Wersja graficzna

Poradnia Rozwoju i Wsparcia Psychicznego. Zdążyć z pomocą

Poradnia Rozwoju i Wsparcia Psychicznego - Agata Kaźmierska, Elżbieta Żurkiewicz i Maria Ruta-Piosik
Poradnia Rozwoju i Wsparcia Psychicznego - Agata Kaźmierska, Elżbieta Żurkiewicz i Maria Ruta-Piosik

Gwałtownie rosnące potrzeby studentów sprawiły, że władze UAM postanowiły rozszerzyć pomoc psychologiczną dostępną w ramach uczelni. Poradnia Rozwoju i Wsparcia Psychicznego, mieszcząca się w DS Hanka, rozbudowuje zespół, by zdążyć z pomocą na czas.

 

Pandemia COVID-19 i towarzyszący jej kryzys zdrowia psychicznego pokazały, że zaburzenia psychiczne mogą dotknąć każdego z nas. Już teraz depresja należy do jednej z czterech najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych, a eksperci WHO przewidują, że za 8 lat stanie pierwszą najczęściej diagnozowaną chorobą na świecie.

 

Ludzie od zawsze musieli radzić sobie z wieloma wyzwaniami, ale dziś świat staje się coraz bardziej wymagający, zwłaszcza wobec młodych ludzi. Ich naturalny rozwój psychiczny może nie nadążać za rozwojem technologicznym i zawodowym w sytuacji, kiedy coraz trudniej jest nawiązywać bliskie relacje.

 

Od jesieni zeszłego roku zespół Poradni Rozwoju i Wsparcia Psychicznego zyskał dwóch nowych etatowych pracowników – kierownik Agatę Kaźmierską, a także psychologa i osobę odpowiedzialną za kontakt – Marię Rutę-Piosik. Poradnia nawiązała także współpracę z lekarzem psychiatrą oraz kilkoma psychologami i psychoterapeutami. Wszystko po to, by pomóc jak największej liczbie potrzebujących.

 

 – Mamy sporo zgłoszeń i zapytań. Staramy się, żeby terminy były jak najkrótsze, ale są miesiące, kiedy trudno jest umówić się na konsultację w ciągu kilku dni czy tygodni, ponieważ mamy kolejki oczekujących. Staramy się rozszerzać naszą działalność, ale widzimy, że ciągle potrzeby są coraz większe – informuje Agata Kaźmierska, psycholog kliniczna i psychoterapeutka pracująca w nurcie psychodynamicznym.

 

Misją poradni jest odpowiedź na wszystkie potrzeby wsparcia i rozwoju kompetencji psychologicznych oraz stosunkowo szybkie udzielenie pomocy. Cel ten jest szczególnie ważny w sytuacji, kiedy na wizytę do psychoterapeuty lub psychiatry w ramach NFZ trzeba czekać miesiące, a nawet dłużej. Pozostaje leczenie odpłatne, ale nie każdego na to stać, zwłaszcza studentów. Bardzo długi okres oczekiwania może prowadzić do pogłębienia problemów, bardzo utrudnić lub wręcz uniemożliwić kontynuowanie nauki czy pracy.

 

Informacje o tym, jak można zapisać się do specjalisty w Poradni znajdują się na stronie Poradni w Intranecie: https://uam.sharepoint.com/sites/PoradniaRozwojuiWsparciaPsychicznego/SitePages/Godziny-funkcjonowania-Poradni.aspx 

 

Trudności, z którymi się zgłaszają studenci, często są związane z rozpoczęciem kolejnego etapu życia.

– Odnalezienie się w samodzielnym, dorosłym życiu zwykle wiąże się z kryzysem. Zgłaszają się do nas studenci, którzy mają trudność w radzeniu sobie ze stresem, z nowymi wyzwaniami, z objawami lękowymi utrudniającymi funkcjonowanie. Pomagamy i prowadzimy proces terapeutyczny takich osób, ale jeśli widzimy, że wymagają długotrwałej pracy wskazujemy też, gdzie z takiej pomocy mogą skorzystać.

Co istotne, informacja o korzystaniu z usług poradni jest objęta tajemnicą zawodową i nie jest udostępniana żadnym jednostkom uczelni np. nie trafi do dokumentacji na wydziałach.

 

Najbardziej doświadczonym pracownikiem w zespole jest Elżbieta Żurkiewicz, założycielka poradni, pierwsza osoba, która świadczyła pomoc psychologiczną na UAM. Certyfikowana psychoterapeutka w nurcie systemowym, doradca rodzinny, doskonale orientuje się w problemach młodych ludzi, z którymi pracuje od lat.

 

Ponieważ na UAM uczy się coraz więcej studentów zagranicznych, poradnia nawiązała współpracę z dwoma psychoterapeutami, którzy prowadzą konsultacje online w językach obcych – dr. Mikołajem Czumakiem, posługującym się językiem rosyjskim i ukraińskim oraz dr Nadią Kruszyńską, mówiącą po angielsku. Są to osoby, które znają kulturę innych krajów i problemy, z jakimi mogą borykać się studenci obcojęzyczni, mający trudności w adaptacji do nowych warunków życia.

