UAM współpracuje z japońską politechniką

fot. Przemysław Stanula

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza nawiązał oficjalną współpracę z japońską politechniką. 19 września umowę podpisali prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej prof. Ryszard Naskręcki oraz president Kitami Institut of Technology prof. Soichiro Suzuki.

Nieoficjalna współpraca pracowników uczelni z Poznania i Kitami trwa od jakiegoś czasu. Zaangażowani są w nią profesorowie realizujący projekty badawcze oraz wymianę studentów. Teraz obie jednostki – UAM i KIT podjęły decyzję o podpisaniu umowy.

Podpisanie umowy o współpracy z Kitami Institut of Technology

- Prężnie współpracujemy z poznańską japonistyką, informatyką, a także z prof. Jackiem Pyżalskim z WSE – informuje prof. Michał Ptaszyński, absolwent japonistyki na UAM, obecnie profesor w Kitami Instiute of Technology. - Na informatyce w Kitami stworzyliśmy projekt badawczy polegający m. in na wykrywaniu hejtu w internecie, jako pierwsi próbujemy rozwiązać problem agresji rówieśniczej pojawiającej się w sieci.

Zobacz: Czy UAM może stać się „uniwersytetem europejskim”?

Kooperacja UAM i KIT skupi się na organizowaniu konsultacji i wzajemnych wizyt, prowadzeniu wykładów przez przedstawicieli obu uczelni, wspieraniu udziału młodych naukowców w konferencjach i sympozjach, ułatwianiu badań prowadzonych przez młodych naukowców, wymiany naukowców i studentów oraz współpracy przy wymianie publikacji i informacji naukowych.

Delegacja z Kitami Institut of Technology

Istniejąca od niespełna 60 lat Politechnika w Kitami (wyspa Hokkaido) jest najdalej na północ wysuniętym państwowym uniwersytetem w Japonii. W jej murach uczy się około 2200 studentów rocznie. Uczelnia najbardziej promuje dziedziny wspomagające rozwój regionu m. in. agrokulturę, technologie energii odnawialnej, informatykę, biomateriały. Politechnika prowadzi również badania związane ze śniegiem i lodem - Kitami leży w najchłodniejszej części kraju, gdzie zimą temperatura spada do minus 20 stopni.

Nauka Ogólnouniwersyteckie