Wersja graficzna

Odkrycie bioinformatyków z UAM

Piotr Rozwalak, fot. Adrian Wykrota
Piotr Rozwalak, fot. Adrian Wykrota
Obraz

Naukowcy z Wydziału Biologii dokonali pierwszej rekonstrukcji genomów starożytnych bakteriofagów z jelita ludzkiego, datowanych na ostatnie 5000 lat. Wyniki badań opublikowali w Nature Communications!

Badania obejmują kilkaset wirusów infekujących bakterie, mających istotne znaczenie dla funkcjonowania mikrobiomów. Najbardziej zaskakujące było wykrycie wirusa, niemal niezmienionego od 1300 lat w skamieniałych odchodach ludzkich znalezionych w Meksykańskiej jaskini.

To odkrycie rzuca nowe światło na złożoną historię ewolucyjną bakteriofagów, dotychczas powszechnie uważanych za szybko ewoluujące wirusy oraz przyczynia się do lepszego zrozumienia dynamiki między wirusami a bakteriami.

Rezultaty opublikowane w Nature Communications są wynikiem pracy magisterskiej laureata grantu MNiSW Perły Nauki - Piotra Rozwalaka oraz jego opiekunów naukowych: dr. Andrzeja Zielezińskiego i dr. Jakuba Barylskiego we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Friedricha Schillera w Jenie, oraz Uniwersytetu w Greifswaldzie, Niemcy.

Link do artykułu: 

https://www.nature.com/articles/s41467-023-44370-0?fbclid=IwAR3Wj_hEczju0nDE6gQ2AqJa3lLG8vjEP58RBaMNma9cQoAcXIA53JE90dE

Zobacz też: Piotr Rozwalak. Wskrzesić bakteriofaga

Nauka Wydział Biologii

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.