Wersja graficzna

Poznań ratuje chomika europejskiego

fot. Nauka w Polsce
fot. Nauka w Polsce
Obraz

Do akcji ratowania chomika europejskiego przyłączył się poznański Ogród Zoologiczny. Dr hab. Joanna Ziomek z Zakładu Zoologii Systematycznej UAM wraz z Polskim Towarzystwem Ochrony Przyrody Salamandra opracowała projekt ochrony, hodowli i reintrodukcji gatunku. 

Chomik europejski, którego populacja w ostatnich 40. latach spadła o 75 procent jest zagrożonym gatunkiem wpisanym do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt. Przyczyny wymierania puchatego zwierzęcia są złożone. Zawiniła zmiana systemu upraw, stosowanie dużej ilości środków chemicznych, urbanizacja wsi. Nie bez znaczenia są też zmiany klimatyczne - zbyt ciepła zima powoduje, że zwierzęta szybciej wybudzają się ze snu, wtedy nie mają co jeść. Chomików jest coraz mniej nie tylko w Polsce, ale również w Środkowej i Zachodniej Europie.

Zobacz: Nagroda im. dra Marcina Antczaka dla naukowca UAM

W tym roku PTOP Salamandra i naukowcy UAM odłowili w Czechach grupę 8 chomików, które są rozmnażane i mają zasilić populację zwierząt w okolicach Jaworzna (Górny Śląsk). Poznański Ogród Zoologiczny przyłączył się do akcji – w Starym ZOO przebywa obecnie 12 osobników. Osobniki urodzone i odchowane w zoo będą stanowiły populację wyjściową dla odbudowy gatunku. Poznańska placówka wcześniej uczestniczyła w odbudowie dwóch innych gatunków zwierząt – popielicy i susła moręgowanego.

Nauka Wydział Biologii

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.