Wersja kontrastowa

Zaufanie i współpraca. To się opłaca

Organizatorki V Forum Administracji.  Fot. Władysław Gardasz
Organizatorki V Forum Administracji. Fot. Władysław Gardasz

W tym roku w Collegium Iuridicum Novum zainaugurowana została już V edycja Forum Administracji UAM. Tym razem pracowniczki i pracownicy naszego uniwersytetu spotykali się pod hasłem „Zaufanie i współpraca”.  

 

Podobnie jak w poprzednich edycjach, temat został wybrany na podstawie odpowiedzi z ankiety ewaluacyjnej. Drugim istotnym zagadnieniem wskazanym przez ankietowanych była szeroko pojęta sztuczna inteligencja. W ramach wydarzenia na uczestników czekało 8 wykładów i 29 warsztatów. Tegoroczna edycja oferowała również poForumowe rytmy, czyli zabawę taneczną, a także loterię oraz konkursy fotograficzny i literacki. 

Otwierając spotkanie, prof. Bogumiła Kaniewska powiedziała: – Każdy z rektorów po zakończeniu swojej misji ma katalog rzeczy, które udało mu się wykonać. Jestem przekonana, że oprócz otwarcia Domu Studenckiego „Meteor”, Forum Administracji UAM będzie zawsze na pierwszym miejscu tych osiągnięć i tego, co mnie najbardziej cieszyło. (…) Wprawdzie nie jest to moja zasługa, ale wasza, lecz musicie państwo przyznać, że nie przeszkadzam, więc niejako w ten sposób pomagam. A poważnie, to pracując niegdyś w szkole, usłyszałam, że jak ktoś dostaje zdolną klasę, to ważne jest, by tych dzieci „nie zepsuć”. Wystarczy im nie przeszkadzać. I to jest ten sam przypadek. Ta inicjatywa scala administrację, będąc momentem integracji, współpracy i zaufania. Jesteście fundamentem tego uniwersytetu i dzięki wam mimo trudnych czasów on ma się naprawdę dobrze.  

– To dla mnie ogromne wyróżnienie i radość, że po raz kolejny mogę być tutaj z państwem – przyznała prorektorka prof. Joanna Wójcik. – Forum to wydarzenie unikatowe w skali naszego kraju. To nie tylko święto uczelni, ale i zadanie nas wszystkich. Temat jest ambitny i wymagający, a jednocześnie bardzo potrzebny. O współpracy mówimy częściej, a o zaufaniu nieco rzadziej, chociaż wszyscy zdajemy sobie sprawę z wagi, potrzeby i konieczności jego budowania. 

Wśród zaproszonych gości tegorocznej edycji były znane i lubiane osobistości, które podzieliły się swoimi doświadczeniami i wypracowanymi metodami w budowaniu zaufania: Dorota Wellman i Marta Klepka. Wydarzenie otworzył wykład prof. Henryka Mruka, który opowiedział o zaufaniu jako fundamencie skutecznych i szczęśliwych zespołów. Temat sztucznej inteligencji przybliżyli m.in. prof. Krzysztof Jassem, prof. UAM Natalia Walter oraz prof. UAM Jacek Marciniak.  

Poza wykładami i panelami dyskusyjnymi uczestnicy forum skorzystali z warsztatów. Służyły one zarówno rozwijaniu umiejętności twardych, jak i miękkich. Jednym z kilkudziesięciu dostępnych warsztatów był ten zatytułowany „Jak odpoczywać, żeby odpocząć”. Prowadziła go prof. UAM Sylwia Jaskulska z WSE UAM. Okazuje się, że sztuki dobrego wypoczynku można się nauczyć. Pomoże nam w tym dbanie o łapanie krótkich chwil odpoczynku każdego dnia. Piętnaście minut spędzonych w prawdziwym relaksie jest cenniejsze niż dwie godziny przerwy od aktywności, kiedy myślami nadal pozostajemy w codziennych trudnościach. Na warsztatach można było poznać przydatne techniki organizowania pracy i odpoczynku. 

 

 

 

Zebraliśmy kilka opinii na temat tegorocznego forum. Oto one: 

 

 

Karolina Domagalska Nowak

 

Praca w Forum Administracji daje mi osobistą ogromną satysfakcję. Jako przewodnicząca zespołu od czterech edycji miałam okazję poznać niesamowitych ludzi i nawiązać przyjaźnie, a także zobaczyć, jak wszyscy w komitecie programowo-organizacyjnym są pełni entuzjazmu. Naszym celem jest stworzenie wydarzenia, które nie tylko nas zbliży, ale także wyciągnie zza biurek, pozwoli się spotkać, wymienić uśmiechami, pomysłami i rozwiązaniami. To doskonała okazja, by wspólnie stworzyć coś wartościowego! 

