Wersja kontrastowa

PPNT ma już 25 lat

fot. PPNT
fot. PPNT

Dziś parki naukowe oraz inne instytucje wspierające tworzenie innowacji dla biznesu znajdziemy w każdym województwie i praktycznie w każdym większym mieście w kraju – działa ich blisko 80. Jednak w połowie lat 90., kiedy w Polsce dopiero formułowała się gospodarka rynkowa – tworzenie takiego parku to była, co najmniej, ideé fix. Znaleźli się jednak wizjonerzy wystarczająco zdeterminowani i szaleni, aby wprowadzić taki plan w życie. Ojcem tego pomysłu był światowej klasy chemik z Uniwersytetu Adama Mickiewicza, prof. Bogdan Marciniec. W rezultacie, w maju 1995 r., właśnie w Poznaniu, powstał pierwszy polski park naukowo-technologiczny! PPNT z powodzeniem funkcjonuje do dziś.

Decyzja o utworzeniu Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego podjęta została dokładnie 15 maja 1995 r. Od początku istnienia Park ma siedzibę przy ul. Rubież 46 na poznańskich Naramowicach. Od momentu utworzenia PPNT:

  • wyinkubował 120 startupów,
  • opracował 40 technologii, z których część została wdrożona do produkcji,
  • opracował i chroni 50 własnych patentów i 110 zgłoszeń patentowych w kraju i zagranicą,
  • opublikował  270 publikacji naukowych i ok. 80 publikacji dotyczących znaczenia innowacji,
  • gościł ponad 51 000 uczestników szkoleń i warsztatów,
  • pokazał ponad 100 000 gościom Laboratorium Wyobraźni PPNT,  parkowego centrum popularyzacji nauki, że fizyka, chemia, inżynieria i innowacje są świetnym źródłem zabawy.

Inne urodziny

Przez 25 lat mieliśmy okazję czynnie uczestniczyć w życiu gospodarczym regionu, niezależnie od aktualnie panującej koniunktury. Niejednokrotnie uczyliśmy się razem z przedsiębiorcami, często wyznaczaliśmy trendy, czasem musieliśmy też zwyczajnie wyciągać wnioski z popełnionych błędów ­– mówi prof. UAM dr hab. Jacek Guliński, członek zespołu zakładającego PPNT, a aktualnie jego Dyrektor.

Dziś to jest nasza siła – doświadczenie zbierane w różnych okolicznościach i odwaga do poszukiwania nowych rozwiązań. Jestem przekonany, że ten zebrany przez 25 lat kapitał, nie tylko pomoże nam w najbliższym, trudnym ekonomicznie momencie, ale też posłuży naszym klientom i partnerom, z którymi intensywnie współpracujemy – zapewnia Jacek Guliński.

Czytaj także: Prof. Guliński. Żyjemy, jak zwykle, w ciekawych czasach

Ze względu na epidemię koronawirusa, parkowe urodziny będą obchodzone zdalnie, tylko w gronie pracowników. Na konferencje i podsumowania przyjdzie czas, jeśli okoliczności pozwolą. Jednak nie tort i szampan są najważniejsze w trakcie tych urodzin.

25-te urodziny to powód do dumy dla każdej firmy, jednak w tym roku czujemy, że naszym największym urodzinowym osiągnięciem jest fakt, że stajemy na wysokości zadania i jesteśmy do dyspozycji. Bez zakłóceń działają nasze laboratoria chemiczne i biotechnologiczne, naukowcy prowadzą badania, DataCenter PPNT elastycznie dopasowuje się do potrzeb firm pracujących zdalnie, a nasze szkolenia i warsztaty praktycznie od razu zaczęliśmy przeprowadzać on-line. Działamy na rzecz innowacyjnych przedsiębiorstw niezależnie od okoliczności – podkreśla zastępca dyrektora PPNT, prof. Hieronim Maciejewski.

Działamy nie tylko dla siebie

Pozycja PPNT, zarówno w regionie, jak i w skali kraju, opiera się na szerokim wachlarzu usług i różnorodnej wiedzy, którą Park może się podzielić. Aktualnie świadczymy kilkadziesiąt specjalistycznych usług z zakresu chemii, biotechnologii, fizyki czy badań laboratoryjnych. Do tego dochodzą usługi IT, doradztwo, szkolenia i warsztaty. Nie brakuje też miejsca na wspieranie samorządów budujących regionalne strategie innowacyjności.

Z 25 lat doświadczeń PPNT korzystają nie tylko przedsiębiorcy i naukowcy, ale także Urząd Marszałkowski czy Urząd Miasta.

To ćwierć wieku pięknej i owocnej kooperacji Parku i Miasta Poznania w obszarze promocji współpracy nauki z biznesem oraz wspierania przedsiębiorczości innowacyjnej. Mam nadzieję, że współpraca Miasta z PPNT potrwa co najmniej do jubileuszu stulecia, a może i dłużej! – dodała w przesłanym liście Katarzyna Kierzek-Koperska, Zastępczyni Prezydenta Poznania.

Prof. Guliński. Żyjemy, jak zwykle w ciekawych czasach

 

Z punktu widzenia Parku, jako jednostki otoczenia biznesu, przede wszystkim bliska jest nam współpraca z firmami, która stanowi trzon naszej działalności. Od kilku lat liczba naszych klientów, korzystających z różnych form współpracy, sięga tysiąca w skali roku. To duże osiągniecie wśród tego typu jednostek w kraju. Co szczególnie, warte podkreślenia, to fakt, że niektórzy przedsiębiorcy są z nami od lat!

Współpraca PPNT z Apollogic rozpoczęła się trzynaście lat temu. To długoletnia historia pełna wyzwań, ciężkiej pracy, ale i licznych sukcesów, które motywują nas do jeszcze intensywniejszego wysiłku. Poznański Park Naukowo-Technologiczny miał ogromny wkład w rozwój naszej firmy oraz utrwalenie jej tożsamości biznesowej – deklaruje Łukasz Radomski, Prezes Zarządu Apollogic sp. z.o.o., firmy programistycznej tworzącej m.in. rozwiązania z zakresu wirtualnej rzeczywistości i internetu rzeczy oraz największego lokatora PPNT.

Co dalej?

Jubileusz to nie tylko okazja do podsumowań i gratulacji, ale też świetny moment na deklaracje na przyszłość. A biorąc pod uwagę odziaływanie PPNT na regionalny ekosystem innowacji i biznesu, mają one ważkie znaczenie.

W naszej strategii deklarujemy, że najbliższe lata przeznaczymy na wzmacnianie roli PPNT jako węzła wiedzy i technologii, tak aby korzystały z niego i instytucje otoczenia biznesu, i region, i startupy i dojrzałe firmy szukające wsparcia w ekspansji zagranicznej. Chcemy być znaczącą częścią procesu tworzenia praktycznych, rynkowych innowacji, a żeby to osiągnąć, PPNT musi dbać o atrakcyjne portfolio usług, wysokiej jakości kadrę i żywe kontakty międzynarodowe – obiecuje w imieniu całego Parku jego Dyrektor, prof. Jacek Guliński.

Wydarzenia Ogólnouniwersyteckie

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.