Radosław Banasz. Chemia, sport i muzyka

Fot. Adrian Wykrota

O Radosławie Banaszu można powiedzieć, że jest człowiekiem renesansu. Dobrze zapowiadający się naukowiec, utalentowany sportowiec, a w wolnych chwilach pianista z ukończoną szkołą muzyczną I stopnia.

Radosław Banasz Diamentowy Grant otrzymał na realizację projektu „Synteza i charakterystyka wiologenów jako materiałów funkcjonalnych do zastosowań w urządzeniach elektrochromowych”. Na co dzień jest studentem I roku (studiów II stopnia) na specjalności chemia materiałowa, na Wydziale Chemii.

Jak wspomina, już na I roku studiów licencjackich został zaproszony do grupy badawczej prof. Moniki Wałęsy-Chorab. To było dla niego duże wyróżnienie, ale też spore wyzwanie. Swoje pierwsze doświadczenia w pracy badawczej gromadził przy realizacji projektu „Metalopolimeryczne filmy kompleksów metali przejściowych jako aktywne warstwy do zastosowań elektrochromowych” w ramach programu Sonata NCN. Efektem tych badań było współautorstwo w trzech pracach naukowych opublikowanych w prestiżowych czasopismach z tzw. listy filadelfijskiej:  Coordination Chemistry Reviews, Electrochemica Acta i RSC Advances, a także udział w konferencjach międzynarodowych w Paryżu, Wilnie, Smolenicach i Poznaniu.

Na II roku studiów licencjackich Radosław Banasz prowadził także badania w ramach projektu OPUS pt. „Nowe katalizatory hydrometalacji alkenów i alkinów” w grupie naukowej prof. Potra Pawlucia. Do listy naukowych sukcesów Radosława Banasza należy dopisać jeszcze stypendium ministra nauki i szkolnictwa wyższego za wybitne osiągnięcia naukowe, które otrzymał w ubiegłym roku.

Diamentowy Grant obejmie badania w zakresie materiałów elektrochromowych. To jeden z tych tematów, które ostatnio cieszą się dużym zainteresowaniem w świecie naukowym. Badacze dostrzegają w nich duży potencjał ze względu na możliwe zastosowania w elektronice. Swoje badania Radosław Banasz będzie realizował w Zakładzie Syntezy Nanostruktur Funkcjonalnych pod kierunkiem prof. Moniki Wałęsy-Chorab.

– Projekt obejmuje otrzymanie serii wiologenów zawierających różne grupy jako jednostki mostkujące pierścienie pirydynowe oraz zbadanie ich właściwości elektrochromowych. Synteza zaprojektowanych związków pozwoli na stworzenie biblioteki materiałów elektrochromowych, wykazujących szeroką gamę kolorów i wykorzystanie ich do konstrukcji prototypowych urządzeń wykorzystujących zjawisko elektrochromizmu – tłumaczy.

Poza zainteresowaniami naukowymi Radosław Banasz jest też zapalonym sportowcem. Swoje pasje rozwija w sekcji tenisowej UAM. Uczestniczy w turniejach, reprezentując UAM w rozgrywkach m.in. w Akademickich Mistrzostwach Polski w tenisie ziemnym. Dodatkowo uprawia lacrosse i trenował hokej na lodzie. Zanim zainteresował się chemią, uczęszczał do szkoły muzycznej I stopnia. Dziś w wolnych chwilach gra na pianinie.

zob.też

Nauka Wydział Chemii