Wersja graficzna

Prof. Przemysław Matusik. Piewca dziejów Miasta Poznania

Prof. Przemysław Matusik z Wydziału Historii, autor czterotomowego dzieła: „Historia Poznania”, zdobywcą nagrody PTPN w konkursie na najlepszą publikację o Wielkopolsce.

 

Dziś (30.06.) w Sali Posiedzeń Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk odbyła się gala wręczenia nagród w V Konkursie o Nagrodę PTPN za najlepszą publikację o Wielkopolsce w roku 2021.

 

W uroczystości udział wzięli m.in. Wojciech Janowiak – wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego oraz Jędrzej Solarski – zastępca Prezydenta Miasta Poznania. Jednak głównymi bohaterami uroczystości byli obecni na uroczystości nominowani do nagrody autorzy i przedstawiciele wydawców.

Uroczystość poprowadził Prezes PTPN, prof. UEP Filip Kaczmarek. Podkreślił on wysoki poziom tegorocznej edycji konkursu, na który zgłoszonych zostało blisko 100 prac.

 

Jak zauważył Jędrzej Solarski, Poznań jest tym wyjątkowym miastem, w którym wbrew danym statystycznym dotyczącym niskiego poziomu czytelnictwa w Polsce, odbywa się wiele imprez poświęconych, czy wręcz celebrujących czytanie książek: Poznań Poetów, Festiwal Fabuły czy Poznańska Nagroda Literacka. To swoisty fenomen, który tłumaczyć można, dopowiadał w późniejszym wystąpieniu prof. Matusik, doskonałymi publikacjami dotyczącymi miasta i regionu.

 

W tym roku nagrody przydzielone zostały w trzech kategoriach.

 

Prof. Przemysław Matusik nagrodę za swoje czterotomowe dzieło poświęcone historii Miasta Poznania odebrał w kategorii za najlepszą publikację o Wielkopolsce.

 

– Środowisko poznańskie od wielu lat oczekiwało publikacji dotyczącej historii miasta, która adresowana byłaby nie tylko do naukowców i badaczy regionu, ale także dla miłośników miasta, mieszkańców i odwiedzających miasto turystów. I szczęśliwie doczekało się rzetelnej naukowej monografii napisanej przystępnie z rozmachem, niezwykle barwnej z charakterystyczną dla autora swadą – mówiła dr Izabela Wyszowska, członkini kapituły nagrody. Życzymy sobie, aby „Historia Poznania” stała się obowiązkową i jednocześnie chętnie czytaną, lekturą młodzieży poznańskiej w szkołach i na uczelniach. (…) I tak jak Marceli Motty za swe przechadzki po mieście zyskał miano piewcy XIX-wiecznego Poznania, tak Przemysław Matusik za swe dzieło zasługuje na miano piewcy dziejów Miasta Poznania – mówiła.  

 

Prof. Przemysław Matusik bardzo dziękował za wyróżnienie. Jak zaznaczył, ta nagroda ma dla niego szczególne znaczenie, ponieważ otrzymuje ją od towarzystwa, które stanowi ważny punkt na historycznej mapie Poznania.

 

zob. też Prof. Przemysław Matusik z Nagrodą Naukową Miasta Poznania

 

Ponadto nagrody odebrali:

 

W kategorii literatura naukowa: Witold Brzeziński za książkę: „Życie szlachcianki w późnośredniowiecznej Wielkopolsce. Magnificae et generise. Zagadnienia demograficzne i majątkowe” wydaną przez Wydawnictwo Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. W kategorii literatura popularnonaukowa i beletrystyka: Jacek Głomb, autor „Życia niedokończonego. Z Lechem Raczakiem rozmawia Jacek Głomb”, wydanego przez: „żywosłowie. Wydawnictwo”.

 

Poniżej publikujemy listę nominowanych do tegorocznej nagrody PTPN w konkursie na najlepszą publikację o Wielkopolsce:

 

Jerzy Alter, „Powstanie”, Dom Wydawniczy Rebis,

 

 

Ewa Greser (przekł. i oprac.), Ernst i Sophie Below „Poznańskie dzienniki 1859-1860”, Wydawnictwo Miejskie Posnania,

 

Marcin Jurek, „W polskiej Wandei. Komunistyczna Partia Polski w województwie poznańskim w czasach II Rzeczypospolitej”, Instytut Pamięci Narodowej, 

 

Olgierd Kiec, „Parafie ewangelickie w Wielkopolsce w XIX–XXI w. Historia, tożsamość i polityka historyczna na pograniczu polsko-niemieckim”, Instytut Kultury Popularnej,

 

Witold Molik, „Polska emigracja w Niemczech a kraj w drugiej połowie XIX i na początku XX wieku”, Wydawnictwo Nauka i Innowacje,

 

Adam Pleskaczyński, „Wartheland. Dzieje zbrodni”, Instytut Pamięci Narodowej, 

 

Damian Rożek-Pawłowski, „Nowotomyskie sagi. Ludzie i wspomnienia”, Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Nowym Tomyślu.

 

Nauka Ogólnouniwersyteckie

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.