Wersja graficzna

Seminarium pamięci prof. Wojciecha Ryszarda Rzepki

fot. Adrian Wykrota
fot. Adrian Wykrota

Przez trzy dni językoznawcy dyskutowali o kulturowych aspektach ewolucji języka mając w pamięci wybitnego uczonego, prof. Wojciecha Ryszarda Rzepkę, przedwcześnie i tragicznie zmarłego 10 lat temu. 

W murach Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk miało miejsce seminarium poświęcone pamięci prof. Rzepki, który na przełomie lat 80. i 90. pełnił zarówno funkcję dziekana Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej, jak i głównego redaktora Wydawnictwa PTPN.

fot. Adrian Wykrota

- Bardzo się cieszę, że w taki sposób, pisząc prace naukowe, zajmując się dziedziną, dla której profesor poświęcił życie, czcimy jego pamięć - powiedział otwierając konferencję dyrektor Instytutu Filologii Polskiej prof. Zbigniew Kopeć.

Pierwszego dnia seminarium poświęcono kilka chwil na przypomnienie, jakim człowiekiem i naukowcem był prof. Wojciech Ryszard Rzepka. Prelegenci podkreślali niezwykłą życzliwość, otwartość i ciepło profesora, który w każdym człowieku widział przede wszystkim dobro. Jego wielki dydaktyczny talent, który w pełni zrealizował zaowocował wypromowaniem 200 magistrów i 7 doktorów.

Zobacz też: II Sympozjum im. Zofii Trojanowiczowej

- Nie wyobrażam sobie studiów polonistycznych bez kursu profesora - wspominał prof. Kopeć, który na jego zajęciach siedział w pierwszej ławce i z uwagą słuchał opowieści o znakach diakrytycznych. “Chrestomatię staropolską” autorstwa Wojciecha Rzepki czytywał do poduszki, a miał ją w domu tak długo, że musiał zapłacić wysoką karę w bibliotece za przetrzymanie książki.

fot. Adrian Wykrota

O uczonym mówił również prof. Bogdan Walczak, który wspólnie z prof. Rzepką napisał 42 publikacje (prof. Rzepka lubił pracę zespołową - z prof. Wiesławem Wydrą napisał 35 publikacji). Przypomniał zarówno jego naukowe osiągnięcia - istotny wkład w teorię badań i metodologię historii języka, fonetyki, ortografii i leksyki staro- i średniopolskiej, jak i umiejętność pracy zespołowej i organizowania życia akademickiego.

- Zbudował trwały pomnik w naszych sercach. Nigdy tak wielu nie zawdzięczało tak wiele jednej osobie. Był zaprzeczeniem powiedzenia - nie ma ludzi niezastąpionych - podsumował prof. Walczak.

Wydarzenie zorganizował Zakład Lingwistyki Antropologicznej UAM oraz Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk.

 

Nauka Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.