Wersja kontrastowa

Finał V Edycji konkursu Fund_Akcja. Nagrodzono 17 projektów

24 marca w Poznańskim Parku Naukowo-Technologicznym odbył się Finał V Edycji konkursu Fund_Akcja. Organizatorem konkursu jest Fundacja UAM, która od lat wspiera studentów, doktorantów, pracowników Uniwersytetu oraz zrzeszające ich organizacje i koła naukowe. Wsparcie finansowe przyznawane przez Fundację pochodzi ze środków wypracowanych w działającym w strukturach Fundacji Poznańskim Parku Naukowo-Technologicznym.

- Bardzo nas cieszy, że od ponad 25 lat, dzięki komercjalizacji myśli naukowej naszych „Parkowych” Naukowców, możemy dalej inwestować w naukę i pomysły młodych badaczy, realizując w ten sposób misję Fundacji - mówi prof. dr hab. Hieronim Maciejewski, Prezes Zarządu Fundacji UAM i Dyrektor PPNT.

Konkurs Fund_Akcja to jeden z 5 cyklicznie realizowanych programów Fundacji UAM. Działalność Fundacji to także 3 programy stypendialne, w tym Stypendia Fundacji UAM dla doktorantów oraz 2 programy realizowane we współpracy z Kulczyk Foundation, z których jeden dedykowany jest studentom UAM z Ukrainy. To także konkurs dla wybitnych Naukowców Doskonałość w Nauce Użyteczność w Praktyce i wiele innych inicjatyw służących popularyzacji nauki i wdrażaniu wyników badań do praktyki społecznej i gospodarczej.

Konkurs Fund_Akcja realizowany jest od 2017 roku. W ramach 4 poprzednich edycji Fundacja dofinansowała 76 projektów na łączną kwotę 443 tys. zł. Pula nagród w V edycji konkursu wyniosła 100 tys. zł. W tym roku do Kapituły, w skład której wchodzą Członkowie Zarządu i Pełnomocnik Zarządu Fundacji oraz Prorektor UAM ds. Cyfryzacji i Współpracy z Gospodarką wpłynęło 48 wniosków projektowych. Każdy z nich wpisywał się w 1 z 4 konkursowych kategorii:

  • Popularyzacja nauki i przedsiębiorczości,
  • Upowszechnianie osiągnięć naukowo-badawczych,
  • Łączenie nauki z gospodarką,
  • Wspieranie kultury.

Projekty zgłaszali przedstawiciele wydziałów, instytutów, pracownicy naukowi Uczelni. Jak zawsze dużą aktywnością w aplikowaniu wykazały się koła naukowe, nierzadko łącząc siły i składając wspólnie projekty interdyscyplinarne. Różnorodność tematyczna i merytoryczna wniosków pokazuje jak wszechstronne jest kształcenie na naszym Uniwersytecie i pasje badawcze społeczności akademickiej. Z satysfakcją włączamy się we wspieranie tych najciekawszych inicjatyw - mówi Prezes Fundacji.

W gronie Laureatów znalazło się 17 zespołów, które zgłosiły projekty z bardzo różnych dziedzin, m.in. popularyzujące nauki ścisłe wśród młodzieży (jak np. TIKTOK-owa fizyka), upowszechniające wybitne osiągnięcia poznańskich astronomów (Urodziny planetoidy Posnania), promujące działania proekologiczne i prozdrowotne (np. WodoWskazy, czy Badania przesiewowe wzroku w szkole), a także odkrywające mniej znane zakamarki uniwersyteckiej historii (Spotkania Pokoleń, Nasze Uniwersytety), czy studenckie inicjatywy kulturalne. Nie zabrakło projektów poświęconych współczesnym technologiom (Konferencja Porozmawiajmy o AI) oraz dotykających ważnych i aktualnych problemów społecznych (Dzielimy się PoMOCą). Wszystkie zwycięskie projekty łączy ciekawa i dostosowana do grupy odbiorców, niekiedy wręcz innowacyjna forma poznawania i przekazywania wiedzy (jak np. konferencja odwrócona, nocna wędrówka po Collegium Maius, czy ekspedycja badawcza do Indonezji).

