Wersja graficzna

Laboratorium Wyobraźni znów pobudza wyobraźnię!

Od lewej: Tomasz Zgoła, Anna Kozak, Mikołaj Basiński
Od lewej: Tomasz Zgoła, Anna Kozak, Mikołaj Basiński

 

 

Po dwóch latach przerwy Laboratorium Wyobraźni działające przy Poznańskim Parku Naukowo-Technologicznym wznawia swoją działalność. Co czeka odbiorców? Czym jest citizen science? O tym w rozmowie Jagody Haloszki z dr. Tomaszem Zgołą. 

 

 

Muszę przyznać, że wraz z Anną Kozak wróciliście z przytupem. Zaczęliście od bardzo ciekawego filmu, który młodszym i starszym odbiorcom opowiedział o tym, czy liście to śmieci. 

– Naszą działalność edukacyjną i popularyzacyjną staramy się realizować na wielu płaszczyznach. Dlatego też oprócz tradycyjnych zajęć w formie warsztatów na żywo podejmujemy różne działania w przestrzeni medialnej. We współpracy z kanałem „Szukam w lesie” nakręciliśmy materiał o jesiennych liściach. Co roku ten temat wzbudza mniejsze lub większe emocje, szczególnie gdy musimy (albo przynajmniej nam się wydaje, że musimy) grabić sypiące się z drzew liście. Podczas spotkania zastanawiamy się, kiedy należy sprzątać liście, a w jakich sytuacjach możemy (lub nawet powinniśmy) sobie odpuścić i pozwolić przyrodzie rozwiązać za nas ten „problem”. Zresztą, z przyrodniczego punktu widzenia takie jesienne sterty liści pełnią istotną funkcję. Ale nie chcę zdradzać szczegółów. Osoby zainteresowane zapraszam do samodzielnego zapoznania się z nagraną rozmową, którą znajdziecie na YouTube – „Szukam w lesie”.  

 

Zawsze przy tego typu rozmowach nasuwa się pytanie: co teraz? Czym pobudzicie wyobraźnię waszych odbiorców? 

– Na początku przyszłego roku uruchomimy „Strefę 3D” – w jej ramach będziemy realizować różnorodne inicjatywy z wykorzystaniem drukarek 3D. Z ich pomocą będziemy tworzyć nie tylko zajęcia edukacyjne, ale również działania o charakterze popularyzatorskim i naukowym. Uruchamiamy także na nowo naszą ofertę warsztatów edukacyjnych z zakresu nauk przyrodniczych. W obydwóch tych obszarach poszukujemy edukatorek/edukatorów, więc jeżeli są wśród czytelników osoby, które czują się dobrze w tej roli, to serdecznie zapraszamy do kontaktu! Naszą ofertę możecie znaleźć na stronie Biura Karier UAM. W chwili obecnej realizujemy również projekt „Co z tym klimatem, tej?!”, w którym wykorzystaliśmy koncepcję nauki obywatelskiej (ang. citizen science) w zakresie badania wpływu zmian klimatycznych na wybrane elementy przyrody miasta Poznania. 

 

Jaki jest cel projektu „Co z tym klimatem, tej?!”? 

– Głównym celem akcji jest zaangażowanie społeczności poznańskich szkół w badania naukowe o charakterze nauki obywatelskiej, które pomogą zrozumieć, jaki jest wpływ zachodzących zmian klimatycznych na przyrodę miasta Poznania. W ten sposób będziemy mogli dowiedzieć się, jak procesy globalne oddziałują na nasze bezpośrednie otoczenie. Do udziału w projekcie zostały wybrane cztery szkoły podstawowe zlokalizowane w różnych dzielnicach miasta, dzięki czemu obserwacje będą mogły objąć swym zasięgiem większy obszar Poznania.  

 

 

Wspomniałeś o tym, że projekt jest realizowany z wykorzystaniem koncepcji nauki obywatelskiej „citizen science”. Możesz dokładniej opisać to pojęcie? 

– Nauka obywatelska to badania naukowe prowadzone wspólnie przez profesjonalnych naukowców i osoby, które wykształcenia naukowego nie mają, jednak z jakiegoś powodu są zainteresowane tematem prowadzonych badań. Tego typu badania stają się coraz bardziej popularne, ponieważ nie tylko prowadzą do odkryć naukowych, ale również popularyzują wiedzę naukową i edukują. Projekty realizowane z wykorzystaniem koncepcji nauki obywatelskiej są z powodzeniem realizowane zarówno przez dorosłych, jak i uczniów.    

 

Czy możesz zdradzić, jaką ofertę przygotowaliście dla naszego uniwersytetu? 

– Oczywiście! Niektórzy z czytelników mieli pewnie okazję poznać mnie w trakcie warsztatów i wykładów z zakresu społecznej odpowiedzialności nauki oraz popularyzacji i komunikacji badań naukowych. W tym roku na części wydziałów UAM będziemy również realizować te tematy. Z kolei od października spotykamy się z radami wydziałów i przedstawiamy obszary potencjalnej współpracy z Laboratorium Wyobraźni. Jednym z takich tematów jest możliwość podjęcia wspólnych inicjatyw edukacyjno-popularyzatorskich i naukowych z kołami naukowymi. Poza projektem „Co z tym klimatem, tej?!” planujemy realizację kolejnych inicjatyw z zakresu nauki obywatelskiej, w ramach których chętnie podejmiemy współpracę właśnie z kołami naukowymi działającymi na uniwersytecie. Ponadto, tak jak wcześniej wspomniałem, poszukujemy osób chętnych do współpracy w roli edukatorki/edukatora. W obszarze wszystkich tych tematów zapraszamy do współpracy.  

 

Czytaj też: Dr hab. Dominika Narożna. Muzyka jest we mnie

Nauka Ogólnouniwersyteckie

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.