Wersja graficzna

Prof. Lorenc. Wytrwały i mądry orędownik współpracy

prof. Stanisław Lorenc  Fot. Maciej Meczyński
prof. Stanisław Lorenc Fot. Maciej Meczyński

Uniwersytet Europejski Viadrina pogrążony w żałobie po śmierci byłego Rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, prof. dr. hab. Stanisława Lorenca, zmarłego 19 stycznia 2020 roku w wieku 76 lat. Jego zasługi i osobę wspominają obecna prezydentka Viadriny prof. dr Julia von Blumenthal oraz prof. dr Gesine Schwan i dr Gunter Pleuger.

 

 

Prof. dr Stanisław Lorenc był wielkim przyjacielem Viadriny i osobą głęboko przekonaną o współpracy polsko-niemieckiej w duchu idei europejskiej. Jeszcze przed rozszerzeniem UE na Wschód, kiedy współpraca polsko-niemiecka oznaczała przekraczanie granic w dosłownym znaczeniu tego słowa, jako ówczesny Rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, w latach 2002-2008 angażował się wspólnie z Viadriną w rozwój Collegium Polonicum – jedynej w Europie polsko-niemieckiej placówki naukowo-badawczej.

 

Również po zakończeniu kadencji rektorskiej był nadal ściśle związany z Viadriną: w latach 2009-2016 doradzał Uniwersytetowi Europejskiemu jako członek Rady Fundacji w kwestiach dotyczących spraw polsko-niemieckich. Od roku 2009 do śmierci Stanisław Lorenc był członkiem Kuratorium Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Uniwersytetu Europejskiego Viadrina, które corocznie przyznaje Nagrodę Viadriny osobistościom z Polski i z Niemiec w szczególny sposób przyczyniającym się do polsko-niemieckiego pojednania.

 

„Chylę przed nim czoło z wdzięcznością i podziwem. Jego śmierć napełnia mnie i wszystkich, którzy z nim współpracowali, głębokim smutkiem”, powiedziała prof. dr Gesine Schwan, w latach 1999-2008 prezydentka Uniwersytetu Europejskiego Viadrina. Wspomina: „Stanisław Lorenc był mądrym, nadzwyczaj dobrym, a jednocześnie skromnym człowiekiem, niezwykle kompetentnym, rzetelnym i sumiennym Rektorem oraz znakomitym i uznanym naukowcem. I to w tej kolejności, gdyż właśnie wspaniałe cechy jego osobowości ukształtowały jego działania zawodowe i były przyczyną sukcesu. (…)

Stanisław Lorenc pogłębiał wzajemne zaufanie i poczucie wspólnoty”.

 

Czytaj też: Zmarł prof. Stanisław Lorenc

 

Również dr Gunter Pleuger, pełniący w latach 2008-2014 funkcję prezydenta Viadriny, wspomina swojego ówczesnego odpowiednika: „Śmierć profesora Lorenca jest ogromną stratą dla współpracy polsko-niemieckiej. Z przyjemnością wspominam naszą przyjazną współpracę we wspólnej komisji Viadriny i Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz w Collegium Polonicum i Kuratorium Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Uniwersytetu Europejskiego Viadrina. Z nim jako prorektorem ds. Collegium Polonicum staraliśmy się rozbudowywać kooperację pomiędzy Polską, Niemcami i Francją w ramach tzw. „Trójkąta Weimarskiego”.

 

Prezydentka Uniwersytetu Europejskiego Viadrina, prof. dr Julia von Blumenthal, pisze: „Opłakujemy dobrego przyjaciela Uniwersytetu Europejskiego Viadrina, wytrwałego, mądrego i rozważnego orędownika współpracy polsko-niemieckiej. Prof. dr hab. Stanisław Lorenc był ściśle związany z Uniwersytetem Europejskim i angażował się w rozwój stosunków między naszymi obydwoma Uniwersytetami. Stanisław Lorenc jest i zawsze będzie na Viadrinie ceniony, szanowany i niezapomniany.”

Wydarzenia Ogólnouniwersyteckie

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.