- Głęboko wierzymy w ideę społecznej odpowiedzialności Nauki, dlatego w ramach naszych programów staramy się wspierać projekty, skierowane do jak najszerszego grona odbiorców oraz naukowców, którzy z wynikami swoich badań wychodzą poza akademickie mury- do biznesu, do społeczeństwa, ze szczególnym uwzględnieniem młodzieży - mówi Katarzyna Prętnicka, Pełnomocnik Zarządu Fundacji UAM ds. Działalności Statutowej. - W tegorocznej edycji Fund_Akcji nie było inaczej.

 

Oto laureaci:

 

Dr Marta Listewnik, Pracownia Studiów Celtyckich, Wydział Anglistyki UAM

Eisteddfod UAM – Festiwal Kultury Walijskiej

Projekt  z kilkuletnią tradycją, popularyzujący wiedzę o krajach celtyckich. Eisteddfody to wydarzenia kulturalne sięgające korzeniami do XII w, obejmujące konkursy literackie, recytację, śpiew, taniec, sztuki piękne i wiele innych artystycznych dyscyplin. Założeniem festiwalu jest przeszczepienie na polski grunt idei eisteddfodu, a więc zdrowej i twórczej rywalizacji w różnych dziedzinach sztuki. Zapoznając uczniów i studentów z mało znaną w Polsce kulturą walijską, organizatorzy chcą dać młodym ludziom okazję do zaprezentowania swoich talentów.

 

Dr Agata Siwiak, Wydział Antropologii i Kulturoznawstwa      

Festiwal Nowa Siła Kuratorska 2022

Festiwal Nowa Siła Kuratorska (NSK) organizowany jest od 2010 roku przez studentów kierunku Wiedza o teatrze w Katedrze Teatru i Sztuki Mediów. Festiwal promuje Uniwersytet jako otwarty na innowacje, łączący naukę z działaniami społecznymi i sztuką. Wydarzenia mają charakter interdyscyplinarny, koncentrują się zarówno na kwestiach artystycznych i badawczych, jak i edukacyjnych czy społecznych. Organizatorzy oddają głos grupom marginalizowanym lub niezrozumianym w powszechnym dyskursie publicznym, poruszając ważne i aktualne problemy.

 

Mgr Dorota Latour, Centrum Wsparcia Projektów

Nasze Uniwersytety

Projekt realizacji interaktywnego filmu dokumentalnego opowiadającego o pokoleniu, które zaczynało studia na UAM na początku lat 80 tych, w czasie pierwszych strajków studenckich. Film opowiada o dojrzewaniu w niezwykłych czasach budzenia się suwerenności Polski. Niekwestionowaną wartością filmu są unikalne archiwalia filmowe i fotograficzne zrealizowane w latach 1979-1985 przez ówczesnego studenta polonistyki UAM Jacka Kępę – zapis nie tylko wydarzeń o znaczeniu społeczno-historycznym (strajk studencki, wizyta Jacka Kuronia i mediacje, wygląd ulic Poznania, dworca), ale również życia uniwersyteckiego. Zgromadzony w ramach projektu materiał archiwalny o bezcennej wartości dla historii UAM zostanie przekazany do Muzeum UAM.

 

Dr hab. Aneta Piechalak, Wydział Biologii

Piknik Biologiczny - Jak działa życie - od ułamków sekundy do miliardów lat

Projekt będzie miał charakter otwartej imprezy plenerowej zorganizowanej w czerwcu na terenach zielonych Kampusu Morasko, przeznaczonej dla wszystkich mieszkańców Poznania,  bez względu na wiek. Ideą PIKNIKU BIOLOGICZNEGO  jest wskazanie relacji pomiędzy biologią, ekologią, ochroną środowiska czy biotechnologią i ich wpływu na nasze codzienne życie. Uczestnicy wezmą udział w zajęciach terenowych i warsztatach o różnorodnej tematyce obejmującej takie zagadnienia jak bioróżnorodność flory i fauny, cenne przyrodniczo siedliska, interakcje między różnymi gatunkami i ich relacje z mieszkańcami miasta, ekosystem gleby i wody, biologia komórki, biochemia czy biotechnologia . Warsztaty będą prowadzone przez znakomitych naukowców z Wydziału Biologii UAM.

 

Prof. UAM dr hab.  Waldemar Nowicki pełnomocnik Dziekana do spraw klas akademickich, Wydział Chemii

Dodatki do żywności. Nasi przyjaciele czy wrogowie?

