Wersja graficzna

Grudniowy numer Życia Uniwersyteckiego już jest!

Grudniowy numer Życia Uniwersyteckiego, fot. Władysław Gardasz
Grudniowy numer Życia Uniwersyteckiego, fot. Władysław Gardasz
Obraz

Zapraszamy do lektury grudniowego numeru „Życia Uniwersyteckiego”. 

 

Tematem głównym wydania jest Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu. Powstała w 1919 roku i od początku służyła naszej uczelni – najpierw jako Wszechnicy Piastowskiej, następnie jako Uniwersytetowi Poznańskiemu, a od lat pięćdziesiątych XX wieku stanowi jednostkę organizacyjną UAM. Obecnie to nowoczesna instytucja, która buduje platformę cyfrową zbiorów specjalnych, a także zamierza wprowadzić nowy system biblioteczny.

 

W numerze, który znajdą państwo tutaj:

  • „Lubię być odkrywcą” – rozmowa z chemikiem, prof. wiz. Arturem Ciesielskim. Laureat wielu nagród naukowych i szef laboratorium ISIS w Strasburgu realizuje w Centrum Zaawansowanych Technologii projekt Caffeine. Razem z prof. Xuecheng Chenem chce zamienić fusy z kawy i ligninę w komponenty nowoczesnych systemów magazynujących energię.
  • Geografka prof. UAM Katarzyna Marcisz z Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych razem z dr. Samborem Czerwińskim i dr. Lukiem Andrewsem prowadzi pionierskie badania torfowisk na grenlandzkiej wysepce Disko. – To są zupełnie nowe rzeczy, których jeszcze nie ma z czym porównywać w literaturze przedmiotu z tego obszaru – mówi badaczka.
  • Psycholożka prof. UAM Katarzyna Zawadzka, kierowniczka Laboratorium Badań Eksperymentalnych nad Pamięcią i Metapoznaniem na Wydziale Psychologii i Kognitywistyki, opowiada o tym, jak skutecznie się uczyć, i o swoich najnowszych odkryciach w tej dziedzinie.
  • Ile jest Galla w Gallu? – na to pytanie potrafi odpowiedzieć tylko mediewista prof. Tomasz Jasiński (Wydział Historii), który odkrył pochodzenie kronikarza Galla Anonima. Rezultatami swoich odkryć podzielił się na wykładzie w ramach Szkoły Nestorów Nauki.
  • Los wskazuje granice człowieczej autokreacji, uczy pokory – uważa teolog prof. Krzysztof Stachewicz (Wydział Teologii), z którym rozmawiamy o jego książce „Myśleć los człowieka. Studium filozoficzne”, nominowanej do Nagrody im. Prof. Tadeusza Kotarbińskiego.

 

Oprócz tego w grudniowym numerze: dr Eystein Dahl i prof. UAM Krzysztof Stroński (Wydział Neofilologii), prof. UAM Monika Kostrzewa i prof. UAM Beata Kotecka (Wydział Pedagogiczno-Artystyczny w Kaliszu), dr Julia Wesołowska, absolwentka Wydziału Historii, prof. Arkadiusz Józefczak (Wydział Fizyki i Astronomii), Joanna Dembińska, Klaudia Łęcka, Karolina Domagalska-Nowak i Hanna Janonis-Kubicka, pracowniczki administracji UAM, prof. UAM Michał Urbańczyk z Wydziału Prawa i Administracji, dr Maciej Behnke z Wydziału Psychologii i Kognitywistyki, a także Hanna Sybilska, absolwentka Wydziału Chemii.

 

Zapraszamy na łamy.

 

Nauka Ogólnouniwersyteckie

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.