Tematy na Forum pojawiają się same – naturalnie wynikają z tego, co dzieje się wokół nas. Codzienność, wyzwania i doświadczenia inspirują do rozmów i wspólnego szukania rozwiązań. Nie musimy ich szukać na siłę, uczestnicy i życie sami podsuwają nam tematy, które warto omówić. Mamy też, nieskromnie mówiąc, rękę do świetnych prelegentów.  Forum Administracji to także ważna przestrzeń dla emancypacji pracowniczek i pracowników naszej grupy, daje poczucie sprawczości i stanowi okazję do osobistego i zawodowego rozwoju, co jest dla mnie bardzo ważne. 

 

 

 

Jagienka Wojtkowiak-Jindra, Wydział Matematyki  

Jestem zachwycona forum. Tutaj czuję, że żyję, to dla mnie takie flow na kolejne miesiące, rodzaj święta. Przede wszystkim chciałam podziękować organizatorkom za organizację, za pomysły – supersprawa. W tym roku, jak w latach ubiegłych, stanęły na wysokości zadania: program jest bardzo ciekawy i rozwijający. Jednak to, co moim zdaniem jest bezcenne w tych spotkaniach, to rozmowy w kuluarach. Mamy okazję poznać osoby, z którymi często miałyśmy kontakt telefoniczny czy mailowy – i to jest super. 

 

Anna Mielczarek-Taica, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu  

Tegoroczne forum oceniam bardzo dobrze, zresztą jak co roku. Bardzo podoba mi się organizacja, tematyka spotkań, czyli zaufanie i współpraca, wewnętrzna motywacja – wszystko to żywo mnie interesuje. Wykłady były bardzo merytoryczne, zrobiłam z nich wiele notatek. Mam nadzieję, że będą dla mnie inspiracją w mojej pracy. Jako prelegentka jednego z pierwszych forów jestem zapraszana na fora trochę z rozpędu, ale bardzo mi miło i chętnie tu przyjeżdżam. Przyznam, że nawet trochę czekam na maila z Poznania, kiedy zbliża się termin kolejnego spotkania. 

 

Agnieszka Kulig, Biblioteka Kampusu Ogrody  

Czy warto brać udział w forum? Oczywiście, że warto! Dla mnie to okazja do udziału w bardzo różnorodnych warsztatach i wykładach. W tej edycji bardzo ucieszyły mnie zajęcia związane z równowagą psychofizyczną. A oprócz tego duży plus za możliwość spotkania się i poznania środowiska. 

 

Justyna Sikorska, Biblioteka Collegium Geographicum

Bardzo ważna jest dla mnie możliwość spotkania w jednym miejscu innych pracowników bibliotek, z którymi często mamy utrudniony kontakt lub widzimy się jedynie przy ważnych wydarzeniach. Rozmowy kuluarowe w trakcie forum rozwijają siatkę znajomych, z którymi później łatwiej podjąć współpracę. To też dobra okazja, aby porozmawiać, pośmiać się w trochę luźniejszej atmosferze. Cenię sobie również bazę warsztatową, w tym roku wykłady były bardzo ciekawe, a temat zaufanie i współpraca to dla mnie strzał w dziesiątkę. To przecież podstawa; bez dobrych relacji nie ma dobrej pracy i dobrych zespołów. A myślę, że jako uniwersytet mamy jeszcze trochę do zrobienia, jeśli chodzi o sprawny, korporacyjny styl zarządzania. 

 

Małgorzata Adamczak, Oddział Informacji i Transferu Wiedzy BUP 

Bardzo się cieszę, że mogłam uczestniczyć w Forum Administracji, zawsze można liczyć na ciekawy program i naprawdę dobrą atmosferę. W tym roku po raz pierwszy dołączyłam do grona organizatorów, przygotowania przebiegały sprawnie i miło je wspominam. Jako organizator czy uczestnik doceniam zwłaszcza to połączenie: możliwość szkolenia i jednocześnie poznania innych osób. To korzystne dla wszystkich stron, ponieważ wcześniej czy później łączą nas służbowe sprawy. Cieszę się również, że mogłam podzielić się swoją wiedzą i że temat generatywnej AI w komunikacji naukowej znalazł takie zainteresowanie (zapisało się 46 uczestników). Tu rzeczywiście dużo się dzieje, przykładowo w maju 2024 r. byłam współautorką Stanowiska i rekomendacji Stowarzyszenia Wydawców Szkół Wyższych w kwestii stosowania narzędzi generatywnej sztucznej inteligencji (GAI) w pisaniu prac naukowych, wytycznych dla wydawców, redaktorów i autorów akademickich, które już teraz planujemy aktualizować – tak właśnie szybko następują obecnie zmiany w tym zakresie. Podsumowując: to były naprawdę świetne i bardzo owocne dni, myślę, że wszyscy chcemy to powtarzać. 

Ludzie UAM Ogólnouniwersyteckie

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.