Wersja kontrastowa

Prof. Anna Musiała. Prawo pracy ponad praktyką

Prof. Anna Musiała, fot. Łukasz Woźny
Prof. Anna Musiała, fot. Łukasz Woźny

Na UAM powstało Centrum Badań Zaawansowanych – Człowiek i Społeczeństwo (CBZ). Nową jednostkę powołano do podejmowania interdyscyplinarnych badań ujmowanych z perspektywy prawa, w zakresie tematów najbardziej nurtujących człowieka i społeczeństwo. CBZ prowadzi prof. Anna Musiała z Wydziału Prawa i Administracji.

 

Jednym z takich tematów jest np. osiąganie standardów w realizacji praw człowieka związanych z pracą. Zagadnienia będą badane wspólnie przez naukowców specjalizujących się w prawie, socjologii, filozofii, psychologii czy historii.

– Centrum jest wzorowane na podobnych instytucjach istniejących na świecie np. Instytucie Studiów Zaawansowanych w Nantes, gdzie nauka jest traktowana jako całość. Chcemy stworzyć środowisko pogłębionych, interdyscyplinarnych dyskusji. Takie bowiem podejście gwarantuje fundamentalność badań, możliwość osiągania cennych wniosków oraz aplikacyjność nauki – wyjaśnia prof. Anna Musiała z Wydziału Prawa i Administracji.

Zdaniem twórczyni CBZ, w Polsce prawo pracy zostało zdominowane przez wymiar praktyczny, a nauka prawa pracy częściowo utraciła element naukowości. – Należy wyjść poza jednorodny świat specjalistów od przepisów – postuluje prof. Anna Musiała i dodaje: – W nowoczesnym i humanistycznym ujęciu prawa pracy powinno znajdować się dobro człowieka i społeczeństwa.

 

Czytaj też: Prof. Anna Musiała. Marzę o standardach w nauce prawa pracy

 

CBZ ma być platformą współpracy naukowców z Polski i zagranicy, w szczególności z Francji. Jednostka współpracuje z uniwersytetami w Strasburgu i w Miluzie w ramach Epicura. W radzie programowej Centrum, obok wybitnych postaci polskiej nauki, znaleźli się również Francuzi, m.in. prof. Nicole Maggi-Germain z Uniwersytetu Pantheon-Sorbonne oraz prof. Alain Supiot z Instytutu Studiów Zaawansowanych.

W najbliższym czasie Centrum zorganizuje seminarium wokół książki prof. Marka Piechowiaka „Preambuła Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z 1997. Aksjologiczne podstawy prawa”. Odbędzie się także dyskusja na temat integralności i liminalności prawniczych ról. – Prawnicy prawa pracy uczą, zaś ich spojrzenie na świat determinowane miejscem w tym świecie, nie jest w owym procesie bez znaczenia – podkreśla dyrektor Centrum prof. Anna Musiała.

W październiku z kolei odbędzie się „III Assis franco-polonaise de droit”, tym razem poświęcone konceptowi pracy, która nie jest towarem i jej prawnym konsekwencjom.

 

Więcej informacji na stronie www.cbz.amu.edu.pl.

Nauka Wydział Prawa i Administracji

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.