Wspomnienie o prof. Rabskiej i prof. Kępińskim

Na spotkaniu „W jesiennej zadumie” wspominano osoby ważne dla Poznania, które odeszły w tym roku. O prof. Teresie Rabskiej i prof. Marianie Kępińskim z Wydziału Prawa i Administracji UAM opowiadali przyjaciele - prof. Hanna Suchocka i prof. Andrzej Koch.

Po raz osiemnasty poznaniacy wysłuchali opowieści o nieobecnych, którzy w szczególny sposób tworzyli historię Poznania. Jedną z nich była prof. Teresa Rabska z Wydziału Prawa i Administracji UAM, wybitna prawniczka i pierwsza kobieta prorektor Uniwersytetu.

- Po raz pierwszy spotkałam panią profesor w latach 60 – wspomina prof. Hanna Suchocka. - Przyszła w zastępstwie na zajęcia z prawa administracyjnego. Do dziś pamiętam jej obraz: elegancka, szczupła i niezwykle kompetentna. Miała talent naturalnej uprzejmości dla każdego, a zarazem miała niezwykły autorytet i powagę we wszystkich zasadniczych sprawach. Cieszyła się dużym zaufaniem studentów, którzy jej powierzyli funkcję prorektora. Było dla mnie wielkim zaszczytem, że mogę ją nazwać swoją przyjaciółką. Cały czas brakuje mi Teresy, nie mogę uwierzyć, że jej już nie ma. Zawsze pamiętała o wszystkich imieninach, urodzinach – była niezwykła pod tym względem, do mnie też zadzwoniła - powiedziałam, że akurat jestem w Poznaniu i ją odwiedzę. - Wiesz, ja się teraz tak czuję, że nie będę w stanie nawet dojść do drzwi, żeby ci otworzyć. Jak ona to powiedziała to prawdziwie się wystraszyłam, bo nigdy wcześniej tak nie mówiła.