokie standardy.

 

Czytaj też: Czy to koniec etnologii?

 

Pierwszy wykład („Znaczenie wykształcenia w starożytnej Grecji i Bizancjum”) wygłosił Dziekan Wydziału Historycznego, prof. Kazimierz Ilski. Na wstępie cytując fragment artykułu prof. Stefana Kieniewicza o śmierci cywilizacji nawiązał on do czasów współczesnych:

- W chwili wielkich reform, które dotykają również uniwersytetu, sądzę, iż śmierć pewnej cywilizacji poprzedzona była śmiercią uniwersytetu. Gdybyśmy mieli obserwować, jeszcze za naszego życia, śmierć uniwersytetu, to śmierć cywilizacji byłaby następnym krokiem. Apeluję do solidarności wszystkich absolwentów, dlatego że bez wsparcia dla idei uniwersytetu przyjdą biznesmeni, którzy zamienią go w korporację. Uniwersytet przejdzie do historii. Jak trup.

Z referatem o uniwersytecie w marcu 1968 wstąpił prof. Stanisław Jankowiak, w debacie „Wielkopolski etos w XIX i XX wieku” uczestniczył prof. Tadeusz Janicki, prof. Przemysław Matusik oraz prof. Damian Szymczak.

Absolwenci wzięli udział w różnorodnych warsztatach, mogli również korzystać m.in. z  pokazu filmów historycznych, grup rekonstrukcyjnych, salonu gier planszowych, wyprzedaży książek Biblioteki Wydziału Historycznego. Swoje stoiska przygotowały: Wydawnictwo Naukowe UAM, Muzeum Początków Państwa Polskiego, Muzeum Archeologiczne w Poznaniu oraz Narodowy Bank Polski.

Nauka Wydział Historii

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.