Założeniem projektu jest rozwijanie wśród uczniów wiedzy na temat substancji chemicznych stosowanych jako dodatki do żywności. Projekt ma na celu poszerzać wiedzę dotyczącą związków chemicznych zawartych w naturalnych artykułach spożywczych oraz rozwijać u uczniów szkół średnich i podstawowych umiejętność krytycznej oceny dodatków wprowadzanych do żywności.

Realizacji tego założenia służyć będą, oprócz regularnych zajęć laboratoryjnych oraz warsztatowych, również spotkania międzyszkolne, tzn. Sympozja, na które uczniowie przygotowują projekty badawcze dotyczące tytułowych problemów. Praca nad projektem trwa około rok, a wnioski muszą być poparte doświadczeniami. Wszystkie Sympozja, koncentrować się będą na problematyce dużego cyklu „Chemia jest wszędzie” a odnosić się będą do szerokiego aspektu dodatków do żywności, a także zdrowego żywienia.”

 

Dr Rozalia Wojkiewicz, Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej

Koło Naukowe Cykliści i Findesiecliści

Nokturn – od zmierzchu do brzasku

Celem projektu jest próba rekonstrukcji rozmaitych znaczeń zjawiska nokturnu i związanych z nim zagadnień – poetyckich, malarskich, filmowych i muzycznych. Czy nokturn to obraz przestawiający mroczną scenę – bez światła? Do jakich sensów odwołują się utwory sztuk pięknych, odzwierciedlające fantastyczną atmosferę czasu po zachodzie słońca? W poszukiwaniu odpowiedzi na te i inne pytania, przestrzeń Collegium Maius przeobrazi się w scenę nocnej wędrówki, której uczestnicy, przekraczając granicę między dniem a wieczorem, odwiedzą poszczególne strefy nocy (szarej godziny, księżyca, snu, grozy oraz brzasku), wyposażeni w mapę z zadaniami konkursowymi.  

 

Dominik Kaziemko, Dr Magdalena Grajek, Wydział Fizyki

Koło Naukowe Optyki Optometrii oraz Studenckie Koło Naukowe Fizyków Fusion

Badania przesiewowe wzroku w szkole oraz wpływ nauczania zdalnego na wzrok i wady refrakcji.

Projekt odpowiada na realny i poważny problem pogarszającego się wzroku dzieci i nie wystarczających badań przesiewowych. Ideą projektu jest sprawdzenie wpływu nauczania zdalnego na narząd wzroku, poprzez badania przesiewowe przeprowadzone na terenie Wydziału Fizyki oraz w pobliskich poznańskich szkołach. Celem projektu jest rozpowszechnienie wiedzy na temat prawidłowej higieny pracy w bliży wzrokowej oraz pokazanie jak ważna jest profilaktyka. Organizatorzy będą w mediach społecznościowych i w formie ulotek dla rodziców promować prawidłową higienę oka, w celu uświadomienia jak duże znaczenie ma narząd wzroku w codziennym funkcjonowaniu i jak ważne jest to aby o niego dbać.

W kampanii nie zabraknie ciekawostek na temat oczu.

 

Dr Magdalena Grajek, Wydział Fizyki

Studenckie Koło Naukowe Fizyków Fusion

TIKTOK-owa fizyka

Celem projektu jest rozpowszechnienie zagadnień fizyki wśród uczniów szkół podstawowych i średnich oraz pokazanie nauczycielom możliwości eksperymentowania w prosty sposób na lekcjach fizyki.  W ramach projektu zorganizowane zostaną interaktywne spotkania z uczniami na platformach internetowych, zakończone Konkursem Fizycznym FIZTOK, z nagrodą główną w postaci zwiedzania Wydziału Fizyki, a dla najmłodszych warsztaty z wykorzystaniem ozobotów.

Organizatorzy projektu chcą przełamać  stereotyp nudnej i nielubianej fizyki, przekazując pojęcia i zjawiska fizyczne z wykorzystaniem języka młodzieżowego i narzędzi chętnie stosowanych przez młodzież. Aby wyjść naprzeciw pokoleniu „Z” pokażą doświadczenia, które można wykonać samodzielnie w domu. Wszystko z wykorzystaniem telefonów, internetu i mediów społecznościowych.

