#WobiektywieŻycia. 15 lat temu Peter Brook odebrał doktorat

Peter Brook doktorem honoris causa UAM
15 lat temu doktorat honoris causa UAM odebrał Peter Brook, brytyjski reżyser teatralny, filmowy oraz operowy. Twórca Międzynarodowego Ośrodka Poszukiwań Teatralnych i jeden z najważniejszych twórców teatralnych XX wieku.

- Brook jest człowiekiem niezwykle spontanicznym, w teatrze ludzi mówiących o teatrze to najlepszy aktor - przekonywał wówczas ówczesny dr Grzegorz Ziółkowski, autor polskiej monografii twórczości reżysera i  laureat ubiegłorocznej Nagrody im. Pierwszego Rektora Uniwersytetu Łódzkiego Tadeusza Kotarbińskiego za najwybitniejszą polską monografię w dziedzinie humanistyki .

W trakcie uroczystości profesor Dobrochna Ratajczakowa położyła w swojej laudacji nacisk na obecność Petera Brooka pomiędzy kulturami, ludźmi, epokami, stylami... .

Encyklopedia Teatru Polskiego odnotowała: - Jego dokonania są niepoliczalne i nieprzeliczalne (...), co w naszej kulturze, przede wszystkim nastawionej na cyfrę i miarę, posiada swoje znaczenie - mówiła prof. Ratajczakowa.
Rektor UAM prof. Stanisław Lorenc i Peter Brook

Recenzje wygłosili: prof. Georges Banu, prof. dr hab. Zbigniew Osiński oraz prof. dr hab. Józef Tomasz Pokrzywniak.

- Pytamy, czym jest teatr, jaka jest jego funkcja, czy jest potrzebny (...) Zastąpmy słowo teatr słowem pokarm i zadajmy te same pytania. (...) - mówił laureat doktoratu, Peter Brook.

Kultura Ogólnouniwersyteckie
Zobacz podobne