Nowy rok akademicki tuż za rogiem. Jak co semestr, działające na naszej uczelni Stowarzyszenie ESN UAM Poznań przeprowadziło rekrutację na opiekunki i opiekunów studentek i studentów zagranicznych przyjeżdżających do nas na wymianę, jednak ta edycja była wyjątkowa z wielu powodów!
ESN UAM Poznań to sekcja lokalna międzynarodowej organizacji studenckiej non-profit. Beneficjentami naszej działalności są osoby przyjeżdżające do nas w ramach wymiany międzynarodowej, jak również te, które są zainteresowane programami mobilnościowymi i wyjazd mają dopiero przed sobą.
Co nas wyróżnia? Jesteśmy jedną z najbardziej widocznych i aktywnych sekcji w Polsce. Jej członkinie i członkowie to nie tylko osoby studiujące na UAM, ale także innych poznańskich uczelniach (tych, na których nie ma ESN-u). Ponadto nie odmawiamy pomocy osobom przyjeżdżającym do Poznania, którzy - podobnie jak w przypadku członkostwa w naszym Stowarzyszeniu - studiować będą na uniwersytecie, przy którym nie działa Erasmus Student Network.
Choć w nazwie mamy słowo "Erasmus", to nasza działalność jest znacznie szersza. Podczas wakacyjnego spotkania Zarządu Stowarzyszenia z Prorektorem ds. współpracy międzynarodowej prof. UAM dr. hab. Rafałem Witkowskim oraz Koordynatorem Instytucjonalnym Programu Erasmus+ na UAM prof. UAM dr. hab. Tomaszem Brańką, przedstawiłyśmy wizję rozszerzenia naszej działalności poprzez dotarcie przy pomocy władz Uczelni do osób przyjeżdżających do nas na studia w oparciu o umowy bilateralne oraz stypendystki i stypendystów Programu NAWA. Inicjatywa spotkała się z aprobatą i tak - od słowa do słowa - dziś zapewniamy pomoc nie tylko osobom korzystającym z programu Erasmus.
Projekt Buddy - dawniej znany w naszej sekcji pod nazwą Mentor - to jeden z międzynarodowych ESN-owych projektów. Jedna z przyświecających nam idei to "students helping students". Wiemy, jak trudne jest przyjechanie do nowego miasta na studia, a co dopiero gdy ktoś przekracza granice swojego kraju (a nawet kontynentu!). Dlatego właśnie co semestr szukamy osób chętnych do niesienia pomocy obcokrajowcom.
Rekrutacja odbywała się poprzez formularz online, w którym podać trzeba m.in. znajomość języków obcych oraz dyspozycyjność czasową - czy ktoś będzie w Poznaniu przez cały rok akademicki, czy może tylko jeden semestr (np. z powodu własnej wymiany studenckiej), a także iloma osobami może się zająć. Hasło brzmiało "Are you chatty? Get a Buddy!". Wydarzenie promowaliśmy wśród znajomych, w mediach społecznościowych, a także za pośrednictwem poczty studenckiej. Przyciągnęliśmy rekordową liczbę osób, bo ostatecznie napłynęło aż 290 zgłoszeń (dla porównania rok temu było to 180). Wielokrotnie kontaktowano się z nami już po zamknięciu formularza z prośbą o umożliwienie aplikacji po terminie, a mający dobre serce Koordynator Projektu Buddy - Filip Franowski - umożliwił spóźnialskim urlopowiczom udział w rekrutacji. Jednak nie był to jedyny powód. Naprawdę potrzebne są ręce do pracy, ponieważ ESN UAM Poznań to społeczność tworzona przez 66 osób, a w nadchodzącym semestrze obejmiemy opieką aż 470 osób (99% z UAM), w tym 330 korzystających z programu Erasmus+. 95% osób które zostały Buddy to osoby studiujące na UAM, pozostałe to reprezentantki i reprezentanci m.in. Uniwersytetu Medycznego, Uniwersytetu Artystycznego, Akademii Muzycznej czy Wyższej Szkoły Bankowej. Najwięcej zgłoszeń z UAM, bo aż 95, napłynęło z Wydziału Neofilologii, ale widać też wyraźny udział Wydziału Psychologii i Kognitywistyki oraz Wydziały Filologii Polskiej i Klasycznej - odpowiednio po 30 i 27 osób.
Polscy Buddies sparowani ze studentami i studentkami zagranicznymi (obywatelami i obywatelkami 40 krajów) według swoich preferencji wskazanych w formularzu (kraj pochodzenia oraz płeć) otrzymali kontakt mailowy do swoich podopiecznych, którym będą pomagać w najbliższym semestrze i roku akademickim. Obowiązki Buddy to m.in. odbiór osoby z lotniska bądź dworca kolejowego, pomoc przy zameldowaniu w akademiku, zaprowadzenie do Działu Współpracy z Zagranicą oraz do koordynatora wydziałowego programu Erasmus, pomoc przy zakupie biletu semestralnego, konta bankowego, oprowadzenie po mieście, a w końcu szeroko rozumianej integracja w nowym otoczeniu. Dla osób będących Buddy organizowany jest webinar - obowiązkowy dla osób biorących udział w projekcie pierwszy raz - a także jest utworzona grupa, gdzie można zadawać pytania czy prosić o pomoc jeśli np. ktoś nie będzie w stanie odebrać swojej osoby z dworca czy pójść z nią do lekarza.
Na sukces tej rekordowej rekrutacji składa się w szczególności praca następujących osób (czuwających nad przebiegiem całego procesu): Filip Franowski, Alicja Jeziorska, Marta Komisarczyk, Magda Antoniewska, Marta Winkler oraz Karolina Jankowska. Dziękujemy za wszystkie udostępniania, a przede wszystkim zgłoszenia!
Jeśli właśnie czytasz ten artykuł i potrzebujesz pomocy (albo znasz kogoś, kto potrzebuje), to można kontaktować się z nami mailowo:
buddy.uam.poznan@esn.pl - kwestie dot. projektu Buddy,
president.uam.poznan@esn.pl oraz esn@amu.edu.pl - inne pytania.
Więcej o ESN TUTAJ
Następna rekrutacja na Buddies już na przełomie stycznia i lutego! Rekrutacja do Stowarzyszenia zaś już w październiku. Zapraszamy!