 

Dr Magdalena Polińska, Wydział Fizyki

Urodziny planetoidy 1572 Posnania

Wydarzenie upamiętniające odkrycie w 1949 w Obserwatorium Astronomicznym UAM planetoidy 'Posnania" i  promujące oraz upowszechniające wiedzę o planetoidach i małych ciałach Układu Słonecznego, a także wkładzie poznańskich astronomów w tę dziedzinę badań. W ramach projektu odbędą się prelekcje i pokazy nieba, warsztaty dla młodzieży, podczas których będzie można - zobaczyć, jak powstaje krater uderzeniowy, czy zbudować kometę z piasku i suchego lodu. Najmłodsi zbudują w parku Obserwatorium własną rakietę i wystrzelą ją na specjalnie przygotowanej (według projektu NASA) wyrzutni rakietowej.

 

Dr Magdalena Kugiejko, WNGiG

Turystyczny pierścień ognia z GEOpraktykami

GEOpraktyki to interdyscyplinarny projekt naukowy zrzeszający młodych, ambitnych studentów i doktorantów Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych. Dzięki poprzednim edycjom powstało wiele prac licencjackich oraz magisterskich,  a potwierdzeniem wysokiego poziomu merytorycznego projektu były liczne nagrody i wyróżnienia przyznane za jego wcześniejsze edycje.

Głównym celem projektu jest terenowe rozpoznanie komponentów składających się na olbrzymią różnorodność Indonezji pod kątem oferty turystycznej.

Wyniki badań prowadzonych w ramach ekspedycji  są popularyzowane w toku licznych  prelekcji popularno-naukowych organizowanych w szkołach, ośrodkach kultury, na uczelni oraz wystąpieniach w mediach czy podczas festiwali podróżniczych. W trakcie wyjazdu jego uczestnicy stają się ambasadorami Alma Mater nawiązując kontakty z zagranicznymi ośrodkami uniwersyteckim, studentami, przedsiębiorcami.

 

Prof. UAM dr hab. Andrzej Stelmach, WNPiD

SPOTKANIA POKOLEŃ - Studencki Poznań lata 70 i 80 XX wieku

II edycja konferencji, przybliżającej życie akademickie 70/80 PRL. Tematyka konferencji będzie poświęcona 3 aspektom: 1) studenckie awangardy demokracji, 2)kobiece awangardy oporu, 3)kontrkultura studencka

Ideą wiodącą projektu jest integracja i dyskusja pokoleniowa absolwentów z dzisiejszymi studentami: studenci będą współtwórcami i aktywnymi partnerami dyskusji panelowych z udziałem absolwentów.

 

Prof. UAM dr hab. Renata Jastrząb, Wydział Chemii

Laboratorium ds. dydaktyki chemii i kontaktów z otoczeniem społecznym

CINEMA TO CHEMIA - festiwal filmów chemicznych

Ogólnopolski Festiwal Filmu Chemicznego to wydarzenie popularnonaukowe promujące szeroko pojętą chemię. W ramach festiwalu przewidziano trzy kategorie tematyczne:

•          Eksperyment - nagraj ciekawe i efektowne doświadczenie,

•          Ciekawostka - wyjaśnij intrygująca zagadnienia,

•          Chemia na wesoło - pokaż, że chemia jest świetną zabawą,

Nagrane filmy o długości max. 150s będą oceniane przez jury, które wyłoni laureatów. Jedną z nagród jest staż wakacyjny na Wydziale Chemii.

Gala Festiwalowa rozpocznie się pokazami doświadczeń chemicznych przeprowadzonymi przez Naukowe Koło Chemików i będzie transmitowana na kanale Wydziału tak aby każdy mógł wziąć udział w uroczystości.

 

Aleksandra Sadurska, Wydział Matematyki i Informatyki

Konferencja WMI Talks - Porozmawiajmy o AI

WMI Talks to konferencja mająca na celu przybliżenie aktualnych trendów w wybranej dziedzinie świata IT. Tegoroczna edycja skupia się na praktycznym zastosowaniu Sztucznej Inteligencji w różnych dziedzinach życia. Oprócz prelekcji technicznych, WMITalks oferuje spotkania ukierunkowane na rozwój umiejętności miękkich, a także czas na dyskusję i wymianę doświadczeń. Zaproszeni prelegenci to specjaliści z zarówno polskich jak i zagranicznych uczelni i organizacji, m.in. profesorowie Uniwersytetu Stanforda, wice prezes firmy Oracle czy cenieni profesorowie Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

 

