Oddział Ochrony Zbiorów (OOZ) to zespół wykwalifikowanych pracowników, którym przewodzi mgr Jolanta Noskowiak. Nadrzędnym zadaniem jego członków jest dbałość o stan zbiorów bibliotecznych poprzez monitorowanie warunków ich przechowywania, odkażanie, wykonywanie zabiegów z zakresu introligatorstwa i konserwacji, jak również digitalizacja.
Doświadczeni specjaliści z OOZ zajmują się wykończeniem wszelkiego rodzaju produktów wydawniczych, wykonują miękkie i twarde oprawy książek, oklejają okładki, wykonują foliowania. Odkwaszają papier, odkażają materiały biblioteczne i archiwalne, naprawiają ubytki powstałe przez lata w kartach rękopiśmiennych dokumentów (zarówno papierowych, jak i pergaminowych), starych druków, inkunabułów, map, pocztówek, fotografii czy książek XIX- i XX-wiecznych – wszystko po to, by ochronić zabytkowe i wartościowe materiały przed destrukcją, jak również przywrócić im dawny blask.
Zajmują się także digitalizacją materiałów bibliotecznych – ich utrwaleniem i zachowaniem w postaci danych cyfrowych (również w ramach większych projektów digitalizacyjnych), dzięki czemu możliwa jest archiwizacja obiektów, ochrona oryginałów przed zniszczeniem oraz ich udostępnienie online. Tym samym wspierają dbałość o zachowanie dziedzictwa kulturowego i stwarzają możliwość upowszechniania dóbr kultury poprzez ich ogólną dostępność.
Zespół w ramach swoich zadań współpracuje z Wielkopolską Biblioteką Cyfrową – pierwszą tego typu inicjatywą w Polsce. WBC od 2002 roku udostępnia zbiory biblioteczne (ok. 400 tys. obiektów cyfrowych) regionalnych instytucji.
OOZ wykonuje także galanterię introligatorską na specjalne zamówienia – to tutaj powstają wyroby okolicznościowe takie jak pudła ochronne, teczki, pudełka na medale czy tuby na dyplomy, oprawiane w skórę bądź płótno, wyściełane aksamitem lub welurem.