Wersja kontrastowa

GiS Day na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM

Gis Day 2019 na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych
Gis Day 2019 na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych

GIS Day to coroczne święto geoinformacji, podczas którego na całym świecie odbywają się różnego rodzaju konferencje i spotkania, mające propagować nowoczesne rozwiązania w zakresie geografii. Już od wielu lat w jego obchodach bierze udział Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM.

Podczas tegorocznej edycji zaproszeni uczniowie oraz studenci mogą zapoznać się z prelekcjami prowadzonymi przez wykładowców UAM oraz firm prowadzących działalność związaną z geoinformacją. W wydarzeniu bierze udział ponad 400 osób. 

- GIS Day jest przeznaczone dla uczniów szkół podstawowych i średnich, studentów i wszystkich osób zainteresowanych tematyką geoinformacji. Prelekcje obejmą tematy tj. wykorzystanie dronów, wirtualną rzeczywistość, analiza danych przestrzennych i interaktywne mapy. Podczas konferencji uczniowie będą mogli także wziąć udział w interesujących warsztatach prowadzonych przez członków Sekcji Geoinformacji Studenckiego Koła Naukowego Geografów - mówi Piotr Koller, członek Studenckiego Koła Naukowego Geografów - sekcji geoinformacji. 

Podczas otwarcia tegorocznej edycji GIS Day głos zabrał Dziekan Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych

- Technologia idzie do przodu, ale świadomość środowiska jest rzeczą zupełnie elementarną. Dlatego wydaje mi się, że inicjatywa GIS Day, która ma długą tradycję pokazuje to co najbardziej istotne. Nasi studenci rozpowszechniają inteligencję digitalną, bo to będzie państwa świat. My z trudem uczymy się tego świata, a wy już innego nie będziecie znali - mówił. 

Zanim rozpoczęto prelekcje organizatorzy wydarzenia przekazali uczestnikom wiadomość od współzałożyciela firmy, która znana jest jako jeden ze światowych liderów oprogramowania GIS.

 

 

Wykład inauguracyjny pt. Geoinformacja - geografia na miarę XXI wieku wygłosiła dr inż. Patrycja Przewoźna, która przedstawiła jak zmieniał się świat geoinformacji na przestrzeni wieków. Podczas konferencji uczniowie będą mogli także wziąć udział w interesujących warsztatach prowadzonych przez członków Sekcji Geoinformacji Studenckiego Koła Naukowego Geografów.

- Warsztaty są przeznaczone dla uczestników o różnym poziomie umiejętności. Dla najmłodszych mamy do zaoferowania grę geograficzną (prowadzący Jakub Skowroński). Dla bardziej zaawansowanych warsztaty dotyczące wizualizacji 3D (Agata Borkowska, Joanna Didyk), wykorzystania darmowych danych publicznych (Aniela Rząsa), podstaw oprogramowania QGIS (Kamil Wojtkowiak), WebGIS - mapami w sieci (Patryk Jezierski, Natalia Chojnacka) i narzędziami wizualizacji informacji geograficznej (Katarzyna Bartosz, Barbara Bronżkiewicz). Warsztaty przeprowadzą także nasi goście Olga Barańczyk i Przemysław Szydlik - przedstawiciele OSM Polska - podkreśla Piotr Koller. 

Czytaj także: Aplikacje internetowe pomagają w planowaniu przestrzennym

Nauka Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.