Od października 60 studentów rozpocznie naukę na biologii i życiu człowieka. Nowy kierunek oficjalnie ruszył 27 września, podczas Dnia Zdrowia, otwartej imprezy skierowanej dla seniorów.
Nie bez kozery uroczystość uruchomienia biologii i życia człowieka połączono z wydarzeniem dla osób starszych. Przyszli absolwenci debiutującego kierunku studiów licencjackich będą pracować właśnie z nimi. Nasze społeczeństwo szybko się starzeje i już teraz brakuje specjalistów, którzy mogą doradzić seniorom jak zmienić styl życia, by cieszyć się pełnią sił. Z każdym rokiem to zapotrzebowanie będzie rosnąć.
Zobacz: Antonina Bednarz wygrała konkurs IDEAMU
Studenci zdobędą gruntowną wiedzę na temat biologii człowieka od dziecka do później starości, co pozwoli im przewidywać jego rozwój. Studia, co prawda nie dadzą im uprawień medycznych, ale za to możliwość współpracy ze specjalistami zajmującymi się chorobami genetycznymi, analitykami i diagnostami medycznymi.
- Przewidujemy, że absolwenci znajdą pracę przy klubach seniora, w domach pomocy społecznej, ale też w szkołach, które będą potrzebowały specjalistów monitorujących rozwój dzieci – mówi dr Magdalena Durda-Masny, organizatorka Dnia Zdrowia. - Również szybko rozwijająca się telemedycyna wymagająca analizy baz danych, upowszechnienie aparatury np. spirometrycznej czy analizującej stan ciała otworzy nowe możliwości zatrudnienia.
Wydział Biologii uruchomił nowy kierunek korzystając ze wsparcia unijnego. W przyszłym roku otworzy również nabór na studia drugiego stopnia.
We wrześniowej imprezie - Dniu Zdrowia - uczestniczyli członkowie uniwersytetu trzeciego wieku i innych organizacji seniorskich, którzy wysłuchali wykładów m. in. dr Katarzyny Waszyńskiej o seksualności kobiet i mężczyzn, dr hab. Anity Szwed o przepisie na długowieczność.
Goście korzystali z porad urologiczno-ginekologicznych i dietetycznych. Można było również wykonać analizę składu ciała, badania spirometryczne, zmierzyć ciśnienie i zapoznać się z zasadami pierwszej pomocy.