Wersja kontrastowa

Sport Osób z Niepełnosprawnościami? Dlaczego NIE?!

Marta Gębala i dr Fryderyk Musielak, fot. Adrian Wykrota
Marta Gębala i dr Fryderyk Musielak, fot. Adrian Wykrota

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu kładzie duży nacisk na kulturę zdrowia oraz wychowania fizycznego zarówno wśród swoich studentów, jak i pracowników. Działaniami w tej dziedzinie objęci są także studenci z niepełnosprawnością, którzy ćwiczą pod okiem trenerów Szkoły Wychowania Fizycznego i Sportu UAM.

 

Stare polskie przysłowie brzmi: „W zdrowym ciele, zdrowy duch”, ale jak odnieść je do osób z niepełnosprawnościami? Najprościej mówiąc – tak samo jak do osób pełnosprawnych. Rozwijanie aktywności fizycznej wpływa bezpośrednio na naszą sprawność ruchową, a także rozwój psychiczny, społeczny i intelektualny. Dzięki temu osoby z niepełnosprawnościami mogą integrować się z osobami pełnosprawnymi i czerpać z tego ogromną satysfakcję. Nie inaczej jest w przypadku zajęć organizowanych przez SWFIS UAM, która prowadzi Sekcję Sportową Studentów z Niepełnosprawnościami.

- Nasza sekcja powstała pod wpływem obserwacji. Zauważyliśmy, że studenci z niepełnosprawnościami bardzo chętnie uprawiają sport. Pomyśleliśmy, że warto stworzyć przestrzeń, która byłaby tylko dla nich i gdzie mogliby trenować do cyklu Mistrzostw Polski – mówi trenerka Marta Gębala.

Początkowo studenci mogli wziąć udział tylko w sekcji pływackiej, ponieważ nasz Uniwersytet jako jedyny organizował zawody pływackie dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności. Z czasem, w związku z organizacją Integracyjnych Mistrzostw Polski zaczęły powstawać nowe. W tej chwili oprócz pływania, powołanych jest sześć sekcji: szachy, bowling, goalball, boccia, tenis stołowy oraz bilard. Niewątpliwie duży wkład w prowadzenie alternatywnych form sportu dla studentów z niepełnosprawnościami wnoszą pracownicy SWFIS UAM. Są to: Marta Gębala, Katarzyna Pernak. Violetta Prusińska, Jakub Wieczorek, Elżbieta Konieczna oraz Fryderyk Musielak.

 

Zawody to nasza pasja

Sekcja Studentów z Niepełnosprawności nie zamyka się w czterech ścianach sali gimnastycznej. Podopieczni trenerów chętnie biorą udział w cyklu zawodów Integracyjnych Mistrzostw Polski, których celem obok organizacji i przeprowadzenia rozgrywek jest jak najszersza integracja społeczności akademickiej.

- W tym roku pierwszy raz udało nam się być na wszystkich zawodach. Przygotowania do mistrzostw są bardzo intensywne, ponieważ gdy kończymy treningi do jednej dyscypliny, to rozpoczynamy do drugiej – dodaje Marta Gębala.

Wylane hektolitry potu na treningach nie poszły na marne. W czerwcu Dominika Hoft z UAM oraz Marlena Pogorzelczyk z Uniwersytetu Zielonogórskiego stały się właścicielkami Rekordu Guinnessa w boccia, czyli w sportowej dyscyplinie paraolimpijskiej wywodzącej się od włoskiej gry w bule. Przez 25 godzin walczyły nie tylko między sobą, ale także ze sobą – ze zmęczeniem, sennością i własnymi słabościami. Przez cały czas mogły liczyć na wsparcie kibiców. Natomiast nasza męska drużyna w składzie: Konrad Roclawski, Jan Zając Marcel Cebulski zajęła 1 miejsce drużynowo, zdobywając tym samym unikatowy puchar, a dziewczęta w składzie Beata Maria Magdalena Witkowska Anżelika Czekawaja Marta Mikuła uplasowały się na 4 pozycji.

 

Czytaj także: Uniwersytet bez barier

 

Nie tylko samym sportem żyjemy

Okres wakacyjny dla studentów UAM jest czasem wyjazdów sportowo-rekreacyjnych i szkoleniowych. Wśród nich są: Obóz sportowo-rekreacyjny, Letnią Szkołę Języka Angielskiego pod Żaglami, Integracyjny Spływ Kajakowy, a także w Integracyjny Rajd Rowerowy.

- Podczas wyjazdów prezentujemy dyscypliny, w których bierzemy udział. Dość często spotykane jest przeświadczenie, że trzeba być super sportowcem, być w klubach, a tak naprawdę najważniejsze są dobre chęci – mówi Marta Gębala.

A jakie plany na przyszłość?

- Chcielibyśmy aby każdy student z orzeczeniem o niepełnosprawności dowiedział się, że działa sekcja sportowa UAM studentów z niepełnosprawnościami i że każdy student jest mile widziany - podsumowuje Fryderyk Musielak.

 

Wydarzenia Studium Wychowania Fizycznego i Sportu

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.