Zachęcamy do lektury czerwcowego numeru „Życia Uniwersyteckiego”. Nowe wydanie jest dostępne na stronie: https://uniwersyteckie.pl/archiwum/zycie-uniwersyteckie-nr-6-2024
Zaczynamy od podsumowania obchodów 105-lecia Uniwersytetu Poznańskiego, które objęły między innymi uroczyste posiedzenie Senatów poznańskich uczelni, otwarcie Collegium Rubrum, rocznicowe seminarium połączone z nadaniem imienia prof. Ludwiki Dobrzyńskiej-Rybickiej Sali XVII w Collegium Minus.
W numerze prezentujemy działalność i sukcesy Centrum NanoBioMedycznego UAM. Rozmawiamy z dyrektorem prof. Bogusławem Mrozem i wicedyrektorem dr. Grzegorzem Nowaczykiem. Swoje projekty przedstawiają również członkowie zespołu badawczego.
Szkoły doktorskie to główny temat wywiadu z nowym prorektorem UAM, prof. Piotrem Pawluciem. O przyszłości Wydawnictwa Naukowego UAM rozmawiamy z nowo powołanym dyrektorem Sławomirem Ekiertem.
Wiele stron poświęciliśmy naukowcom, ich projektom oraz ludziom związanym z uniwersytetem. Profesor Marzena Szmyt z Wydziału Archeologii UAM dołączyła do grona poznańskich naukowców publikujących w „Nature”. Rozmawiamy z naukowczynią o badaniach nad genetycznym podziałem holoceńskich społeczeństw Eurazji oraz historii, której nie uczą w szkole. Koleżanki po fachu pani profesor – dr Paulina Suchowska-Ducke i dr Milena Danielewska-Teska – opowiedziały nam o tajemnicach stanowiska w Gąskach na Kujawach, które odkrywają po 40 latach od rozpoczęcia wykopalisk.
Piszemy po raz kolejny o skarbach Stanisława Latanowicza ukrytych w Bibliotece Raczyńskich. Historycy prof. UAM Ewa Syska i prof. UAM Piotr Pokora opowiadają o wystawie, na której zaprezentowano między innymi nieznane wcześniej listy Chopina i wiersze Henryka Sienkiewicza.
Biolodzy z Zakładu Fizjologii i Biologii Rozwoju Zwierząt UAM, dr Karolina Walkowiak-Nowicka i dr Szymon Chowański, badają białka owadów, które można wykorzystać między innymi w leczeniu nowotworów, chorób neurodegeneracyjnych i sercowych. Badacze testują również bioinsektycydy bezpieczne dla środowiska.
O twórczości znanego niemieckiego fotografa rozmawiamy z autorką książki „Feminista Helmut Newton” – dr Magdaleną Szulc z Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu.
Natalia Wieczorek, absolwentka niejednego kierunku na UAM, podzieliła się z nami swoją pasją do nauki języków obcych i doskonalenia zawodowego.
Władysław Gardasz, od niedawna fotoreporter „Życia Uniwersyteckiego”, zrealizował projekt „Jeden dzień z UAM”, ukazujący codzienność między innymi rektor Bogumiły Kaniewskiej, prorektora Tadeusza Wallasa i kanclerza Marcina Wysockiego. Warto obejrzeć!
Więcej ciekawych artykułów z czerwcowego numeru znajdą państwo w wydaniu zamieszczonym na naszej stronie internetowej: https://uniwersyteckie.pl/archiwum/zycie-uniwersyteckie-nr-6-2024
Zobacz też: Prof. Piotr Pawluć. Okrzepliśmy