Dr Paweł M. Owsianny Nadnotecki Instytut UAM w Pile

Koło Naukowe Gospodarki Wodnej i Ochrony Środowiska i Koło przy UAM w Pile Polskiego Towarzystwa Leśnego

 "WodoWskazy" - Festiwal Naukowo-Przyrodniczy w Nadnoteckim Instytucie UAM w Pile

Celem Festiwalu jest popularyzacja nauk przyrodniczych, przede wszystkim z zakresu gospodarki i inżynierii wodnej, ochrony środowiska, gospodarki przestrzennej i adaptacji do zmian klimatu. Festiwal będzie swoistą akademią edukacji ekologicznej, podczas które zostaną zaprezentowane istotne współcześnie zagadnienia związane ze zmianami klimatu i zrównoważonym rozwojem. Goście Wydarzenia – naukowcy, artyści i podróżnicy w szczególności z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Nadnoteckiego Instytutu UAM w Pile, poprzez swoje pasje, związane z wodą wskazują prosty kierunek – woda, przestrzeń, gospodarka i uświadamiają, jaką siłą sprawczą w życiu jest połączenie wiedzy z pasją.

 

Prof. UAM dr hab. Katarzyna Adamczyk, Wydział  Psychologii i Kognitywistyki

Nauka KOŁEM się toczy

To konferencja skierowana do studentów zrzeszonych we wszystkich  Kołach naukowych UAM. Celem wydarzenia jest przekazanie wiedzy

na temat przygotowywania wniosków projektowych oraz wykorzystania tej wiedzy w praktyce podczas pracy warsztatowej. Studenci zaprezentują działalność swoich kół naukowych, a następnie zbudują interdyscyplinarne zespoły, które opracują wspólny projekt badawczy wraz z kosztorysem badań. Pięć najwyżej ocenionych projektów otrzyma dofinansowanie na realizację zaplanowanych badań.

 

Aleksandra Gorczyca, Wydział Studiów Edukacyjnych, Studenckie Koło Naukowe Kreatywnego Rozwoju Aktywności Młodzieży "KRAM"

Młodzież pyta - nauka odpowiada. Ogólnopolska “Odwrócona” Konferencja Naukowa.

Problematyka podejmowana w projekcie dotyczy funkcjonowania współczesnej młodzieży w środowisku rodzinnym, szkolnym i rówieśniczym oraz w przestrzeni społeczno-kulturowej gł. w kontekście przemian globalizacyjnych i współczesnych zagrożeń.

Inicjatywa zakłada organizację pionierskiego wydarzenia popularyzatorsko-edukacyjno-badawczego on-line w formule „Odwróconej” Konferencji Naukowej kierowanej do młodzieży szkół ponadpodstawowych, studenckiej, doktorantów i pracowników z ośrodków akademickich. Formuła ta zakłada, iż punktem wyjścia do dyskursu naukowego w ramach konferencji będą problemy istotne dla młodzieży oraz dyskutowane z młodymi. Koncept wyróżnia także jego inkluzywny charakter, umożliwiający bezpośrednią współpracę, wymianę doświadczeń i myśli pomiędzy młodzieżą a badaczami.

 

Dr Agnieszka Skowrońska-Pućka, Wydział Studiów Edukacyjnych

Dzielimy się poMOCą. Szkolne pogotowie samopomocowe

Studenckie Koło Naukowe Poradnictwa Społecznego poMOC

Założeniem projektu Dzielimy się poMOCą. Szkolne pogotowie samopoMOCowe jest przeprowadzenie seminarium naukowego dla nauczycieli dot. pracy z uczniem w kryzysie oraz cyklu warsztatów z zakresu profilaktyki pozytywnej dla uczniów ostatnich klas szkół podstawowych z województwa wielkopolskiego.

Cele projektu odpowiadają na aktualne potrzeby środowiska szkolnego. Pandemia spowodowała u dzieci i nastolatków wzrost częstości występowania stanów lęku, niepokoju, napięcia, stresu i samotności. Izolacja i zamknięcie ograniczyły dostęp do podstawowej opieki psychologicznej. W obliczu w/w okoliczności celem projektu jest uwrażliwienie młodzieży na ewentualność samopomocy, pomoc w budowie wzajemnego zaufania i zainteresowania drugim człowiekiem – rówieśnikiem. Organizatorzy zaplanowali 12 warsztatów, z których skorzysta około 100 uczniów.

 

 

 

Nauka Ogólnouniwersyteckie

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.