Wersja graficzna

Światowy Dzień Mokradeł

Światowy Dzień Mokradeł
Światowy Dzień Mokradeł

Dziś na całym świecie obchodzimy Światowy Dzień Mokradeł. W tym roku towarzyszy mu hasło „Woda, mokradła i życie” w 50. rocznicę podpisania konwencji o obszarach wodno-błotnych tzw. konwencji ramsarskiej. 

Mokradła są ważnymi zbiornikami i źródłami wody, której w ostatniej dekadzie zaczyna coraz bardziej brakować - także w Polsce. Bardzo ważne jest to żebyśmy zwrócili na nie większą uwagę. Światowy Dzień Mokradeł to dobry moment, żeby przypomnieć sobie o ważnych funkcjach mokradeł: 

- magazynują wodę, 

- magazynują węgiel, 

- są źródłem pożywienia, 

- stanowią ważne siedlisko dla organizmów tj: mikroorganizmy, grzyby, rośliny i zwierzęta, 

- chronią nas przez katastrofami: powodziami, suszami i sztormami. 

Pomimo ogromnej wartości dla życia, mokradła są ciągle niszczone i osuszane. Od 1700 roku zanikło aż 87% światowych mokradeł. Obecnie posiadamy odpowiednią wiedzę i świadomość, aby zapobiegać ich degradacji. Tracąc mokradła tracimy wodę. Mamy nadzieję, że Światowy Dzień Mokradeł przysłuży się ich ochronie. Coraz więcej zniszczonych poprzez odwadnianie i eksploatację bagien podlega restytucji. Jest wiele pozytywnych przykładów także z Polski, ponieważ rośnie świadomość polityków i samorządowców. Jednakże ciągle jest wiele do zrobienia na pograniczu badań naukowych i aktywnej ochrony przyrody w celu zatrzymania wody mokradłach. 

Zdrowe, dobrze funkcjonujące tereny podmokłe mają zasadnicze znaczenie dla realizacji szeregu globalnych celów, w tym celów zrównoważonego rozwoju ONZ. Zdrowe mokradła to zdrowi ludzie. 

  • Jedynie 2,5% wody na ziemi to woda słodka, przechowywana w lodowcach i na mokradłach. 
  • Mniej niż 1%wody słodkiej jest dostępny. 
  • Rzeki i jeziora zawierają 0,3% wód powierzchniowych. 
  • Mokradła są jednym z ważniejszych zbiorników słodkiej wody na naszej planecie. 

Linki: http://ochronaprzyrody.gdos.gov.pl https://www.global-wetland-outlook.ramsar.org https://www.worldwetlandsday.org 

 

W związku  ze Światowym Dniem Mokradeł Uniwersytet im. Adama Mickiewicza oraz Uniwersytet Przyrodniczny w Poznaniu zapraszają dzisiaj o godz. 18.00 na spotkanie online pod hasłem Mokradła na dobranoc. https://www.facebook.com/events/3650385235010959/ W webinarium udział wezmą: prof. dr hab. Mariusz Lamentowicz (UAM), prof. UP dr hab. Bogdan Chojnicki (UP), dr Katarzyna Marcisz (UAM), prof. UAM dr hab. Maciej Gąbka (UAM), Wiesław Rygielski (KDO przy Wydziale Kształtowania i Ochrony Środowiska, Stowarzyszenie Morasko XXI), Aneta Mikołajczyk (Stowarzyszenie ZaZieleń Poznań, Prawo do Miasta, Stowarzyszenie Urbanator). 

 

 

Nauka Ogólnouniwersyteckie

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.