Paulina Ratajczyk z V roku chemii materiałowej na Wydziale Chemii UAM swój „diamentowy” projekt „W poszukiwaniu wydajniejszych organicznych materiałów fotowoltaicznych – od modyfikacji chemicznych po wpływ warunków ekstremalnych” będzie realizowała pod kierunkiem prof. Andrzeja Katrusiaka.
Do Zakładu Chemii Materiałów, w którym kierownikiem jest prof. Katrusiak, trafiła na I roku studiów licencjackich i bardzo cieszy się z tej decyzji. Od ponad czterech lat ma okazję poznawać metodykę wysokociśnieniowych badań dyfrakcyjnych oraz techniki prowadzenia reakcji w warunkach wysokiego ciśnienia, które są dla niej niezwykle fascynujące.
– Im częściej zagłębiam się w tę dziedzinę, tym bardziej staje się ona dla mnie ciekawa i coraz więcej wolnego czasu zaczynam poświęcać na pracę w laboratorium – mówi. Paulina Ratajczyk zaangażowana jest w kilka projektów badawczych realizowanych w zakładzie. Za sobą ma też pierwsze wystąpienia konferencyjne i publikacje, których jest współautorką. Jak mówi, wszystko to zaczęło jej dawać ogromną satysfakcję i radość, dlatego postanowiła kontynuować przygodę i spróbowała swoich sił w konkursie Diamentowy Grant.
zob. też
– W ramach projektu zamierzam zbadać wpływ modyfikacji chemicznych na właściwości optoelektroniczne diimidów perylenowych, który następnie zostanie rozszerzony o charakterystykę zjawisk indukowanych warunkami ekstremalnymi, w tym wysokim ciśnieniem oraz niską i wysoką temperaturą. Działanie ogniw fotowoltaicznych związane jest z silną anizotropią naprężeń cienkich warstw nanoszonych na płytkach podkładowych czy elektrodach. Ich eksploatacja odbywa się przy znacznych zmianach temperatur, które mogą potęgować te naprężenia. Zmiany towarzyszące naprężeniom mogą nie tylko całkowicie zmienić strukturę i właściwości optoelektorniczne badanych materiałów, wpływając na ich wydajność. Wyniki badań mogą również okazać się cenną wskazówką przy projektowaniu materiałów następnych generacji. Z tego względu poznanie podstawowych parametrów ściśliwości i rozszerzalności termicznej tych związków jest tak niezwykle istotne – tłumaczy.
Mimo, że coraz więcej czasu Paulina Ratajczyk przeznacza na pracę naukową, ma też – nieliczne – chwile wytchnienia. Wyciąga wtedy z szafy planszówki, czyta książki albo gra w tenisa.