Sekcja Rekrutacji oraz Rozwoju Zawodowego Pracowników przez ostatnie cztery lata podjęła się wielu wyzwań i projektów. Głównym celem było jednak wdrożenie nowoczesnych narzędzi rekrutacyjnych oraz wprowadzenie w tym zakresie najlepszych praktyk, oczywiście z naciskiem na transparentność i efektywność. Teraz przed sekcją nowe zadanie: coaching.
– Sekcja faktycznie powstała z myślą o zaopiekowaniu się procesem rekrutacji i pomocy w poszukiwaniu najlepszych pracowników, jednak zawsze wiedziałyśmy, że nasze cele sięgają dalej, a na końcu naszej pracy stoi człowiek, który czasem potrzebuje wsparcia, a czasem rozszerzenia perspektywy, w której się znajduje – mówi Joanna Dembińska. – Dlatego też stale szukamy nowych rodzajów wsparcia i rozwoju pracowników UAM. Fantastyczne jest to, że jest więcej osób w naszej społeczności, które myślą podobnie i razem z nami chcą dawać nowe możliwości pracownikom uczelni. Jedną z tych osób jest Karolina Domagalska-Nowak, z którą spotkałyśmy się po raz pierwszy podczas II Forum Administracji, w 2022 roku. Projekt Forum ewoluował w pięknym kierunku, ale z Karoliną spotykamy się również w innych angażujących procesach – jeden z najnowszych to Coaching na UAM – dodaje.
Skąd pomysł na taki rodzaj działania? – Otóż zbiegło się to z pomysłami kilku osób – uzupełnia Klaudia Łęcka. – Wspomniana już Karolina Domagalska-Nowak zgłosiła się z nim do naszej szefowej, pani Katarzyny Linke. My z Joasią myślałyśmy o tym, ale brakowało nam przestrzeni i rąk do pracy. Z pojawieniem się naszej nowej koleżanki, Hanny Janonis-Kubickiej, otworzyła nam się kolejna perspektywa.
– Pomysł na wprowadzenie spotkań coachingowych wyrósł z mojej potrzeby budowania zaangażowania zespołu, wspierania rozwoju osobistego pracowników i wzmacniania ich kompetencji – mówi Hanna Janonis-Kubicka. – Kiedy dołączyłam do Sekcji RR, dostrzegłam, że Klaudia i Joanna udzielają tego rodzaju wsparcia już teraz, ale pomyślałam, że dobrze będzie ten proces usystematyzować i nadać mu strukturę. Tak więc inicjatywa zrodziła się z obserwacji, jak wartościowy może być indywidualny rozwój pracowników nie tylko dla nich samych, ale i dla całego zespołu – wyjaśnia.
Na pytanie, w jakich obszarach pracowniczki mogą dać wsparcie pracownikom uniwersytetu, dziewczyny odpowiadają jasno. Pracownicy zmagają się często z rutyną, brakiem motywacji lub potrzebują nowych narzędzi, aby stawić czoło swoim zadaniom, a spotkania coachingowe wydają się idealnym rozwiązaniem. Ich celem jest nie tylko dostarczenie nowych umiejętności, ale i zainspirowanie ludzi do działania, odkrywania własnych mocnych stron oraz pracy nad obszarami, które wymagają poprawy.
Sesje coachingowe mogą wspierać efektywne zarządzanie talentami, pomagać w przezwyciężaniu codziennych wyzwań i ułatwiać osiąganie celów – zarówno tych zawodowych, jak i osobistych. Dodatkowo coaching to sposób na budowanie relacji opartej na zaufaniu i otwartości, co pozytywnie wpływa na kulturę organizacyjną.
– Planów na przyszłość mamy mnóstwo, ale są też trudności – na przykład na razie nie potrafimy jeszcze zatrzymywać lub rozciągać czasu – śmieje się Joanna Dembińska. – A poważnie – wszystkie nasze plany ukierunkowane są na zwiększenie efektywności procesów rekrutacyjnych, rozwój kompetencji pracowników oraz budowanie silnej, zróżnicowanej i integrującej się społeczności akademickiej. Zależy nam, aby UAM stawał się atrakcyjnym miejscem pracy i odpowiadał na potrzeby zmieniającego się rynku i współczesnych wyzwań edukacji – wyjaśnia.
Indywidualne spotkania coachingowe trwają do 60 minut w cyklu do sześciu sesji. Odbywają się co dwa tygodnie w formie rozmowy osobistej. W uzasadnionych przypadkach mogą odbywać się online na platformie Teams (na przykład z pracownikami spoza Poznania). Miejscem spotkań jest Sekcja Rekrutacji oraz Rozwoju Zawodowego Pracowników, pokój 02 w Collegium Martineum, ul. Święty Marcin 78.
Mail: sekcjarr@amu.edu.pl
Osoby zainteresowane wzięciem udziału w pilotażowych spotkaniach coachingowych proszone są o zapoznanie się z zasadami uczestnictwa oraz wypełnienie ankiety (zapisy) – materiały są dostępne w zakładce Sekcja Rekrutacji oraz Rozwoju Zawodowego Pracowników w Intranecie.