Wersja kontrastowa

Etnolodzy i antropolodzy odczarowują Wikipedię

Prof. Anna W. Brzezińska, fot. Ewa Konarzewska-Michalak
Prof. Anna W. Brzezińska, fot. Ewa Konarzewska-Michalak

Dziś pierwszy rok Etnologii i Antropologii Kulturowej uwolnił do Wikipedii ponad dwadzieścia biogramów osób związanych z ludoznawstwem, etnografią, etnologią i antropologią kulturową. Studentki i studenci przygotowywali je w ramach obowiązkowych zajęć na studiach. W ten sposób podzielili się ze światem profesjonalnie opracowaną wiedzą.

- Ludzie dzielą się na tych, którzy korzystają z Wikipedii i na tych, którzy korzystają, ale o tym nie mówią. Często Wikipedia jest pierwszym źródło informacji. Uczymy studentki i studentów, że każdy ma na nią wpływ, również oni – o współpracy pracowników i studentów Instytutu Etnologii i Antropologii UAM z Wikimedia Polska mówi prof. Anna W. Brzezińska.

- Wynikami badań należy się dzielić, nie tylko w środowisku naukowym, dla punktów, prestiżu i nagród, stopni awansów naukowych – kontynuuje badaczka, pod której okiem pracował pierwszy rok. - Na tym polega społeczna misja naukowczyń i naukowców uniwersytetu. Nie zamykamy się w sztywnych ramach.

fot. Ewa Konarzewska-Michalak

Studentów z początku zaskoczyło, że będą pisać artykuły dla Wikipedii, która nie jest traktowana jako wiarygodne źródło informacji. A przecież jej poziom zależy od ludzi, którzy ją tworzą. Opracowując i wprowadzając rzetelnie opracowane hasła studenci i studentki uczą się pracy z nowymi mediami, ćwiczą naukowy warsztat, jednocześnie przyczyniają się do poprawy reputacji najpopularniejszego źródła informacji w Polsce.

 

Czytaj też: Jubileusz uniwersyteckiej etnologii

- Pisząc różne prace studenci wykonują olbrzymi wysiłek polegający na gromadzeniu źródeł, weryfikowaniu informacji, tworzeniu bibliografii, a potem ląduje to w szufladzie i nikt nie ma z tego pożytku. Zachęcamy, żeby ten wysiłek wykonywać na rzecz Wikipedii, która przy okazji jest bardzo dobrym narzędziem edukacyjnym, bo uczy weryfikacji faktów - wikipedyści są niezwykle skrupulatni – informuje Natalia Szafran-Kozakowska, przedstawicielka polskiej Wikipedii oraz pracowniczka Stowarzyszenia Wikimedia Polska, która spotkała się dziś z młodymi etnologami.

fot. Ewa Konarzewska-Michalak

Prof. Brzezińska zwraca uwagę, żeby biogramy były opracowane według reguł naukowego warsztatu – zawierały m.in. porządną bibliografię. Dzięki uzupełnieniu hasła o odnośniki do źródeł np. artykułów naukowców z UAM, zwiększa się ich cytowalność. Dla samych studentek i studentów współpraca z Wikipedią jest ciekawym sposobem na poznanie historii dyscypliny. Przeszukując materiały poznają postacie badaczy i badaczki „z ludzkiej” strony. Uczą się też poruszać w środowisku – korespondują mailowo z instytucjami kultury, czasem nawet prostują błędy, które odkryli na ich stronach internetowych.

fot. Ewa Konarzewska-Michalak

Współpracę studentów i pracowników Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej ze stowarzyszeniem Wikimedia Polska rozpoczęła prof. Agata Stanisz w 2012 roku. W 2015 roku do współpracy przyłączyła się prof. Anna W. Brzezińska. W 2014 roku naukowczynie stworzyły archiwum cyfrowe prof. Józefa Burszty i wkrótce dostały propozycję od stowarzyszenia, żeby zasoby były automatycznie zasysane do Wikimedia Commons i były dostępne na wolnych licencjach w Wikipedii. W zeszłym roku doktorantka Karolina Dziubatą prowadziła warsztaty „Entografowie w Wikipedii”, które miały na celu popularyzację publikacji „Etnografowie, ludoznawcy polscy – szkice, sylwetki biograficzne” wydawanej przez Polskie Towarzystwo Ludoznawcze . W tym roku ukaże się jej piąty tom. Pozycja stała się inspiracją do opracowania biogramów przez studentów.

Nauka Wydział Antropologii i Kulturoznawstwa

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.