Wersja graficzna

Sinologia na UAM ma już 30 lat

Sylwia Witkowska, dyrektor Instytutu Konfucjusza w Poznaniu fot. Ewa Konarzewska-Michalak
Sylwia Witkowska, dyrektor Instytutu Konfucjusza w Poznaniu fot. Ewa Konarzewska-Michalak

Konferencja „Metamorfozy” zorganizowana przez Katedrę Orientalistyki Wydziału Neofilologii UAM oraz Instytut Konfucjusza uhonorowała 30. rocznicę istnienia sinologii oraz 10. lecie Instytutu w Poznaniu.

- 30 lat temu naszym marzeniem było uczyć się chińskiego, ale to nie było proste. Nie tylko brakowało podręczników, nauczycieli, ale i wiedza o Chinach była w Polsce znikoma. Właśnie wtedy otwarto sinologię na UAM w Poznaniu. Pierwszą osobą, jaką wtedy spotkałam była pani Barbara Ciszewska, sekretarka w Instytucie Językoznawstwa. Rozmowa z panią Basią zmieniła wszystko – zostałam studentką sinologii – wspomniała dyrektor Instytutu Konfucjusza w Poznaniu, Sylwia Witkowska, która otworzyła konferencję. Wcześniej gości powitał Prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej prof. Ryszard Naskręcki.

30.lecie sinologii na UAM

 

Zobacz też: UAM współpracuje z japońską politechniką

Tytuł wydarzenia – „Metamorfozy” nawiązuje do zmian, jakie przeżywają Chiny, a wraz z nimi Zakład Sinologii oraz Instytut Konfucjusza. Konferencja zgromadziła założycieli sinologii – prof. Jerzego Bańczerowskiego, emerytowanego dyrektora Instytutu Językoznawstwa i prof. Tadeusza Zgółkę, pierwszego dziekana Wydziału Neofilologii. Wśród „ojców założycieli” kierunku nieobecny był jedynie prof. Alfred Majewicz, który przebywa na Okinawie. W spotkaniu uczestniczyli również absolwenci pierwszego w historii roku sinologii, pierwsza lektorka oraz dyrektorzy z instytutów Konfucjusza ze strony chińskiej oraz  polskiej. 

30.lecie sinologii na UAM
30.lecie sinologii na UAM

Po kilkunastu latach, gdy studia sinologiczne w Poznaniu były już rozwinięte pojawiło nowe marzenie o popularyzowaniu wiedzy o Chinach, uczeniu języka chińskiego nie tylko studentów, wyjściu do społeczeństwa. W 2005 roku prof. Estera Żeromska wzięła udział z mgr Wiesławą Szkudlarczyk-Brkić w konferencji w Pekinie, gdzie uzyskały pomoc ze strony Instytutu Konfucjusza. Korzystając z doświadczeń Instytutu istniejącego już w Krakowie powołano placówkę również na UAM w 2008 roku. Pierwszym dyrektorem został dr Maciej Gaca, obecnie dyrektor generalny Biura Polskiego w Tajpei.

30.lecie sinologii na UAM

Tematyka trzydniowej konferencja połączonej z warsztatami dla studentów skupia się wokół zmian zachodzących we wszystkich sfer życia w Chinach: języka, literatury, polityki, kultury, historii. Obrady, które pierwszego dnia odbyły się Collegium Minus, w kolejnych dniach będą miały miejsce w DS. Jowita.

Nauka Wydział Neofilologii

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.