Wersja graficzna

Prof. Lamentowicz. Pocałunek śmierci ameby skorupkowej

Prof. Lamentowicz, fot. A. Wykrota
Prof. Lamentowicz, fot. A. Wykrota
Obraz

- Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego istnieje tak duża różnorodność morfologiczna u ameb skorupkowych i jaka jest w ogóle funkcja skorupki? Przez długi czas zakładano, że skorupki służą do obrony, ale pozwól, że spróbuję Cię przekonać, że ich celem jest też atak! Prof. Mariusz Lamentowicz z Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM jest współautorem publikacji, która z początkiem nowego roku ukazała się w czasopiśmie: European Journal of Protistology.

 

Publikacja nosi tytuł "It's time to consider the Arcellinida shell as a weapon" i dotyczy skorupki ameby Arcellinida. Zdaniem naukowców pełnią one nie tylko funkcje ochronne ale również mogą być traktowane jako broń. Ta zmiana perspektywy otwiera wiele nowych ścieżek w protistologii i doprowadzi do istotnych zmian w badaniach ekologicznych, paleoekologicznych i ewolucyjnych.

- Amoebozoa wytwarzają trwałe skorupki, które mogą tworzyć skamieniałości. W związku z tym istnieje ogromna liczba badań nad skorupkami, ale dlaczego są tak różnorodne? Jeśli służą do obrony, ich kształt powinien być podobny, ale tak nie jest. Wiele Arcellinida może atakować, perforować lub przecinać duże ofiary, takie jak nicienie, glony i grzyby. Takie zachowanie nie jest obserwowane u Amoebozoa pozbawionych skorupki. Czy jest to zbieg okoliczności, czy też skorupka jest zaangażowana w manipulację zdobyczą? Jak to działa? Dlaczego robią to tylko ameby posiadające skorupki - pyta naukowiec.

Portal X

- Większość protistów ma ograniczony rozmiar, konsumując tylko mniejsze ofiary.Cóż, zobaczmy zaangażowanie cytoszkieletu w ten proces: Aktyna (zielona) jest używana przez ameby do przyczepiania się do podłoża. To dlatego pseudopodia są mocno zabarwione na zielono. Poruszająca się ameba potrzebuje aktyny w pseudopodiach. Jak to wygląda podczas drapieżnictwa? Nagle w ciele komórki pojawia się aktyna! Aktyna ta tworzy stożkowe wiązki, które przyczepiają się do ofiary. Te wiązki aktyny łączą się również z przeciwległymi stronami muszli. Wygląda więc na to, że Arcellinida używają aktyny do przyciągania swoich ofiar! W tym celu skorubka jest potrzebna jako punkt zaczepienia. Potem pozostaje już cięcie ...

Link do publikacji:

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0932473924000014?fbclid=IwAR3NLXkp9dLsudVrODaC9UMv_b9-qUmYSSbJn7bIXflwsSaj7thdifz2AGU

Nauka Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.