 

Informacje o pomocy w językach obcych również znajdują się na stronie Poradni: 

https://uam.sharepoint.com/sites/PoradniaRozwojuiWsparciaPsychicznego/SitePages/Psychological-services-in-English.aspx

https://uam.sharepoint.com/sites/PoradniaRozwojuiWsparciaPsychicznego/SitePages/Психологічна-допомога-українською-та-російською-мовами-Психологическая-помощь-на-русском-и-украинском-языка.aspx 

 

Od lutego można umawiać się na konsultacje z terapeutami również w godzinach popołudniowych. Pacjentów przyjmuje dr Agata Juruć, psycholog z doświadczeniem klinicznym, kształcąca się w nurcie poznawczo-behawioralnym, która konsultuje również w języku angielskim oraz Agnieszka Grzesiak, psycholog, psychoterapeutka psychodynamiczna. Wkrótce zespół powiększy się o jeszcze jednego pracownika etatowego. – Zależało mi, żeby studenci mieli do dyspozycji różnorodną ofertę również pod względem nurtów psychoterapeutycznych, naukowo potwierdzonych i rekomendowanych w Polsce – podkreśla Agata Kaźmierska.

 

Do poradni coraz częściej zgłaszają się osoby w bardzo trudnej sytuacji. Do ustabilizowania ich stanu często potrzebne jest leczenie psychiatryczne. Od stycznia z poradnią współpracuje nowy lekarz psychiatra – Andrzej Mackiewicz. To specjalista z wieloletnim doświadczeniem w zakresie leczenia psychiatrycznego i psychoterapeutycznego. Lekarz przyjmuje w swoim gabinecie na zlecenie poradni. Jeśli jest taka potrzeba, osoba korzystająca z pomocy psychologicznej otrzymuje skierowanie do lekarza od psychologa współpracującego z Poradnią. Pacjent może obecnie skorzystać maksymalnie z 5 spotkań z psychiatrą.

 

O to, by oferta poradni skutecznie docierała do społeczności akademickiej, dba Maria Ruta-Piosik, która prowadzi również zapisy na konsultacje indywidualne do wszystkich terapeutów. To psycholog, kształcąca się w zakresie psychoterapii w nurcie systemowym oraz posiadająca także wykształcenie psychodietetyczne. Maria Ruta-Piosik informuje o wydarzeniach organizowanych w poradni, współpracuje z innymi instytucjami na uniwersytecie udzielającymi wsparcia, a także prowadzi bazę informacji o tym, gdzie w Poznaniu można korzystać z pomocy psychologicznej i psychiatrycznej. Prowadzi także indywidualne konsultacje psychologiczne oraz współprowadzi warsztaty.

 

Pomoc psychologiczna nie zawęża się jedynie do udzielania wsparcia w kryzysach. To również profilaktyka polegająca na rozwijaniu różnorodnych kompetencji. Umiejętności te można zdobywać np. na warsztatach psychoedukacyjnych. W poradni prowadzić je będzie głównie nowa współpracowniczka Anna Mielcarek – psycholog, terapeuta mająca doświadczenie w przeprowadzaniu treningów i warsztatów psychologicznych.

 

– Pomysł na zatrudnienie psychologa, który ma doświadczenie trenerskie powstał, kiedy zaproponowaliśmy warsztat o relacjach z ludźmi: “Ja wśród innych”, który prowadzimy od stycznia. Na pięciu dwugodzinnych spotkaniach podejmujemy tematy dotyczące relacji i komunikacji. Po ogłoszeniu naboru miejsca na warsztat zapełniły się w ciągu doby. Potrzeba jest bardzo duża. Obiecujemy, że będziemy go powtarzać, ale też rozwijać ofertę warsztatową. Studenci pytają o zajęcia, które pomogłyby im radzić sobie ze stresem, występami publicznymi, organizowaniem czasu i prokrastynacją. W przyszłości, jeśli będziemy widzieli taką potrzebę, chcielibyśmy stworzyć także grupy terapeutyczne.

 

Poradnia Rozwoju i Wsparcia Psychicznego nie jest samotną wyspą, współdziała z wydziałami, szkołami dziedzinowymi, które również organizują warsztaty psychologiczne i inne formy wsparcia, a także z Biurem Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami. – Uzupełniamy się w pracy. Widzimy, że to działa. Im więcej wiemy o tym, co dzieje się na uniwersytecie, tym więcej informacji możemy rozprzestrzenić dalej. Bo to jest jeden z naszych celów.

 

Informacje o poradni i jej usługach znajdziemy w Intranecie i na Facebooku. – Zależy nam, żeby być miejscem bezpiecznym, gdzie studenci i pracownicy mogą zadzwonić, napisać, dowiedzieć się, z jakiej pomocy i wsparcia psychologicznego mogą korzystać, nie tylko w ramach poradni – zapewniła Agata Kaźmierska.

 

Zobacz też: PRiWP. Bez korzeni nie ma skrzydeł

 

Wydarzenia Ogólnouniwersyteckie

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.